Poniedziałek Zielonoświątkowy w Holandii 2022

Obchody Poniedziałku Zielonoświątkowego w Holandii były 63 dni, czyli 2 miesiące i 2 dni temu.

W 2022 roku obchody Poniedziałku Zielonoświątkowego w Holandii przypadły na 6 czerwca (poniedziałek).

W Holandii Zielone Świątki (Pinksteren) trwają aż dwa dni, a Poniedziałek Zielonoświątkowy także jest dniem wolnym od pracy. Dawniej, w czasach średniowiecza, święto Pięćdziesiątnicy obchodzono przez trzy dni, a w niektórych regionach nawet ponad tydzień. W 1815 roku uchwalono jednak tzw. Akt Niedzielny, który wprowadził regulacje odnośnie świąt. Od tego czasu mieszkańcy kraju tulipanów dzielą Zielone Świątki na Eerste Pinksterdag (Niedziela Zielonoświątkowa) oraz Tweede Pinksterdag (Poniedziałek Zielonoświątkowy).

Poniedziałek Zielonoświątkowy w Holandii

W drugi dzień Pięćdziesiątnicy wiele osób ma więc kolejny dzień wolny od pracy Banki, urzędy pocztowe i większość firm jest zamkniętych. Zielone Świątki to zazwyczaj jeden z pierwszych ciepłych weekendów w Holandii, początek sezonu wakacyjnego, a więc spragnieni słońca ludzie masowo wyruszają w plener. Sprzyja zwłaszcza temu poniedziałek, który ma nieco mniejsze znaczenie religijne, choć wielu wiernych także w ten dzień uczestniczy w mszy świętej (w Kościele katolickim przypada wspomnienie Maryi, Matki Kościoła). Piknik w lesie, parku, jazda na rowerze, spacer to najpopularniejsze aktywności, ale żagle i kemping to również popularne w Holandii zajęcia.

Drugi dzień Pięćdziesiątnicy to ostatni dzień wielu cyklicznych festiwali muzycznych na świeżym powietrzu, takich jak Pinkpop czy Music Meeting. Co roku organizowane są również festiwale teatru, tańca, zloty Food Trucków, koncerty jazzowe czy drzwi otwarte w holenderskich zabytkach. Niektóre gospodarstwa organizują warsztaty i pokazy, aby zapoznać ludzi, zwłaszcza dzieci, z metodami uprawy i produkcji żywności.

Poniedziałek Zielonoświątkowy w Holandii – lokalne zwyczaje

W Ootmarsum wczesnym rankiem odbywa się nietypowa procesja, choć pewnie nie z perspektywy Holendrów, którzy uwielbiając jeździć na rowerze. Chłopacy na jednośladzie udają się ze swojej miejscowości do kościoła w Vasse, aby tam uczestniczyć we mszy.

W Schoonhoven, niewielkim miasteczku pod Rotterdamem znanym ze szkoły jubilerskiej, w Zielone Świątki odbywa się Narodowy Dzień Srebra. To m. in. targ srebra, wystawy i pokazy dla publiczności, konkurs wykuwania drutu, koncerty. Impreza w Srebrnym Mieście odbywa się od 1985 roku. To dobra okazja dla firm z całego kraju na zaprezentowanie swoich wyrobów – biżuterii, dzieł sztuki, ale i dla uczestników, którzy mogą kupić unikatowe przedmioty.

W Zelandii, prowincji w południowo-zachodniej części kraju, na Półwyspie Walcheren, Poniedziałek Zielonoświątkowy, a także wtorek to czas tradycyjnej jazdy konnej. Uczestnicy tej ludowej tradycji jeżdżą po specjalnym torze i próbują lancą trafić w mały metalowy pierścień zwisający z liny. Zwycięzcą jest osoba, która trafi najwięcej pierścieni.

Występowanie Poniedziałku Zielonoświątkowego w Holandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek01.06.2020Poniedziałek Zielonoświątkowy w Holandii 2020
Poniedziałek24.05.2021Poniedziałek Zielonoświątkowy w Holandii 2021
Poniedziałek29.05.2023Poniedziałek Zielonoświątkowy w Holandii 2023
Poniedziałek20.05.2024Poniedziałek Zielonoświątkowy w Holandii 2024
Poniedziałek09.06.2025Poniedziałek Zielonoświątkowy w Holandii 2025
Poniedziałek25.05.2026Poniedziałek Zielonoświątkowy w Holandii 2026
Poniedziałek17.05.2027Poniedziałek Zielonoświątkowy w Holandii 2027
Poniedziałek05.06.2028Poniedziałek Zielonoświątkowy w Holandii 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Wielka Brytania 🇬🇧 - Poniedziałek Zielonoświątkowy
Niemcy 🇩🇪 - Poniedziałek Zielonoświątkowy
Francja 🇫🇷 - Poniedziałek Zielonoświątkowy
Holandia 🇳🇱 - Dzień Dziadka i Babci
Austria 🇦🇹 - Poniedziałek Zielonoświątkowy
Irlandia 🇮🇪 - Czerwcowe Święto Bankowe

Święta i obchody w kolejnych dniach po 6 czerwca