Światowe Dni Origami 2024

Obchody Światowych Dni Origami były 10 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowych Dni Origami przypadały na okres od 24 października (czwartek) do 11 listopada (poniedziałek).

W 2005 roku amerykańska organizacja origami zaproponowała ustanowienie Światowego Dnia Origami upamiętniającego dzień urodzin Lillian Oppenhiemer, założycielki Towarzystwa Origami USA oraz Towarzystwa Origami w Wielkiej Brytanii. Jednak szybko się okazało, że w Japonii, skąd wywodzi się origami ustanowiono już wcześniej Dzień Origami na dzień 11 listopada. Podjęto więc decyzje, że zostaną ustanowione Światowe Dni Origami pomiędzy tymi właśnie datami.
Origami jako sztuka składania papieru narodziła się około 700 roku w Chinach, ale to w Japonii dokonano rozwoju tej techniki. Początkowo z origami tworzono dekoracje na ceremonie religijne, jednak wraz z kolejnymi latami, stało się ono powszechną rozrywką. W Kraju Kwitnącej Wiśni origami stanowi jeden z elementów wychowywania dzieci, a papierowy żuraw stał się symbolem pokoju.

Większość osób choć raz w życiu spróbowała swoich sił w origami. Sztuka ta wymaga ogromnej dawki cierpliwości oraz wytrwałości. A co ciekawe, z origami można wykonać prawie wszystko. Na świecie znane są dzieła sztuki wykonane oraz nietypowe przedmioty, które mogą zawierać w sobie informację. Na przykład w niektórych ekskluzywnych hotelach personel sprzątający formuje z pierwszego arkusza papieru toaletowego trójkąt, który stanowi wiadomość dla gościa, że jego pokój jest już posprzątany.

Od wielu lat miłośnicy origami próbują tworzyć nowe wzory i składają z papieru wymyślne figury. Sztuka ta może zostać z powodzeniem wykorzystana w nauce matematyki. To dzięki kwadratowej kartce dzieci mogą poznać podstawy geometrii i przekonać się, że z kwadratu mogą powstać inne figury, takie jak prostokąt lub trójkąt. W Polsce od 1990 roku funkcjonuje Polskie Centrum Origami, które dąży do promowania tej sztuki składania papieru i popularyzuje origami jako metodę nauki. Organizacja zrzesza fanów w każdym wieku i inicjuje wraz z udziałem członków wystawy oraz warsztaty. Przedstawiciele stowarzyszenia przez swoją działalność udowadniają, że przygodę z origami można zacząć w każdej chwili.

Jedną z odmian origami, która odeszła do tradycyjnego składania tylko pojedynczego kwadratowego arkusza papieru jest origami modułowe. Większość modeli modułowych składa się z wielu brył geometrycznych o wysokiej symetrii. Figura modułowa zbudowana jest z identycznych bądź podobnych modułów, które tworzone są z osobnej kartki papieru. Pojedyncza figura modułowa może składać się z dwóch do kilku tysięcy pojedynczych elementów.