Światowy Dzień Donacji i Transplantacji 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Donacji i Transplantacji zostały 242 dni, czyli 7 miesięcy i 28 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Donacji i Transplantacji przypada na 26 października (sobota).

Pierwsze oficjalne obchody Światowego Dnia Donacji i Transplantacji odbyły się 26 października 2005 roku. W Polsce po raz pierwszy Dzień został zorganizowany w 2005 roku w Bydgoszczy. Inicjatorem Święta była Klinika Transplantologii prowadzona przez dr Zbigniewa Włodarczyka. W 2007 roku odbyły się uroczyste obchody w Sali Kolumnowej Pałacu Prymasowego w Warszawie z udziałem Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”. Celem Dnia jest promowanie transplantacji oraz upowszechnianie wiedzy dotyczącej dawstwa narządów, szpiku oraz krwi. W tym Dniu stowarzyszenia pacjentów oraz organizacje prozdrowotne inicjują wydarzenia społeczno-edukacyjne, które dążą do zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej przekazywania swoich narządów wewnętrznych, zwłaszcza po śmierci.

Od lat 50. XX wieku nastąpił znaczący rozwój medycyny. Pierwszy przeszczep narządu – nerki na świecie odbył się w 1954 roku w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy przeszczep serca miał miejsce w Kapsztadzie w 1967 roku. W tym samym roku, także w RPA, pierwszy raz przeszczepiono wątrobę. W Polsce pierwsze próby przeszczepienia narządów od zmarłych dawców rozpoczęto w 1965 roku. Ogromnym sukcesem polskiej transplantologii był przeszczep serca wykonany w 1985 roku przez profesora Zbigniewa Religę. W ostatnich latach dokonano przeszczepu twarzy, pierwszy raz na świecie w Barcelonie w 2010 roku, zaś w Polsce w 2013 roku.

Każdy przeszczep narządu jest szansą na przedłużenie życia. Wiedza dotycząca transplantologii staje się coraz powszechniejsza i coraz więcej osób decyduje się na przekazanie swoich organów po śmierci w myśl słów: „nie zabieraj narządów do nieba”.