Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2024

Do najbliższych obchodów Poniedziałku Wielkanocnego w Italii zostały 3 dni.

W 2024 roku Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech przypada na 1 kwietnia (poniedziałek).

Podejście Włochów do Wielkanocy dobrze oddaje przysłowie „Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „spędzaj Boże Narodzenie z rodziną, Wielkanoc – z kim chcesz”. W Poniedziałek Wielkanocny widać to szczególnie.


Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech

Dla Włochów Poniedziałek Wielkanocny, czyli Lunedì dell’Angelo (choć Włosi zazwyczaj określają ten dzień jako Pasquetta), to najlepsza okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu z przyjaciółmi i rodziną. Choć jest to święto państwowe, to jednak otwarte są restauracje, pizzerie czy muzea. Popularnym zwyczajem jest urządzanie pikników, wycieczek poza miasto czy udział w bezpłatnych koncertach i festiwalach.

Sama tradycja pikników prawdopodobnie nie wzięła się znikąd, choć pewnie nie wszyscy Włosi o niej wiedzą. Zgodnie z Ewangelią św. Łukasza, zwyczaj pochodzi od spotkania między zmartwychwstałym Chrystusem a dwoma jego uczniami, w pobliżu wioski Emaus. Wędrowcy wzięli go za cudzoziemca, a Jezus towarzyszył im przez cały dzień. Gdy zatrzymali się w gospodzie i zobaczyli jak Zbawiciel łamie chleb, dopiero wtedy go rozpoznali. Postać Jezusa w tym momencie rozpłynęła się, a oni wrócili do Jerozolimy, by obwieścić dobrą nowinę.


Lokalne tradycje

Niektóre miasta mają osobliwe tradycje, jak choćby konkursy, w których główną rolę grają jajka. W małym miasteczku Tredozio w regionie Emilia-Romania odbywa się Palio dell'Uovo, w skład którego wchodzą takie konkurencje jak jedzenie jajek na czas,wyścigi, rzut jajami do tarczy czy gra plenerowa, w której trzeba szukać jaj. Z kolei w Umbrii, w mieście Panicale, odbywa się zabawa polegająca na toczeniu ogromnego sera (waży około 4 kg) wokół murów miasta. Wydarzenie to znane jest jako Ruzzolone.

W Barano d'Ischia (Kampania) w Poniedziałek Wielkanocny można zobaczyć tradycyjny taniec zwany Festa della Ndrezzata. Mężczyźni tańczą, by upamiętnić zawarcie pokoju między mieszkańcami wiosek Barano i Buonopane. Wszystko zaczęło się setki lat temu od kłótni dwóch chłopaków o kobietę, a skończyło masową bitwą. Taniec z kijami i mieczami u stóp posągu Madonny della Porta w kościele San Giovanni Battista, powtarza się także 24 czerwca, w dniu św. Jana Chrzciciela. W Busto Arsizio, w okolicach kościoła Madonny w Veroncora, odbywa się festiwal podczas którego uczestnicy zajadają się sałatką z jajkami. Ma to symbolizować płodność i dobre uprawy, podczas tej imprezy błogosławione są także traktory lokalnych rolników.

W Italii nie ma tradycji oblewania się wodą, ani nawet malowania pisanek. Zamiast tego Włosi obdarowują się dużym czekoladowymi jajkami. Dzieci mogą liczyć na zabawki, dorośli na podarki dopasowane do swojej kategorii wiekowej. Niektóre panie otwierając takie czekoladowe jajko muszą nawet podjąć niezwykle ważną życiową decyzję, powiedzieć „tak” lub „nie”…

Występowanie Poniedziałku Wielkanocnego w Italii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek18.04.2022Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2022
Poniedziałek10.04.2023Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2023
Poniedziałek21.04.2025Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2025
Poniedziałek06.04.2026Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2026
Poniedziałek29.03.2027Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2027
Poniedziałek17.04.2028Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2028
Poniedziałek02.04.2029Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2029
Poniedziałek22.04.2030Poniedziałek Wielkanocny we Włoszech 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 kwietnia