Mikołajki w Holandii 2024

Obchody Mikołajek w Holandii były 16 dni temu.

W 2024 roku obchody Mikołajek w Holandii przypadły na 5 grudnia (czwartek).

Sinterklaas, czyli Mikołajki, to ulubione święto holenderskich dzieci i generalnie jedno z najważniejszych wydarzeń w kraju należącym do Beneluksu. Od polskiego odpowiednika różni się nie tylko datą (w Niderlandach jest to 5 grudnia), ale całą otoczką związaną z przybyciem św. Mikołaja.

Mikołajki w Holandii

Już na długo przed 5 grudnia jest to główny temat rozmów najmłodszych, zwłaszcza, że w telewizji co chwila lecą reklamy ze Sinterklaasem, a sklepowe półki oraz stoiska na ulicach uginają się pod zabawkami i świątecznymi słodyczami. Najpopularniejsze mikołajkowe przysmaki to chocoladeletters czyli czekoladowe litery, marcepanowe figurki owoców lub zwierzątek, ciasteczka taaitaai w kształcie Sinterklaasa, czy deegmannetjes - bułeczki w kształcie ludzików z oczami z rodzynek.

Sinterklaas zgodnie z tradycją przybywa z Hiszpanii statkiem parowym, w pierwszą sobotę po dniu św. Marcina (8 listopada). Towarzyszą mu Czarne Piotrusie (Zwarte Pieten), które prowadzą paradę oraz biały koń Schimmel. W każdym mieście, gdzie się pojawią jest to wielkie wydarzenie – są witani z honorami, młodzi śpiewają na ich cześć piosenki, m. in. „Zie ginds komt de stoomboot” („Przybywa parostatek”). Całe wydarzenie jest oczywiście transmitowane przez telewizję. Dzieci z przejęciem oczekują na komunikat Mikołaja, czy w mieście był ktoś, kto nie zasłużył na podarunek. Na szczęście zawsze okazuje się, że wszyscy byli grzeczni. Trzeba być jednak czujnym, bowiem urwisy, które mają coś na sumieniu zostaną wsadzone przez Czarnego Piotrusia do ogromnego wora zabrane do Hiszpanii.

Przyjazd Mikołaja do Holandii oznacza, że dzieci mogą każdego wieczoru przed snem wystawić bucik przy kominku, w którym następnego dnia znajdują małe podarunki, najczęściej wspomniane wcześniej słodycze. Ważne, by w bucikach zostawić coś dla sympatycznego dziadka i jego konia, np. kostkę cukru czy kawałek marchewki. Ten zwyczaj ma swoje korzenie jeszcze w XV wieku, kiedy w kościołach wystawiało się buciki biednych dzieci, gdzie wierni wkładali słodycze, zabawki czy pieniądze.

Największy prezent dzieci dostają natomiast wieczorem 5 grudnia, czyli w dniu święta. W języku holenderskim ten wieczór nazywany jest pakjesavond. Mikołajki to jednak święto rodzinne, nie tylko najmłodszych. Dorośli także otrzymują prezenty- oprócz sprzętów elektronicznych, ubrań, książek czy narzędzi, są to także specjalne wierszyki dedykowane adresatowi.

Sinterklaas

Tradycja święta w Holandii sięga XIII wieku i oparta jest na znanej legendzie Mikołaja z Myry, który pomagał biednym i cierpiącym. Mieszkańcy kraju znanego z tulipanów i serów nieco jednak zmodyfikowali legendę, w oparciu o swoje wierzenia i tradycje. Jego wizerunek różni się więc od polskiego odpowiednika. To co od razu zwraca uwagę to jego środek transportu – zamiast sań i reniferów wozi go biały koń. To nawiązanie do mitu o germańskim bogu Wodanie, który latał nad gospodarstwami i zrzucał rolnikom prezenty. Holenderski Mikołaj nie przybywa z Laponii, ale z gorącej Hiszpanii, i do tego parowcem. To z kolei odnosi się do sytuacji geopolitycznej z XVI wieku, kiedy Niderlandy były pod panowaniem Hiszpanów. Statki handlowe z Półwyspu Iberyjskiego przywoziły do kraju tulipanów luksusowe towary, jak przyprawy, pomarańcze, słodycze. Holendrzy uważali więc, że wszystko co przybywa z południa pochodzi z Hiszpanii, a prezenty są sprawką Mikołaja.

Sinterklaas, pieszczotliwe nazywany Sinta, jest w Holandii prawdziwym celebrytą – podczas wizytowania miast jest zapraszany przez burmistrzów na uroczyste spotkania, bierze udział w programach telewizyjnych i reklamach, na jego cześć śpiewane są piosenki.

Zwarte Pieten

Tak jak Batman ma swojego Robina, tak Sinterklaas ma pomocnika. Jest nim Czarny Piotruś, który w imieniu Mikołaja rozdaje podarunki dzieciom. Kolor jego skóry jest tłumaczony tym, że prześlizguje się z podarkami przez komin. Starsze legendy mówią jednak, że Sinterklaas kupił go na targu niewolników w Etiopii. Ten najpierw był jego sługą, ale później został jego pomocnikiem. Inna opcja wskazuje, że pochodzi z Afryki lub był kiedyś demonem. Współczesna wersja ukierunkowana jest po prostu poprawnością polityczną. Dziś Mikołajowi towarzyszy kilkunastu Czarnych Piotrusiów, a każdy z nich pełni inną funkcję. Warto dodać, że są całkowitym przeciwieństwem statecznego i spokojnego Sinterklasa, a więc dokazują, robią żarty i nie mogą usiedzieć w jednym miejscu.

Występowanie Mikołajek w Holandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek05.12.2022Mikołajki w Holandii 2022
Wtorek05.12.2023Mikołajki w Holandii 2023
Piątek05.12.2025Mikołajki w Holandii 2025
Sobota05.12.2026Mikołajki w Holandii 2026
Niedziela05.12.2027Mikołajki w Holandii 2027
Wtorek05.12.2028Mikołajki w Holandii 2028
Środa05.12.2029Mikołajki w Holandii 2029
Czwartek05.12.2030Mikołajki w Holandii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 5 grudnia