Dzień Rybaka 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Rybaka zostało 208 dni, czyli 6 miesięcy i 26 dni.

W 2025 roku Dzień Rybaka przypada na 29 czerwca (niedziela).

Rybołówstwo od setek lat było sposobem ludzi na zdobycie pożywienia, świadczy o tym choćby postać św. Piotra Apostoła, który żył w czasach Jezusa i jest patronem rybaków. To właśnie w dniu jego wspomnienia, czyli 29 czerwca, w Kościele katolickim obchodzony jest Dzień Rybaka.


Dzień Rybaka

Obchody tego święta z naturalnych względów najhuczniejsze są w miastach i kurortach, gdzie rybactwo nadal stanowi ważną dziedzinę życia. Można tu wymienić m. in. Świnoujście, Dziwnów, Łebę, Kąty Rybackie, Jantar, Stegna, Sopot czy Bytów.

Najważniejszym punktem obchodów jest święcenie łodzi rybackich w portach, a niewątpliwą atrakcją obecność rybaków poprzebieranych za biblijnych apostołów. W intencji ludzi morza odbywają się też msze święte, tu z kolei warto wspomnieć o Agapie, wspólnym posiłku proboszcza i wiernych. Nie trzeba chyba dodawać, że menu stanowią głównie ryby, jak choćby dorsz, łosoś czy flądra.

Dzień Rybaka to święto całej społeczności, więc nie brakuje koncertów, festynów, gier plenerowych, konkursów dla dzieci czy warsztatów. Chętni mogą załapać się na kurs prawdziwą łodzią i z bliska zobaczyć jak wygląda połów ryb. Na plażach często organizowane są też turnieje sportowe oraz pokazy sztucznych ogni. W Dniu Rybaka wiele osób próbuje swoich sił w wędkarstwie, choćby w konkursach na największą rybę, czy najwięcej złapanych sztuk. Wieczorem przy szantach i ognisku można z kolei posmakować rybnych przysmaków i posłuchać morskich legend.

Historia święta

Dzień Rybaka to święto branżowe, które było obchodzone już w czasach PRL. Jego korzeni należy szukać w Związku Radzieckim, bowiem to w tym kraju w 1968 roku zostało zatwierdzone przez dekret Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Święto przypadające w lipcu cieszyło się ogromnym zainteresowaniem także w innych krajach nadbałtyckich i Europy Wschodniej, i mimo, że ZSRR rozpadło się, to Dzień Rybaka nadal jest kultywowany. Niezależnie od tego święto ludzi morza obchodzi się również w innych krajach, np. w Islandii uchwalono go już w 1938 roku.

Św. Piotr – patron rybaków

Św. Piotr nieprzypadkowo jest patronem rybaków. Przez długi czas właśnie w ten sposób zarabiał na życie w Kafarnaum w Galilei. Porzucił swój zawód dopiero na rzecz przyłączenia się do Jezusa Chrystusa (został zwierzchnikiem apostołów, jako pierwszy uznał Zbawiciela za Mesjasza). Patron rybaków zginął śmiercią męczeńską w Rzymie. Należy do najwybitniejszych osób w historii Kościoła katolickiego. Więcej można poczytać o nim na stronie z opisem imienia Piotr.