Światowy Dzień Fryzjera 2024

Obchody Światowego Dnia Fryzjera były 22 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Fryzjera przypadły na 16 września (poniedziałek).

16 września to święto fryzjerów. Ci mistrzowie nożyczek i grzebienia każdego dnia dbają o nasz wygląd i oryginalne fryzur. „World Barber Day” w oryginale, to święto zainicjowane w połączeniu z UNICEFEM, a jego celem jest zbiórka charytatywna dla potrzebujących. Fryzjerzy i barberzy tego dnia łączą się w szczytnym celu i zachęcają swoich klientów do donacji.


Historia fryzjerstwa jest tak długa jak historia ludzkości

Oczywiście pierwsi ludzie nie udawali się do salonów i nie korzystali z suszarek. Kiedyś ścinanie włosów miało cel czysto praktyczny. Strzyżenia dokonywała się za pomocą krzemiennego noża albo ognia. Fryzjerstwo w czasach starożytnego Egiptu było już bardziej wyrafinowane. Wtedy zaczęto farbować włosy za pomocą henny i stylizować fryzury - na przykład na pazia. Modne były też warkoczyki i peruki. Średniowiecze to czas Kościoła. Włosy były ukrywane pod czepkiem, żeby nie kusić losu. Czasy renesansu i baroku przyniosły różne style fryzur, ozdabianie głowy klejnotami i strusimi piórami.

Dzisiaj salony fryzjerskie można znaleźć na każdym rogu, a rodzaje fryzur dają duże pole do popisu. Farbowanie włosów na każdy kolor pod tęczą na nikim nie robi już wrażenia. Dlatego fryzjerzy prześcigają się w pomysłach na strzyżenie. W Hiszpanii jeden z salonów oferuje swoim klientom cięcie za pomocą szabli i samurajskiego miecza. Można tam też poczuć się jak człowiek z prehistorii i stracić włosy za pomocą ognia.

Panowie mogą chodzić też do barbera. Chociaż czasami ten termin jest stosowany zamiennie z fryzjerem, to utarło się, że barber jest fryzjerem typowo męskim. Ponieważ fryzjerzy nie mieli do tej pory swojego święta, to swój dzień obchodzą właśnie z barberami. W takim salonie oprócz strzyżenia włosów mężczyźni mogą też liczyć na stylizację brody. Oprócz klasycznych nożyczek czy maszynek barberzy korzystają też z brzytew, które pozwalają na zrobienie idealnych linii. Często ciężko jest rozróżnić barbera od męskiego fryzjera, ale zazwyczaj można go poznać właśnie po jego narzędziach i salonie. Salony barberskie mają zazwyczaj typowo męski wystrój, są urządzone w ciemnych kolorach i nawiązują do starodawnych gabinetów golibrody.

Znakiem rozpoznawczym salonów barberskich jest kręcący się słupek w kolorze białym, czerwonym i niebieskim. Ma on ciekawą historię – w czasach średniowiecza barberzy wykonywali operacje i wyrywali zęby. Wtedy słup miał tylko dwa kolory: czerwony i biały. Czerwień na słupie oznacza krew, którą barberzy często upuszczali swoim klientom. Biel symbolizuje kolor opatrunków, których używali podczas operacji. Praktyki zostały z czasem zakazane, a Amerykanie dodali do słupa kolor niebieski, żeby bardziej oddawał kolor ich flagi.


W Dzień Fryzjera odwiedź swój salon

To idealna okazja do zmiany fryzury – nowego cięcia albo koloru. Można też zaszaleć z nowymi ozdobami, spinkami i wstążkami. Panowie mogą pójść też do barbera i zadbać o swój zarost. Na szczęście dzisiaj idąc do takiego salonu, nie trzeba się bać o utratę zęba. Warto też zadbać o swojego ulubionego fryzjera – spraw mu przyjemność, przynieś czekoladki, kwiatka albo dobrą kawę. Jeśli Twój salon organizuje akcję charytatywną, to dorzuć się do ich zbiórki. Pokaż mu, że doceniasz jego pracę i zrozumienie „tylko o centymetr, proszę”.