Poniedziałek Zielonoświątkowy w Austrii 2024

Obchody Poniedziałku Zielonoświątkowego w Austrii były 28 dni temu.

W 2024 roku obchody Poniedziałku Zielonoświątkowego w Austrii przypadły na 20 maja (poniedziałek).

Poniedziałek Zielonoświątkowy (Pfingstmontag) obchodzony jest 50 dni po Niedzieli Wielkanocnej. To część dwudniowych obchodów Zesłania Ducha Świętego. Jest to ważny czas dla Kościoła. Upamiętnia dzień, w którym Duch Święty zstąpił na uczniów. Jak celebrują go Austriacy?

W tym kraju każde święto traktowane jest jak niedziela. W związku z tym wiele instytucji i sklepów jest zamkniętych, a obywatele nie udają się do pracy.

Jakie zielonoświątkowe tradycje znane są w Austrii?

Ciekawe zwyczaje zielonoświątkowe Austriacy praktykowali już w czasach średniowiecza. Drewniany gołąb – symbol Ducha Świętego – umieszczany był w otworze w sklepieniu świątyni, a następnie uroczyście obracany we wszystkie strony świata. Motyw tego ptaka obecny był także w postaci żywych zwierząt, którym pozwalano swobodnie fruwać w kościele w okresie Zielonych Świątek.

W przeszłości powszechną praktyką było również rozpalanie zielonoświątkowego ogniska na kilka dni przed świętami, zazwyczaj w sobotę. Właściciele dużych ziem organizowali tzw. Flurumritte. To przejażdżki konne wokół własnej posiadłości. Dzięki temu zyskiwali pewność, że zachowają swoją własność i uchronią ją przed niebezpieczeństwami.

Spora część tradycji zielonoświątkowych wywodzi się z pogaństwa. Nawiązuje do tego sama nazwa. W tamtej kulturze celebrowano płodność i kontakt z naturą, przyrodą. Pozostałości z tych tradycji wciąż obecne są w świątecznych zwyczajach w Austrii oraz na całym świecie.

Współczesne praktyki

Popularny w Kościele zwyczaj to wspólne modlitwy o korzystną pogodę i dobre plony. Poniedziałek Zielonoświątkowy następuje po Nocy Niepokojów, podczas której w miejscach publicznych robi się różne psikusy. Tego dnia zatem nic nie jest na swoim dotychczasowym miejscu. Pod domami samotnych kobiet można znaleźć słomianą lalkę (Pfingstlotter). Stawiają ją mężczyźni jako wiadomość dla wiecznych singielek, że najwyższy czas wyjść za mąż.

Występowanie Poniedziałku Zielonoświątkowego w Austrii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek06.06.2022Poniedziałek Zielonoświątkowy w Austrii 2022
Poniedziałek29.05.2023Poniedziałek Zielonoświątkowy w Austrii 2023
Poniedziałek09.06.2025Poniedziałek Zielonoświątkowy w Austrii 2025
Poniedziałek25.05.2026Poniedziałek Zielonoświątkowy w Austrii 2026
Poniedziałek17.05.2027Poniedziałek Zielonoświątkowy w Austrii 2027
Poniedziałek05.06.2028Poniedziałek Zielonoświątkowy w Austrii 2028
Poniedziałek21.05.2029Poniedziałek Zielonoświątkowy w Austrii 2029
Poniedziałek10.06.2030Poniedziałek Zielonoświątkowy w Austrii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 maja