Do najbliższych obchodów Dnia Ojca w Holandii zostało 60 dni, czyli 1 miesiąc i 29 dni.
W 2025 roku Dzień Ojca w Holandii przypada na 15 czerwca (niedziela).
Dzień Ojca w Holandii (Vaderdag) obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca. Korzeni święta należy szukać w Stanach Zjednoczonych, bowiem to w tym kraju zapoczątkowano jego obchody. Pomysłodawcą była Sonora Smart Dodd, która chciała upamiętnić siłę i wytrwałość swojego ojca Williama Jacksona Smarta - weterana wojny secesyjnej, samotnie wychowującego aż szóstkę dzieci (jego żona zmarła przy ostatnim porodzie). Pierwsze obchody odbyły się 19 czerwca 1910 roku w Spokane w stanie Waszyngton. Wraz z uplywem lat Dzień Ojca zakorzenił się nie tylko w społeczeństwie amerykańskim (w 1972 roku Richard Nixoa uznał je nawet za oficjalnie święto), ale i na całym świecie. W Holandii po raz pierwszy świętowano w październiku 1937 roku, a w 1948 roku z inicjatywy ówczesnego Holenderskiego Stowarzyszenia Detalistów Mody Męskiej uchwalono, że Dzień Ojca będzie obchodzony w trzecią niedzielę czerwca, tak jak w Ameryce.
Głównym celem święta jest docenienie wpływu ojców na społeczeństwo, wywiązywania się ze swoich obowiązków. Holenderscy tatusiowie w tym dniu są więc rozpieszczani przez swoje pociechy – śniadaniem do łóżka czy drobnymi prezentami, takimi jak koszule, krawaty, maszynki do golenia, książki, narzędzia, gadżety elektroniczne, dedykowane kubki, bilety na zawody sportowe itp. Z okazji święta ojców wiele sklepów przygotowuje specjalne oferty, jak choćby markety budowlane i elektroniczne, gdzie chyba najłatwiej kupić tacie prezent. W szkołach organizowane są dla nich przedstawienia, a synowie i córki wręczają własnoręcznie przygotowane rękodzieła. W wielu miejscowościach organizowane są festyny rodzinne i koncerty.
Holenderski Vaderdag to jednak nie tylko laurki wystawiane ojcom, ale i okazja na zwrócenie uwagi na ważne problemy związane z ojcostwem, prawem opieki nad dziećmi. Wielu mężczyzn po rozwodzie ma niewielki lub nawet żaden kontakt ze swoimi dziećmi. W mediach prowadzone są więc debaty na ten temat, aktywnie działają też organizacje skupiające ojców, jak choćby Vaders 4 Justitie.
