Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Układu Pokarmowego zostało 178 dni, czyli 5 miesięcy i 27 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego przypada na 29 maja (czwartek).

29 maja warto zainteresować się stanem swoich narządów pokarmowych. Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego jest organizowany przez Światową Organizację Gastroenterologii (WGO) i ma na celu zwrócenie naszej uwagi na choroby naszego układu trawiennego.


Zdrowy układ pokarmowy to zdrowe ciało


Wydawałoby się, że żołądek czy jelita odpowiadają tylko za przyjmowanie i trawienie pokarmu. Układ trawienny jest jednak odpowiedzialny za szereg procesów i od niego zależy funkcjonowanie całego ciała. Jest to też jednak miejsce wielu chorób i dolegliwości. Niektóre z nich mogą być po prostu nieprzyjemne (zgaga czy wzdęcia), niektóre mogą utrudniać życia (nietolerancja glutenu czy zespół jelita drażliwego), ale niektóre z nich mogą być bardzo poważne i prowadzić do śmierci – np. nowotwory. Żeby chronić się przed tymi chorobami, należy regularnie wykonywać badania diagnostyczne, ale najważniejszym czynnikiem jest zdrowa dieta.


Jelita drugim mózgiem

Mówiąc o zdrowiu układu pokarmowego, zazwyczaj ma się na myśli zdrowie jelit. To właśnie one są odpowiedzialne za nasze zdrowie, odporność, a nawet... poziom szczęścia! Pomiędzy naszymi jelitami a mózgiem biegnie oś, dlatego zdrowia mikroflora jelit wpływa na nasz nastrój. To właśnie w jelitach powstaje aż 90% hormonów szczęścia!

Jak zadbać o zdrowie jelit? Przede wszystkim włączyć do diety kiszonki. Jelita kochają produkty fermentowane, a szczególnie zawarte w nich probiotyki. Polska kapusta kiszona i ogórki, kefir, maślanka czy kwas chlebowy – te produkty dostarczą naszemu układowi pokarmowemu odpowiedniej dawki zdrowych bakterii. Coraz bardziej popularne są też egzotyczne kiszonki, np. kimchi, a więc kiszona kapusta pekińska, albo kombucha - herbata z fermentowanego grzyba herbacianego. Istnieją już całe sklepy oferujące fermentowane buraki, pattinsony, rzodkiewki, a nawet owoce. Chociaż raz dziennie powinniśmy sięgać po jakąś formę kiszonek.


Posłuchaj swojego układu pokarmowego

Jeżeli coś jest z nim nie tak, to na pewno Ci powie: choroby objawiają się biegunką, wzdęciami albo zgagą. Od czasu do czasu warto też zrobić badania USG albo badania na alergie pokarmowe, które pomogą w diagnostyce. W Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego wprowadźmy też zmiany w naszym jadłospisie, ale utrzymajmy je dłużej, niż trwa święto.

Występowanie Światowego Dnia Zdrowia Układu Pokarmowego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek29.05.2023Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego 2023
Środa29.05.2024Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego 2024
Piątek29.05.2026Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego 2026
Sobota29.05.2027Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego 2027
Poniedziałek29.05.2028Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego 2028
Wtorek29.05.2029Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego 2029
Środa29.05.2030Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego 2030
Czwartek29.05.2031Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 maja