Poniedziałek Wielkanocny w Austrii 2024

Obchody Poniedziałku Wielkanocnego w Austrii były 50 dni, czyli 1 miesiąc i 19 dni temu.

W 2024 roku obchody Poniedziałku Wielkanocnego w Austrii przypadły na 1 kwietnia (poniedziałek).

Poniedziałek Wielkanocny to przedłużenie wesołego czasu świętowania. Domy wciąż przepełnione są rodzinną atmosferą, a wiosenna pogoda skłania do dzielenia się radością z innymi. W Austrii ten dzień jest świętem państwowym. Mieszkańcy kraju nie pracują od Wielkiego Piątku (Karfreitag) do Poniedziałku Wielkanocnego (Ostermontag). Co wtedy robią? Okazuje się, że ich zwyczaje nieco różnią się od tych praktykowanych w naszym kraju.

Biblijna wędrówka uczniów

Austriacy w Poniedziałek Wielkanocny wspominają wędrówkę apostołów do wioski Emaus. Po świątecznym śniadaniu wybierają się na długi spacer po górach. Dostrzegają w tym analogię do biblijnej drogi apostołów.

Zgodnie z Ewangelią według świętego Łukasza dwaj uczniowie Chrystusa niedługo po zmartwychwstaniu wybrali się do tej miejscowości. Rozmawiając o zaistniałych wydarzeniach, spotkali Jezusa, który potem szedł razem z nimi. Mimo długiej drogi przebytej razem nie zorientowali się, kto im towarzyszy. Poznali nauczyciela, dopiero gdy łamał chleb, tak jak miał w zwyczaju to robić wcześniej.

Apostołowie uwierzyli wtedy w dokonane cuda i spełnione zapowiedzi. Stąd tak duże znaczenie tej drogi dla chrześcijan. Zwyczaj symbolicznej wielkanocnej wędrówki do Emaus nie jest tak popularny w Polsce, jednak praktykuje się go w niektórych regionach.

Poniedziałek Wielkanocny – tradycje w Austrii

Poniedziałkowe zwyczaje nie różnią się bardzo od tych niedzielnych. Drugi dzień świąt to przede wszystkim wizyty rodzinne i wspólne śniadanie. W odróżnieniu od innych europejskich państw w Austrii śmigus-dyngus nie jest tak powszechną praktyką. Poniedziałek Wielkanocny to jednak kolejna porcja atrakcji w postaci świątecznych gier i zabaw.

Dużą popularnością cieszy się toczenie kul lub jajek za pomocą trzonków od mioteł. Widowiskowym wydarzeniem jest marsz z pochodniami organizowany w niektórych wioskach Karyntii. Inny ciekawy zwyczaj to wielkanocne przejażdżki na koniach. Przeważnie organizowane są na wsiach jako symbol głoszenia światu zmartwychwstania.

Występowanie Poniedziałku Wielkanocnego w Austrii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek18.04.2022Poniedziałek Wielkanocny w Austrii 2022
Poniedziałek10.04.2023Poniedziałek Wielkanocny w Austrii 2023
Poniedziałek21.04.2025Poniedziałek Wielkanocny w Austrii 2025
Poniedziałek06.04.2026Poniedziałek Wielkanocny w Austrii 2026
Poniedziałek29.03.2027Poniedziałek Wielkanocny w Austrii 2027
Poniedziałek17.04.2028Poniedziałek Wielkanocny w Austrii 2028
Poniedziałek02.04.2029Poniedziałek Wielkanocny w Austrii 2029
Poniedziałek22.04.2030Poniedziałek Wielkanocny w Austrii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 kwietnia