Międzynarodowy Dzień Kardiologii Interwencyjnej 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Kardiologii Interwencyjnej zostało 146 dni, czyli 4 miesiące i 23 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Kardiologii Interwencyjnej przypada na 16 września (poniedziałek).

Choroby sercowo-naczyniowe należą do najczęstszych przyczyn zgonów, tak jest także w Polsce. Dzięki kardiologii interwencyjnej można to zmienić na lepsze. To jeden z powodów, dla których ONZ uchwaliła Międzynarodowy Dzień Kardiologii Interwencyjnej (International Day for Interventional Cardiology).

Międzynarodowy Dzień Kardiologii Interwencyjnej


Międzynarodowy Dzień Kardiologii Interwencyjnej powstał dzięki staraniom Argentyny, która złożyła projekt takiej rezolucji na forum ONZ. Kraj z Ameryki Południowej poparły m. in. Brazylia, Urugwaj, Kuba, Salwador, Gwatemala, Mongolia czy Zambia. Celem wprowadzenia projektu jest podniesienie świadomości na temat kardiologii interwencyjnej, jako ważnego narzędzia diagnostycznego i terapeutycznego, pozytywnie wpływającego na zdrowie i długość życia.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła święto w 2022 roku, jako datę wybierając 16 września. Jest to nawiązanie do pierwszej angioplastyki wieńcowej wykonanej przez dr Andreasa Grüntziga w 1977 roku. Niemiecki kardiolog podczas cewnikowania serca poszerzył krótkie 80% zwężenie tętnicy międzykomorowej przedniej przywracając normalny przepływ krwi. Swoim nowatorskim zabiegiem oszczędził pacjentowi operacji wszczepienia pomostów naczyniowych (tzw. bajpasów) i został uznany za jednego z pionierów kardiologii interwencyjnej.

Czym jest kardiologia interwencyjna


Kardiologia interwencyjna (inwazyjna) to dziedzina kardiologii zajmująca się inwazyjną diagnostyką i leczeniem, oparta na stosowaniu cewnika naczyniowego. W tej metodzie leczenia wykorzystuje się dwie techniki: cewnikowanie serca oraz koronarografię (angiografia tętnic wieńcowych). Pierwsza polega na użyciu cewnika naczyniowego, który wprowadzany jest przez nakłucie tętnicy, żyły w pachwinie, w zgięciu łokciowym, lub w okolicy nadgarstka. Jest on kierowany do różnych okolic serca, czy naczyń wieńcowych, w zależności od celu badania. Koronarografia sprowadza się natomiast do podania do tętnic wieńcowych kontrastu, dzięki czemu można je sprawdzić za pomocą promieniowania rentgenowskiego, Badanie to wykorzystywane jest do diagnostyki choroby niedokrwiennej serca i służy do kwalifikacji pacjentów do wszczepiania pomostów omijających oraz do zabiegów PCI.

Choroby sercowo-naczyniowe stanowią jedną z głównych przyczyną zgonów. W Polsce w skali roku dochodzi do około 80 tys. zawałów serca, których skuteczne leczenie polega przede wszystkim właśnie na wykonywaniu zabiegów kardiologii interwencyjnej. Niestety, coraz większym problemem jest brak wystarczającej liczby specjalistów oraz następców kardiologów, którzy odchodzą na emerytury. Międzynarodowy Dzień Kardiologii Interwencyjnej jest więc dobrą okazją, by zachęcać młodych ludzi do kształcenia się w tym kierunku.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Kardiologii Interwencyjnej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek16.09.2022Międzynarodowy Dzień Kardiologii Interwencyjnej 2022
Sobota16.09.2023Międzynarodowy Dzień Kardiologii Interwencyjnej 2023
Wtorek16.09.2025Międzynarodowy Dzień Kardiologii Interwencyjnej 2025
Środa16.09.2026Międzynarodowy Dzień Kardiologii Interwencyjnej 2026
Czwartek16.09.2027Międzynarodowy Dzień Kardiologii Interwencyjnej 2027
Sobota16.09.2028Międzynarodowy Dzień Kardiologii Interwencyjnej 2028
Niedziela16.09.2029Międzynarodowy Dzień Kardiologii Interwencyjnej 2029
Poniedziałek16.09.2030Międzynarodowy Dzień Kardiologii Interwencyjnej 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 16 września