Poniedziałek Wielkanocny we Francji 2022

Do najbliższych obchodów Poniedziałku Wielkanocnego we Francji zostało 178 dni, czyli 5 miesięcy i 27 dni.

W 2022 roku Poniedziałek Wielkanocny we Francji przypada na 18 kwietnia (poniedziałek).

Poniedziałek Wielkanocny we Francji wygląda nieco inaczej niż w Polsce, z jednego ważnego względu – nie ma tam tradycji polewania się wodą. Popularny jest natomiast inny zwyczaj - organizowanie polowań na czekoladowe jajka. Przy okazji ostatniego dnia świąt wielkanocnych odbywa się też wspólne smażenie gigantycznych omletów.

Poniedziałek Wielkanocny, czyli Lundi de Pâques, jest oficjalnym świętem we Francji od 20 lutego 1886 roku. Co ciekawe, w średniowieczu cały tydzień po Niedzieli Wielkanocnej nazywany „Oktawą Wielkanocną” był w całości świętem. Dzięki temu pielgrzymi mogli udać się w podróż do Rzymu. W XVIII wieku, po podpisaniu konkordatu, a więc rozdzielenia Kościoła od spraw państwowych, praktyka ta została zniesiona. Francuzi mają więc obecnie wolny tylko Poniedziałek Wielkanocny. Zamknięte są urzędy, szkoły i sklepy. Jest to więc okazja, by spotkać się ze znajomymi, rodziną czy spędzić czas aktywnie, w plenerze. Choćby na polowaniu na jajka, czyli Chasseauxoeufs.

Tradycją jest, że rodzice chowają przed dziećmi w Niedzielę Wielkanocną i właśnie w poniedziałek jajka w ogrodzie czy mieszkaniu, ale ta zabawa ma znacznie szerszy charakter. W całym kraju odbywają się eventy wzorowane na tym zwyczaju - w parkach, na zamkach czy innych najróżniejszych miejscach całe rodziny szukają czekoladowych jajek. Chowają je oczywiście organizatorzy, choć oficjalna legenda związana jest z dzwonami. W Wielki Czwartek udają się one do Rzymu po błogosławieństwo papieża, a wracając w niedzielę zrzucają jajka jako znak dobrej nowiny. Warto dodać, że ta zabawa ma różne formy, np. szukanie wielkanocnych jaj powiązane jest z szaradami czy zagadkami.

Warto wspomnieć o ciekawym lokalnym zwyczaju związanym z poniedziałkiem wielkanocnym. We wsi Bessières w Pirenejach, blisko granicy z Hiszpanią, mieszkańcy smażą omlet z 15 000 jaj o średnicy czterech metrów. Następnie spożywają wspólnie ten olbrzymi posiłek. W wielu innych miasteczkach w południowej Francji ludzie wspólnie zresztą smażą omlety, choć już nie na taką skalę. Zawsze jest to jednak okazja do spotkania i wspólnej zabawy. Ta tradycja nazywa się omelette de Pâques, a jej początki sięgają nawet VIII wieku.
Z kolei w miejscowości Cargèse na Korsyce organizowana jest kolorowa parada, w której udział biorą zarówno grekokatolicy, prawosławni jak katolicy. Po paradzie błogosławi się pola, by dały obfite plony.

Oprócz wspomnianych tradycji, w całej Francji organizowane są różne wydarzenia z okazji zakończenia świąt i nadejścia wiosny. Są to choćby festyny, degustacje czekolady, warsztaty gotowania czy zawody sportowe. Dla Francuzów Poniedziałek Wielkanocny ma więc raczej charakter kulturalny, rozrywkowy niż religijny, choć wielu z nich uczestniczy oczywiście w nabożeństwach.

Występowanie Poniedziałku Wielkanocnego we Francji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek13.04.2020Poniedziałek Wielkanocny we Francji 2020
Poniedziałek05.04.2021Poniedziałek Wielkanocny we Francji 2021
Poniedziałek10.04.2023Poniedziałek Wielkanocny we Francji 2023
Poniedziałek01.04.2024Poniedziałek Wielkanocny we Francji 2024
Poniedziałek21.04.2025Poniedziałek Wielkanocny we Francji 2025
Poniedziałek06.04.2026Poniedziałek Wielkanocny we Francji 2026
Poniedziałek29.03.2027Poniedziałek Wielkanocny we Francji 2027
Poniedziałek17.04.2028Poniedziałek Wielkanocny we Francji 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Poniedziałek Wielkanocny (Anglia, Walia i Irlandia Północna)
Niemcy 🇩🇪 - Poniedziałek Wielkanocny
Włochy 🇮🇹 - Poniedziałek Wielkanocny
Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Dzień Patriotów
Kanada 🇨🇦 - Poniedziałek Wielkanocny
Kalendarz Prawosławny ☦ - Wielki Post
Holandia 🇳🇱 - Poniedziałek Wielkanocny
Austria 🇦🇹 - Poniedziałek Wielkanocny
Irlandia 🇮🇪 - Poniedziałek Wielkanocny
Czechy 🇨🇿 - Poniedziałek Wielkanocny
Hiszpania 🇪🇸 - Poniedziałek Wielkanocny (Katalonia, Baleary, Navara, Kraj Basków i Walencja)
Litwa 🇱🇹 - Poniedziałek Wielkanocny

Święta i obchody w kolejnych dniach po 18 kwietnia