Wniebowstąpienie Pańskie w Holandii 2024

Obchody Wniebowstąpienia Pańskiego w Holandii były 39 dni, czyli 1 miesiąc i 8 dni temu.

W 2024 roku obchody Wniebowstąpienia Pańskiego w Holandii przypadły na 9 maja (czwartek).

Wniebowstąpienie Pańskie

Wniebowstąpienie Pańskie jest świętem upamiętniającym wstąpienie do nieba Jezusa Chrystusa. Holendrzy, tak jak i inne narody chrześcijańskie, obchodzą je w 40. dniu od Zmartwychwstania Pańskiego. Jego przesłanie dotyczy ukoronowania i zakończenia życia ziemskiego Zbawiciela oraz Jego triumf. Wydarzenie, które się z tym wiąże bezpośrednio, dokonało się na Górze Oliwnej – tam w obecności Apostołów Chrystus uniósł się w górę i przeniósł się do królestwa niebieskiego.
W holenderskich kościołach świeca wielkanocna pali się podczas każdej liturgicznej uroczystości w okresie wielkanocnym, aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego .

Wniebowstąpienie Pańskie w Holandii

Wniebowstąpienie Pańskie w Holandii, czyli Hemelvaartsdag, jest w tym kraju świętem państwowym. Urzędnicy i wielu innych pracowników mają więc dzień wolny. Jeden z najbardziej znanych zwyczajów związanych z wydarzeniem przypadającym w 40. dniu od Zmartwychwstania Pańskiego są tzw. Schody Rosy. Jeszcze w czasach pogańskich wierzono, że rosa ma działanie oczyszczające, stąd odprawiano różne rytuały ku czci odrodzenia natury. Przodkowie Holendrów wczesnym rankiem chodzili m. in. boso po trawie, tańczyli i śpiewali. Tradycja ta przetrwała do czasów współczesnych, choć w nieco innej formie. Dziś podczas Wniebowstąpienia Pańskiego w Holandii, kiedy rosa jest jeszcze na polach, „Pomarańczowi” wybierają się na spacery lub jazdę rowerem, głównie we wschodniej i północnej części kraju. Wczesnym rankiem odbywają się też procesje z okazji wniebowstąpienia Jezusa. Bardzo aktywna pod tym względem jest Brabancja – w tamtejszych wioskach, takich jak Gravenmoer, Leende i Den Hout muzycy i orkiestra już o 6 rano maszerują w głośnych paradach. W teatrze pod gołym niebem w Hertme każdego roku we wczesnych godzinach porannych odprawiana jest msza. Organizatorzy tego wydarzenia dbają o wiernych i zawczasu przypominają im, by przynieśli poduszki (rankiem ławki są jeszcze zimne) oraz rozgrzali się filiżanką ciepłej kawy lub herbaty.

Wniebowstąpienie Pańskie w Holandii - imprezy

W wielu miejscach podczas Hemelvaartsdag organizowane są również cykliczne imprezy, niekoniecznie związane z religią. Breda Jazz Festival to jeden z najstarszych i najbardziej znanych festiwali jazzowych w Holandii, jego historia sięga 1971 roku. W ciągu kilku dni przybywa na niego około 250 000 ludzi. Z kolei od 1995 roku w Dzień Wniebowstąpienia w Hellendoorn odbywa się festiwal popowy Dauwpop. Bardzo interesującym eventem jest festiwal żonglerki, organizowany co roku w innym miejscowości w Holandii. Rozpoczęto go w Maastricht w 1989 roku i szybko zyskał ogromną popularność. Każdego roku setki żonglerów z kraju tulipanów i zagranicy spotykają się, aby żonglować przez cztery dni, rywalizować ze sobą i brać udział w paradach.

Kolejną atrakcją Wniebowstąpienia Pańskiego w Holandii są targi, na których można kupić najróżniejsze rzeczy, od produktów spożywczych, ubrań, książek, mebli po zwierzęta. Ciekawe wydarzenia z tradycjami odbywają się w Oldemarkt, Little Rodermarkt, czy Den Hout. Dla zobrazowania: na rynku Lambertus w Oldemarkt wystawianych jest ponad 175 stoisk, mnóstwo atrakcji dla dzieci (dmuchane zamki, karuzele), jest także zlot właścicieli klasycznych maszyn rolniczych, ciągników, samochodów, motocykli i rowerów. Do tego oczywiście wszechobecna muzyka.

W popularnej miejscowości wypoczynkowej Hoek van Holland, położonej nad Morzem Północnym przy wyjściu z kanału Nieuwe Waterweg, w rocznicę 40. dnia od Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się sezon plażowy. W dniu Wniebowstąpienia odbywa się tam duży jarmark uliczny, a na plaży mają miejsce koncerty.

Występowanie Wniebowstąpienia Pańskiego w Holandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek26.05.2022Wniebowstąpienie Pańskie w Holandii 2022
Czwartek18.05.2023Wniebowstąpienie Pańskie w Holandii 2023
Czwartek29.05.2025Wniebowstąpienie Pańskie w Holandii 2025
Czwartek14.05.2026Wniebowstąpienie Pańskie w Holandii 2026
Czwartek06.05.2027Wniebowstąpienie Pańskie w Holandii 2027
Czwartek25.05.2028Wniebowstąpienie Pańskie w Holandii 2028
Czwartek10.05.2029Wniebowstąpienie Pańskie w Holandii 2029
Czwartek30.05.2030Wniebowstąpienie Pańskie w Holandii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 9 maja