Antoni Abraham, Jan Radtke i Stefan Żeromski to postacie, które są znane w kontekście budowy Gdyni, ale też powstania Święta Morza. Chociaż sam pomysł pojawił się już w 1923 roku, to do jego realizacji doszło dopiero w 1932 roku, dzięki Lidze Morskiej i Kolonialnej. Pierwsze święto było bardzo huczne: uczestniczyło w nim 100 tysięcy osób i prezydent Ignacy Mościcki. Podczas obchodów celebrowano dostęp Polski do Morza Bałtyckiego, polską żeglugę, Marynarkę Wojenną i Gdynię. Święto było obchodzone co roku w czerwcu, do czasu II wojny światowej. Nawet wtedy marynarze celebrowali ten dzień na okrętach wojennych.
W czasach PRL-u obchody objęły także inne miasta portowe, święto organizowano rotacyjnie w różnych miejscach. Przemiany ustrojowe po 1989 roku i zapaść gospodarki morskiej spowodowały, że obchody święta zostały zapomniane. Tradycję udało się odbudować dopiero w 2013 roku.
Dzisiaj obchody święta wiążą się z hucznymi obchodami, przede wszystkim w Gdyni. Celebracje trwają często cały tydzień. Zaczynają się od złożenia wieńców na morzu ku pamięci poległych marynarzy. Potem zaczynają się zabawy, spacery historyczne, gry miejskie, wystawy fotografii morskiej i koncerty.
Tego dnia warto odwiedzić Gdynię albo inne miasto portowe i wziąć udział w obchodach.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony