Święto Morza 2024

Do najbliższych obchodów Święta Morza zostało 35 dni, czyli 1 miesiąc i 4 dni.

W 2024 roku Święto Morza przypada na 29 czerwca (sobota).

Święto Morza znane także jako Dni Morza to jedno ze starszych świąt związanych z morzem obchodzonych w Polsce - pierwsze oficjalne obchody odbyły się w 1932 roku. Tradycyjną datą obchodów jest 29 czerwca, w dniu wspomnienia w Kościele patrona ludzi morza św. Piotra Apostoła, ale obecnie zwykle obchody Dni Morza przenoszone są na dni weekendowe.


Święto jest związane z początkami Gdyni

Antoni Abraham, Jan Radtke i Stefan Żeromski to postacie, które są znane w kontekście budowy Gdyni, ale też powstania Święta Morza. Chociaż sam pomysł pojawił się już w 1923 roku, to do jego realizacji doszło dopiero w 1932 roku, dzięki Lidze Morskiej i Kolonialnej. Pierwsze święto było bardzo huczne: uczestniczyło w nim 100 tysięcy osób i prezydent Ignacy Mościcki. Podczas obchodów celebrowano dostęp Polski do Morza Bałtyckiego, polską żeglugę, Marynarkę Wojenną i Gdynię. Święto było obchodzone co roku w czerwcu, do czasu II wojny światowej. Nawet wtedy marynarze celebrowali ten dzień na okrętach wojennych.

W czasach PRL-u obchody objęły także inne miasta portowe, święto organizowano rotacyjnie w różnych miejscach. Przemiany ustrojowe po 1989 roku i zapaść gospodarki morskiej spowodowały, że obchody święta zostały zapomniane. Tradycję udało się odbudować dopiero w 2013 roku.

Dzisiaj obchody święta wiążą się z hucznymi obchodami, przede wszystkim w Gdyni. Celebracje trwają często cały tydzień. Zaczynają się od złożenia wieńców na morzu ku pamięci poległych marynarzy. Potem zaczynają się zabawy, spacery historyczne, gry miejskie, wystawy fotografii morskiej i koncerty.

Tego dnia warto odwiedzić Gdynię albo inne miasto portowe i wziąć udział w obchodach.