Dzień Ziemi 2021

Do najbliższych obchodów Dnia Ziemi zostało 96 dni, czyli 3 miesiące i 6 dni.

W 2021 roku Dzień Ziemi przypada na 22 kwietnia (czwartek).

W latach siedemdziesiątych XX w. ustanowiono dwa święta o Identycznej nazwie Dzień Ziemi. Ten obchodzony 22 kwietnia powstał za sprawą nurtów proekologicznych w USA i został wypromowany przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. I to dlatego Dzień Ziemi w Stanach Zjednoczonych jest obchodzony właśnie głównie 22 kwietnia. Kwietniowe obchody w kolejnych latach się upowszechniały co sprawiło, że tę datę obchodów przyjmowało coraz więcej organizacji na całym świecie. W Polsce często nazywany jest także Światowym Dniem Ziemi.

Jako Światowy Dzień ZIemi obchody w Polsce organizują między innymi Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz liczne szkoły i inne placówki związane z nauką. Dzień Ziemi corocznie jest koordynowany przez amerykańską organizację Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce Dzień Ziemi w dniu 22 kwietnia obchodzony jest od 1990 roku i jest koordynowany przez lata był przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej z Warszawy.

Dzień Ziemi corocznie odbywa się pod innym tematem przewodnim. Oto kilka haseł z poszczególnych lat:

- Działanie na rzecz klimatu (hasło przewodnie 2020 r.)
- Chroń nasze gatunki (2019)
- Zatrzymajmy zanieczyszczenie plastikiem (2018)
- W kierunku natury (2017)
- Zmieniaj nawyki - nie klimat (2014)


Podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi w Polsce organizowane są liczne konferencje i festyny ekologiczne połączone ze zbiórką odpadów opakowaniowych, elektroodpadów i baterii. Prowadzone są szeroko rozumiane działania edukacyjne angażujące setki tysięcy nauczycieli, studentów i partnerów, aby edukować i inspirować kolejne pokolenie liderów ochrony środowiska.

Dzień Ziemi powinien być znacznie dłuższy niż jeden dzień. To musi być historyczny moment, kiedy obywatele świata powstają w ramach wspólnego wezwania do kreatywności, innowacji, ambicji i odwagi, których potrzebujemy, aby sprostać naszemu kryzysowi klimatycznemu i wykorzystać ogromne możliwości, jakie niesie przyszłość bezemisyjna.