Poniedziałek Wielkanocny w Czechach 2021

Do najbliższych obchodów Poniedziałku Wielkanocnego w Czechach zostało 75 dni, czyli 2 miesiące i 16 dni.

W 2021 roku Poniedziałek Wielkanocny w Czechach przypada na 5 kwietnia (poniedziałek).

Przygotowania do Wielkanocy trwają ponad miesiąc. Zanim odbędzie się uroczyste niedzielne śniadanie, na chrześcijan czeka cały Wielki Tydzień, który również wymaga odpowiedniej celebracji. Jednak nie na niedzieli kończą się święta. Poniedziałek Wielkanocny to kolejny dzień wspólnego ucztowania. Przyjrzyjmy się, jak obchodzą go Czesi.

Pomlázka i szmigrust

Zamiast śmigusa-dyngusa nasi sąsiedzi mają pomlázkę i szmigrust. Tradycja uderzania gałązkami po nogach wciąż jest praktykowana. Zazwyczaj to kobiety przyjmują symboliczną chłostę wymierzoną wierzbową rózgą z kolorowymi wstążkami. Dzięki temu na długo zachowują piękno i młodość. Nazwa pomlázka pochodzi od słowa pomládit, czyli odmładzać. W nagrodę mężczyźni otrzymują drobne podarunki – malowane jajka lub słodki poczęstunek. Mimo że zwyczaj wzbudza radosne skojarzenia, według Kościoła symbolizuje biczowanie Jezusa.

Tak jak mieszkańcy innych krajów, Czesi oblewają się wodą, by zmyć z siebie grzechy. Nazywają to szmigrustem lub oblevacką. Zarówno ten zwyczaj, jak i pomlázka wywodzą się z kultury pogańskiej. Zostały jednak zaakceptowane przez Kościół katolicki i obecnie stanowią stały element tradycji wielkanocnej.

Święto od kuchni

Poniedziałek Wielkanocny to dzień, w którym szczególnym powodzeniem cieszą się potrawy jajeczne. Ten motyw obecny jest w całej kulturze chrześcijańskiej. Jajko symbolizuje życie i odrodzenie. Wpisuje się przez to w ideę Wielkanocy, która dla wierzących jest źródłem nadziei na zbawienie. W Czechach szczególne znaczenie ma czerwona pisanka. Kolor oznacza krew Chrystusa. Dlatego mieszkańcy kraju nazywają to święto Czerwonym Poniedziałkiem.

Wiosenne świętowanie

Dla Czechów Poniedziałek Wielkanocny ma także wymiar świecki. Tego dnia mężczyźni i chłopcy śpiewają wiosenne kolędy. Świętują odejście zimy i początek nowej pory roku. Połączenie święta religijnego z powitaniem wiosny ma podłoże historyczne. W czasach komunizmu obchody Wielkiej Nocy były zabronione. W zamian Czesi celebrowali nadejście cieplejszych dni.

Występowanie Poniedziałku Wielkanocnego w Czechach w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek22.04.2019Poniedziałek Wielkanocny w Czechach 2019
Poniedziałek13.04.2020Poniedziałek Wielkanocny w Czechach 2020
Poniedziałek18.04.2022Poniedziałek Wielkanocny w Czechach 2022
Poniedziałek10.04.2023Poniedziałek Wielkanocny w Czechach 2023
Poniedziałek01.04.2024Poniedziałek Wielkanocny w Czechach 2024
Poniedziałek21.04.2025Poniedziałek Wielkanocny w Czechach 2025
Poniedziałek06.04.2026Poniedziałek Wielkanocny w Czechach 2026
Poniedziałek29.03.2027Poniedziałek Wielkanocny w Czechach 2027

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 5 kwietnia