Dzień Księcia w Holandii 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Księcia w Holandii zostało 299 dni, czyli 9 miesięcy i 25 dni.

W 2025 roku Dzień Księcia w Holandii przypada na 16 września (wtorek).

Dzień Księcia w Holandii (Prinsjesdag) to z jednej strony okazja do zabawy, a z drugiej ważne wydarzenie polityczne. W tym dniu monarcha w niezwykle uroczysty sposób przedstawia założenia polityczne na najbliższy rok. Święto przypada w trzeci wtorek września, obchodzone jest w Hadze, siedzibie rządu, parlamentu i rodziny królewskiej.


Dzień Księcia w Holandii

Prinsjesdag rozpoczyna roczną sesję parlamentu holenderskiego. To wydarzenie ubrane jest w wiele rytuałów, zaczynając od parady z Pałacu Noordeinde, siedziby rodziny królewskiej. W zabytkowych karetach jadą kolejno Szambelan Królewski i Mistrz Ceremonii, w drugiej Pierwsza Dama Dworu i Marszałek Dworu Królewskiego, w trzeciej Książę Konstantyn i Księżna Laurencja, w czwartej Złotej Karecie (Gouden Koets) jedzie Król Wilhelm-Aleksander z małżonką Królową Maksymą. Uroczysta procesja kieruje się przez odświętnie udekorowaną flagami Hagę do budynków parlamentu, konkretnie przed wejście do Sali Rycerskiej (Ridderzaal). Na trasie znajdują się nie tylko tłumy Holendrów, ale i gwardie honorowe oraz orkiestry wszystkich sił zbrojnych.

W Sali Rycerskiej, po odegraniu stosownych rytuałów, w tym zagraniu przez orkiestrę hymnu, Wihelmus wygłasza swoją mowę tronową przed obiema izbami parlamentu (Stanami Generalnymi), która za każdym razem rozpoczyna się słowami „Członkowie Stanów Generalnych...”. Po zakończeniu przemówienia zebrani wiwatują na cześć króla, odbywa się też zgromadzenie ogólne Stanów Generalnych, na którym minister finansów przekazuje parlamentowi charakterystyczną walizkę z budżetem na nadchodzący rok. Następnie król i królowa wracają w Złotej Karecie z całym orszakiem do Pałacu Noordeinde. Po dotarciu na miejsce odgrywana jest jeszcze Scena Balkonowa – król, królowa i członkowie rodziny królewskiej pozdrawiają Holendrów.

Dzień Księcia nie jest świętem państwowym, ale wiele osób bierze urlop i osobiście przyjeżdża do Hagi by wziąć udział w ceremonii. Całość pokazywano jest w telewizji, po raz pierwszy to święto transmitowano w 1931 roku.

Warto wspomnieć o koniach, które prowadzą procesję. W takim gwarze nie trudno je wystraszyć, stąd dzień wcześniej odbywa się dokładna selekcja. Zwierzęta zabierane są na plaże w Scheveningen, gdzie mogą się przygotować na wtorkowe święto. Wydarzenie to również przyciąga wiele osób.

Historia Dnia Księcia w Holandii

Początki święta sięgają XVII i XVIII wieku, kiedy celebrowano urodziny książąt Oranje, którzy rządzili wtedy Niderlandami. Dzień Księcia w znanej dziś formie oficjalnie obchodzono od 1814 roku. Do 1848 roku Król samodzielnie przygotowywał treść wystąpienia, obecnie dba o to urzędujący premier w uzgodnieniu z ministrami. Dawniej otwarcie parlamentu odbywało się w pierwszy poniedziałek listopada (w pierwszej połowie XIX wieku), a potem w trzeci poniedziałek października. Kiedy jednak w Holandii wprowadzono budżety roczne, co wymogło potrzebę większej ilości czasu do debaty, przesunięto termin wydarzenia o miesiąc. Zmieniono także dzień obchodów – uznano że wielu parlamentarzystów z odległych części kraju musiało już w niedzielę opuścić swoje domy, aby zdążyć na czas do Hagi, stąd w 1888 roku w konstytucji ustanowiono trzeci wtorek września jako Prinjesdag.

Jeśli chodzi o holenderską konstytucję, to Dzień Księcia opisuje Artykuł 65, (wyjaśnienia dotyczące polityki, którą ma prowadzić rząd) oraz Artykuł 105 ust. 2 (o przedłożeniu budżetu).

Występowanie Dnia Księcia w Holandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek19.09.2023Dzień Księcia w Holandii 2023
Wtorek17.09.2024Dzień Księcia w Holandii 2024
Wtorek15.09.2026Dzień Księcia w Holandii 2026
Wtorek21.09.2027Dzień Księcia w Holandii 2027
Wtorek19.09.2028Dzień Księcia w Holandii 2028
Wtorek18.09.2029Dzień Księcia w Holandii 2029
Wtorek17.09.2030Dzień Księcia w Holandii 2030
Wtorek16.09.2031Dzień Księcia w Holandii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 16 września