Dzień Bluesa 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Bluesa zostało 91 dni, czyli 2 miesiące i 29 dni.

W 2024 roku Dzień Bluesa przypada na 16 września (poniedziałek).

Dzień Bluesa został zainicjowany w 2005 roku przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe, w dniu urodzin B.B Kinga, czyli 16 września. Corocznie pomysłodawcy zachęcają do organizowania wydarzeń związanych z promowaniem muzyki bluesowej. W tym dniu w niektórych miejscowościach w Polsce inicjowane są koncerty na żywo muzyki bluesowej.

Blues to gatunek muzyczny pochodzący z tradycyjnej muzyki Afroamerykanów z południa USA. Pierwszą odmianą bluesa był tak zwany blues wiejski, powstały w drugiej połowie XIX wieku na południu USA, między innymi w stanach Missisipi, Alabama, Luizjana, Georgia. Na początku XX wieku, pod wpływem emigracji Afroamerykanów z południa do miast północnych USA, zaczął kształtować się blues miejski.

W kolejny latach blues zaczął przenikać do różnych warstw społecznych. W połowie lat 50. XX wieku pojawiła się uproszczona forma muzyki opartej na bluesie – rock’n’roll. Muzyka była przeznaczona dla białej publiczności, która do tej pory nie znała mocy bluesa. Dopiero w latach 60. XX wieku dzięki muzykom europejskim objawiła się muzyka bluesowa, która znacząco wpłynęła na inne gatunki muzyczne. I w tym czasie wraz z rozwojem rocka odrodziła się ludowa forma bluesa. W kolejnych dziesięcioleciach popularność brzmień bluesowych rosła lub spadała, ale na zawsze zostawiła ślad w historii muzyki. To dzięki artystom jak B.B. King, Albert Collins, John Lee Hooker lub Eddie Kirkland świat poznał siłę bluesa.

W Polsce blues nie jest aż tak popularny jak inne gatunki muzyczne. Blues przede wszystkim ma swoich fanów wśród koneserów. Historia muzyki bluesowej w naszym kraju rozpoczęła się w latach 50. XX wieku, kiedy to podczas II Festiwalu Jazzowego w Sopocie, amerykański śpiewak Big Bill Ramsey wykonał utwór „Caldonia” w stylu żywego bluesa. Uczestnicy koncertu z entuzjazmem zareagowali na występ artysty. To ten koncert stał się prawdziwym początkiem bluesa w Polsce. Od tej pory na polskiej scenie muzycznej pojawiły się zespoły, które przeszły do kanonu muzyki bluesowej, na przykład Nocna Zmiana Bluesa, który swoimi występami otwierał koncerty, między innymi B.B. Kinga i zespołu Blues Brothers.