Do najbliższych obchodów Święta Narodowego zostało 188 dni, czyli 6 miesięcy i 5 dni.
W 2025 roku Święto Narodowe w Austrii przypada na 26 października (niedziela).
26 października to austriackie Święto Narodowe (Nationalfeiertag). Obywatele obchodzą je od 1965 r. jako upamiętnienie odzyskania wolności przez państwo.
Święto Narodowe – historia
Po podpisaniu ostatnich dokumentów zapowiadających niepodległość (27 lipca 1955) zgodnie z ustaleniami Austria musiała poczekać jeszcze 90 dni na odzyskanie suwerenności. 25 października wycofały się wojska amerykańskie, brytyjskie, francuskie i radzieckie. Po zakończeniu II wojny światowej przez długi czas dzieliły one kraj na 4 części. Kolejny dzień był początkiem wolnego państwa austriackiego.
W 1956 roku ustanowiono 26 października jako Dzień Austriackiej Flagi. Dzięki temu świętowano pierwszy dzień wolności, a nie ostatnie godziny okupacji. Początkowo obchodzono go głównie w szkołach.
W tym samym czasie w 1955 podpisano także ustawę do konstytucji, zgodnie z którą Austria deklarowała wieczystą neutralność. To również powód, dla którego wybrano tę datę. To pierwsza niezależna decyzja państwa po wieloletniej niewoli.
W 1965 roku trwały dyskusje nad datą święta narodowego Austrii. 26 października wygrał z propozycjami takimi jak 12 listopada (ogłoszenie pierwszej republiki w 1918 r.), 27 kwietnia (oświadczenie o niepodległości kraju) oraz 15 maja (podpisanie traktatu, dzięki któremu państwo odzyskało wolność). Dwa lata później ustalono, że będzie to dzień wolny od pracy tak jak inne święta państwowe w Austrii.
26 października – obchody
Świętowanie rozpoczyna się już dzień wcześniej koncertem w wiedeńskim Konzerthaus. Gościem wydarzenia jest sam prezydent, a orkiestrą każdego roku dowodzi dyrygent innej narodowości.
Święto Narodowe to także czas sportu i rekreacji. Slogan Fit mach mit am Nationalfeiertag (Zrób formę na Święto Narodowe) skłania obywateli do podjęcia aktywności fizycznej. Szczególnie angażują się miłośnicy turystyki i biegania, dla których organizuje się specjalne wydarzenia.
W dniu święta instytucje kultury oferują bezpłatne wejścia. Stolica otwiera przed wszystkimi drzwi Muzeum Historii Wojska oraz Muzeum Wiednia. Można odwiedzić najważniejsze miejsca w kraju, takie jak siedziba Parlamentu, różne ministerstwa i pałac prezydencki – Hofburg. Od 1995 roku w święto można zobaczyć pokazy wojskowe i żołnierzy składających uroczystą przysięgę.
