Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2020

Obchody Poniedziałku Wielkanocnego w Italii były 88 dni, czyli 2 miesiące i 27 dni temu.

W 2020 roku obchody Poniedziałku Wielkanocnego w Italii przypadły na 13 kwietnia (poniedziałek).

Podejście Włochów do Wielkanocy dobrze oddaje przysłowie „Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „spędzaj Boże Narodzenie z rodziną, Wielkanoc – z kim chcesz”. W Poniedziałek Wielkanocny widać to szczególnie.


Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech

Dla Włochów Poniedziałek Wielkanocny, czyli Lunedì dell’Angelo (choć Włosi zazwyczaj określają ten dzień jako Pasquetta), to najlepsza okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu z przyjaciółmi i rodziną. Choć jest to święto państwowe, to jednak otwarte są restauracje, pizzerie czy muzea. Popularnym zwyczajem jest urządzanie pikników, wycieczek poza miasto czy udział w bezpłatnych koncertach i festiwalach.

Sama tradycja pikników prawdopodobnie nie wzięła się znikąd, choć pewnie nie wszyscy Włosi o niej wiedzą. Zgodnie z Ewangelią św. Łukasza, zwyczaj pochodzi od spotkania między zmartwychwstałym Chrystusem a dwoma jego uczniami, w pobliżu wioski Emaus. Wędrowcy wzięli go za cudzoziemca, a Jezus towarzyszył im przez cały dzień. Gdy zatrzymali się w gospodzie i zobaczyli jak Zbawiciel łamie chleb, dopiero wtedy go rozpoznali. Postać Jezusa w tym momencie rozpłynęła się, a oni wrócili do Jerozolimy, by obwieścić dobrą nowinę.


Lokalne tradycje

Niektóre miasta mają osobliwe tradycje, jak choćby konkursy, w których główną rolę grają jajka. W małym miasteczku Tredozio w regionie Emilia-Romania odbywa się Palio dell'Uovo, w skład którego wchodzą takie konkurencje jak jedzenie jajek na czas,wyścigi, rzut jajami do tarczy czy gra plenerowa, w której trzeba szukać jaj. Z kolei w Umbrii, w mieście Panicale, odbywa się zabawa polegająca na toczeniu ogromnego sera (waży około 4 kg) wokół murów miasta. Wydarzenie to znane jest jako Ruzzolone.

W Barano d'Ischia (Kampania) w Poniedziałek Wielkanocny można zobaczyć tradycyjny taniec zwany Festa della Ndrezzata. Mężczyźni tańczą, by upamiętnić zawarcie pokoju między mieszkańcami wiosek Barano i Buonopane. Wszystko zaczęło się setki lat temu od kłótni dwóch chłopaków o kobietę, a skończyło masową bitwą. Taniec z kijami i mieczami u stóp posągu Madonny della Porta w kościele San Giovanni Battista, powtarza się także 24 czerwca, w dniu św. Jana Chrzciciela. W Busto Arsizio, w okolicach kościoła Madonny w Veroncora, odbywa się festiwal podczas którego uczestnicy zajadają się sałatką z jajkami. Ma to symbolizować płodność i dobre uprawy, podczas tej imprezy błogosławione są także traktory lokalnych rolników.

W Italii nie ma tradycji oblewania się wodą, ani nawet malowania pisanek. Zamiast tego Włosi obdarowują się dużym czekoladowymi jajkami. Dzieci mogą liczyć na zabawki, dorośli na podarki dopasowane do swojej kategorii wiekowej. Niektóre panie otwierając takie czekoladowe jajko muszą nawet podjąć niezwykle ważną życiową decyzję, powiedzieć „tak” lub „nie”…

Występowanie Poniedziałku Wielkanocnego w Italii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek02.04.2018Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2018
Poniedziałek22.04.2019Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2019
Poniedziałek05.04.2021Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2021
Poniedziałek18.04.2022Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2022
Poniedziałek10.04.2023Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2023
Poniedziałek01.04.2024Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2024
Poniedziałek21.04.2025Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2025
Poniedziałek06.04.2026Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2026

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Poniedziałek Wielkanocny (Anglia, Walia i Irlandia Północna)
Niemcy 🇩🇪 - Poniedziałek Wielkanocny
Francja 🇫🇷 - Poniedziałek Wielkanocny
Kanada 🇨🇦 - Poniedziałek Wielkanocny
Kalendarz Prawosławny ☦ - Wielki Post
Holandia 🇳🇱 - Poniedziałek Wielkanocny

Święta i obchody w kolejnych dniach po 13 kwietnia