Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi zostało 20 dni.
W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi przypada na 22 kwietnia (wtorek).
Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku z inicjatywy Boliwii. Rezolucja ONZ uznała, że Ziemia i jej naturalne środowisko jest domem dla ludzi i wszystkich gatunków przyrody. Podstawowym dążeniem obchodów święta jest promowanie harmonii między ludźmi a Ziemią. Określenie „Matka Ziemia” odnosi się do wspólnego życia człowieka i innych żywych stworzeń na naszej planecie. Głównym celem Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi jest przybliżanie społeczeństwu problematyki związanej z działalnością człowieka a ingerencją w naturalne środowisko.
Pierwsze oficjalne obchody odbyły się 22 kwietnia 2010 roku. Organizacje święta wspomaga Program Narodów Zjednoczonych, który dąży do poprawy jakości życia lokalnych rolników poprzez propagowanie zasad zrównoważonego rolnictwa. W tym dniu do wspólnych obchodów przyłączają się międzynarodowe, regionalne i pozarządowe organizacje, a także społeczeństwa obywatelskie państw członkowskich.
A w jaki sposób można obchodzić ten dzień? Z przeprowadzonych „Badań świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski” przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska dla Ministerstwa Środowiska wynika, że większość osób uważa, że głównie indywidualne jednostki są odpowiedzialne za dobrostan przyrody. Wystarczy, aby każdy w miarę możliwości zmienił swoje codziennie przyzwyczajenia i zwrócił szczególną uwagę na potrzeby środowiska naturalnego. Segregowanie śmieci, oszczędzanie wody i energii, zwiększona aktywność ruchowa, czy używanie torebek wielorazowego użytku przyczyniają się do indywidualnego dbania o naszą „Matkę Ziemię”. Życie w eko-stylu jest nie tylko modne na całym świecie, ale przede wszystkim bardzo pożyteczne. Wpajanie odpowiednich nawyków i zmienianie starych przyzwyczajeń prowadzi do ochrony przyrody dla przyszłych pokoleń. Człowiek wraz z całą fauną i florą tworzą całość ekosystemu, a bez naszej „Matki Ziemi” nie moglibyśmy istnieć.
