Zwyczaj oktawy świat chrześcijańskich jest bardzo stary
W ten sposób podkreśla się rangę święta, tak samo jest np. z Bożym Ciałem. Oktawa Wielkanocna rozpoczyna się Wigilią Paschalną w Wielką Noc i kończy Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Każdego dnia powtarza się tę samą prawdę - Chrystus Zmartwychwstał. Podczas oktawy w piątek nie obowiązuje zakaz jedzenia mięsa. Msze są bardzo uroczyste i podczas każdej z nich dodaje się podwójne alleluja podczas liturgii. Śpiewa się pieśń „Gloria” i „Niech w święto radosne”. Podczas mszy czyta się perykopy o spotkaniach Jezusa, np. z Marią Magdaleną i uczniami idącymi do Emaus. Podczas liturgii podkreślane jest też znaczenie chrztu. W dawnych czasach był to również okres tzw. katechezy mistagogicznej dla ochrzczonych w Święta Paschalne.
Oktawę zamyka tzw. Biała Niedziela. Dawniej tego dnia nowoochrzczeni po raz pierwszy przychodzili do Kościoła bez białych szat i mogli usiąść wraz z resztą wiernych.
Oczywiście najważniejszymi dniami podczas oktawy są Wielkanoc i Wielki Poniedziałek. Wtedy obchody są najbardziej huczne. Większość osób właśnie w te dni idzie do kościoła, oraz oczywiście spotyka się z rodziną i stuka jajkiem.