Zwyczaj oktawy świat chrześcijańskich jest bardzo stary
W ten sposób podkreśla się rangę święta, tak samo jest np. z Bożym Ciałem. Oktawa Wielkanocna rozpoczyna się Wigilią Paschalną w Wielką Noc i kończy Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Każdego dnia powtarza się tę samą prawdę - Chrystus Zmartwychwstał. Podczas oktawy w piątek nie obowiązuje zakaz jedzenia mięsa. Msze są bardzo uroczyste i podczas każdej z nich dodaje się podwójne alleluja podczas liturgii. Śpiewa się pieśń „Gloria” i „Niech w święto radosne”. Podczas mszy czyta się perykopy o spotkaniach Jezusa, np. z Marią Magdaleną i uczniami idącymi do Emaus. Podczas liturgii podkreślane jest też znaczenie chrztu. W dawnych czasach był to również okres tzw. katechezy mistagogicznej dla ochrzczonych w Święta Paschalne.
Oktawę zamyka tzw. Biała Niedziela. Dawniej tego dnia nowoochrzczeni po raz pierwszy przychodzili do Kościoła bez białych szat i mogli usiąść wraz z resztą wiernych.
Oczywiście najważniejszymi dniami podczas oktawy są Wielkanoc i Wielki Poniedziałek. Wtedy obchody są najbardziej huczne. Większość osób właśnie w te dni idzie do kościoła, oraz oczywiście spotyka się z rodziną i stuka jajkiem.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony