Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa, której głównym celem jest zachęcanie ludzi do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń. Konkretnie chodzi o wybieranie ekologicznych środków podróżowania, np. roweru czy komunikacji miejskiej. A jeśli już ktoś musi jechać do pracy własnym samochodem, warto znaleźć współpasażerów. Wszędzie, gdzie możemy dostać się na piechotę, warto skorzystać właśnie z takich opcji, choćby na zakupy do pobliskiego sklepu czy na siłownię, basen.
Wiele miast przygotowuje różne atrakcje, jak choćby konkursy z nagrodami, happeningi, gry terenowe, wycieczki, pikniki, warsztaty czy festiwale. Osoby, które podróżują komunikacją miejską mogą liczyć na tańsze bilety czy nowe połączenia autobusowe lub tramwajowe. Z oczywistych względów akcja najbardziej promowana jest w dużych miastach, gdzie obciążenie ruchu ulicznego jest największe. Każdego roku obowiązuje inne przesłanie kierowane do uczestników, np. „Multimodalność”, którego sloganem jest „Przesiadaj się i jedź”, albo „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”, z tematem przewodnim pt. „Dzielenie się mobilnością”.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to pomysł, który w życie w 2002 roku wprowadziła Komisja Europejska. Już pierwsza edycja przyciągnęła ponad 400 samorządów z 23 krajów, a w kolejnych latach liczba chętnych wzrosła, włączyła się m. in. Rosja, Korea Południowa, Wenezuela czy Wietnam. W akcji bierze również udział Polska. Termin tego wydarzenia obejmuje dni od 16 do 22 września, a zwieńczeniem starań organizatorów jest Europejski Dzień bez Samochodu w ostatni dzień.
Akcja dotyczącego Zrównoważonego Transportu przekłada się na wymierne korzyści w kwestii przyzwyczajeń obywateli i organizacji w transporcie. Z jednej strony, ludzie na dłużej korzystają z roweru albo autobusu, z drugiej w wielu miastach widać rozwój infrastruktury drogowej (choćby poprzez inwestycje w ścieżki rowerowe) oraz regulacje w ograniczeniach prędkości. Coraz popularniejsze stają się także rowery miejskie, dzięki którym tanio i szybko można dostać się do miejsca podróży.
Jeśli podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, mimo stosowania się do zasad akcji, i tak prześladują nas samochody, choćby w śnie – polecamy sprawdzić co to oznacza na tej stronie:
https://www.senneo.net/sennik-duzy-samochod.html Podobne święta:
Światowy Dzień bez SamochoduDzień Mycia Samochodów