Święto Marynarki Wojennej 2023

Do najbliższych obchodów Święta Marynarki Wojennej zostały 92 dni, czyli 3 miesiące .

W 2023 roku Święto Marynarki Wojennej przypada na 25 czerwca (niedziela).

Ostatnia niedziela czerwca to Święto Marynarki Wojennej. Tradycyjnie jest to ukoronowanie Święta Morza. Ta okazja ma bogatą, prawie stuletnią historię.


Polska to kraj zaślubiony z morzem

Pierwsze tradycje obchodów Święta Morza pojawiły się już na przełomie XVIII i XIX wieku na Kaszubach. Wtedy były to jednak tylko obrzędy ludowe, a nie państwowe. Oficjalny pomysł obchodów pojawił się w 1932 roku w Gdyni. Inicjatywa na początku miała polegać na święceniu statków i łodzi rybackich. Później pomysł przerodził się w uroczyste obchody, które jeszcze przed wybuchem II wojny światowej były obchodzone kilkukrotnie. Nawet wojna nie powstrzymała Polaków przed świętowaniem – uroczystości były wtedy utrzymywane w tajemnicy. Dni obchodów przypadały czasami na okrętach na okres bitew wojennych. Wraz z nastaniem pokoju uroczystości zaczęły odbywać się w Szczecinie, Ustce, Słupsku, Władysławowie, Świnoujściu i Spocie. Święto Marynarki Wojennej po raz pierwszy celebrowano 10 lutego 1928 roku i miało związek z zaślubinami Polski z morzem. Dopiero po wojnie data święta została przeniesiona na koniec czerwca.


Marynarka Wojenna to jedna z 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP. Do jej zadań należy obrona interesów kraju na polskich obszarach morskich. Marynarka chroni też polskie wybrzeże. Oddziały marynarki są też zobowiązane do pozostania w gotowości, jeżeli zajdzie potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa na wodach Morza Bałtyckiego oraz poza nim. W czasie działań wojennych do zadań marynarki należy niedopuszczenie do blokady morskiej państwa. W obecnych czasach pokoju Marynarka Wojenna wspiera w działaniach Straż Graniczną.

Jeżeli mieszkamy nad morzem, tego dnia warto wybrać się do pobliskiego portu i popodziwiać polskie okręty wojskowe. Najlepszym miejscem będzie do tego Gdynia, dlatego mieszkańcy Trójmiasta powinni skorzystać z bliskości historycznych jednostek.