Halloween w Holandii 2023

Obchody Halloween w Holandii były 39 dni, czyli 1 miesiąc i 8 dni temu.

W 2023 roku obchody Halloween w Holandii przypadły na 31 października (wtorek).

W porównaniu do takich krajów jak Stany Zjednoczone czy Irlandia, w Holandii na punkcie Halloween nie ma aż takiego szaleństwa. Ludzie najchętniej bawią się w klubach na imprezach. Oprócz muzyki łączy je to, że uczestnicy obowiązkowo powinni przyjść w hallowenowych kostiumach. Reszta zależy od pomysłów organizatorów. Na przykład może to być zabawa z motywem japońskich demonów, czarownic czy … seksu. Nie każdy lubi się bawić w klubie, stąd popularne są też tzw. domówki – na tych samych zasadach – muzyka oraz kostiumy kościotrupów, wilkołaków czy morderczych klaunów.

W przypadku najmłodszych główną atrakcją jest chodzenie po domach w poszukiwaniu słodyczy. Nie jest to jednak rozpowszechnione na taką skalę jak we wspomnianych wcześniej krajach, czy nawet Polsce. Ci, którzy obchodzą Halloween najczęściej po prostu przystrajają swój dom ozdobami, tak by młodzi wiedzieli, gdzie mogą zapukać i zadać zasadnicze pytanie: „cukierek albo psikus”?

Jeśli chodzi o dedykowane imprezy, to Halloween w Holandii ma sporo do zaoferowania, pomijając opisywane już imprezy klubowe. Np. miłośnicy kolei mogą wsiąść na pokład specjalnego pociągu grozy, a organizatorzy z góry zaznaczają, że robią to na własną odpowiedzialność. Nawiedzony pociąg zatrzymuje się obowiązkowo na stacji duchów, gdzie na uczestników czekają dodatkowe atrakcje.

Spacer śladami dawnych amsterdamskich zbrodni to kolejna ciekawa atrakcja na Halloween w Holandii. To miasto, dziś bardzo liberalne i przyjazne turystom, dawniej było świadkiem wielu zbrodni. Egzekucje, np .palenie czarownic, najczęściej przeprowadzano na Placu Dam, gdzie obecnie znajduje się Pałac Królewski.

Holandia ma też inną kultową miejscówkę związaną z polowaniem na czarownice – w XVII wieku w Roermond spalono ponad 60 rzekomych wiedźm. Dziś warto tam udać się na Halloween, bowiem na uliczkach można spotkać najpopularniejsze stwory, w centrum odbywa się parada i generalnie jest sporo atrakcji dla najmłodszych,

Mieszkańcy kraju znanego z sera i tulipanów w święto duchów masowo odwiedzają kina, które przygotowują specjalne maratony z najstraszniejszymi filmami. Takie eventy organizowane są w całym kraju, pokazywane są zarówno klasyczne horrory, jak i dokumenty o mordercach, egzorcyzmach czy zupełnie niszowe produkcje. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

W niektórych miastach powstają spontaniczne happeningi, np. spotkanie zombie.. Np. mieszkańcy Rotterdamu mogli podziwiać dziesiątki osób przebranych za zombie zwiedzających metropolię i podziwiających zabytki.

Największe parki zabaw, takie jak Avonturenpark Hellendoorn, Walibi Holland, na Halloween przygotowują specjalne atrakcje. Po ich terenie spacerują tłumy najróżniejszych potworów, czy wampirów, można wziąć udział w warsztatach upiornego makijażu, zobaczyć pokazy magiczne czy odwiedzić upiorny dom.

Występowanie Halloween w Holandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela31.10.2021Halloween w Holandii 2021
Poniedziałek31.10.2022Halloween w Holandii 2022
Czwartek31.10.2024Halloween w Holandii 2024
Piątek31.10.2025Halloween w Holandii 2025
Sobota31.10.2026Halloween w Holandii 2026
Niedziela31.10.2027Halloween w Holandii 2027
Wtorek31.10.2028Halloween w Holandii 2028
Środa31.10.2029Halloween w Holandii 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 października