Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii zostały 22 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii przypada na 17 maja (piątek).

Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią upamiętnia wykreślenie przez Światową Organizację Zdrowia homoseksualizmu z listy chorób. Wydarzanie miało miejsce 17 maja 1990 roku na 43. Sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA) w trakcie której przyjęto dziesiątą edycję Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) – ICD-10. Na uaktualnionej liście homoseksualizm nie figurował już jako choroba. Wykreślenie tej orientacji seksualnej ze światowego spisu chorób stało się symbolem osób LGBTQ. Skrót odnosi się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz transgenderycznych.

Początkowo święto nosiło nazwę Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii (International Day Against Homophobia – IDAHO). Pierwszy raz przekształciło się w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii i Transfobii, zaś następnie w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii (InternationalDay Against Homophobia, Biphobia and Transphobia - IDAHOBIT). Od 1990 roku homoseksualizm oficjalnie przestał być postrzegany jako choroba lub zaburzenie psychiczne. Światowa Organizacja Zdrowia przygotowując listę chorób, doszła do wniosku, że homoseksualizm nie jest przyczyną do kontaktu ze służbą zdrowia i nie został przewidziany kod oznaczający chorobę homoseksualną. Dla wielu osób homoseksualnych był to ważny przełom w upowszechnianiu tolerancji w społeczeństwie.

W tym dniu inicjowane są marsze, spotkania, zawody sportowe, warsztaty, wystawy, festiwale filmowe, koncerty, przedstawienia teatralne, happeningi. W debatach i konferencjach udział biorą organizacje LGBT, organizacje broniące praw człowieka, parlamentarzyści, przedstawiciele rządów a także międzynarodowe instytucje, organy i agencje, m. in.: Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka, UNESCO, Rada Europy, Komisja Europejska czy Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Corocznie krakowski oddział KPH organizuje Dzień Milczenia. Pierwszy raz happening odbył się w 2006 roku. W wydarzeniu bierze udział młodzież szkolna, uniwersytecka oraz pedagodzy. Uczestnicy happeningu w ramach protestu przeciwko prześladowaniu osób LGBTQ zaklejają sobie usta taśmą, co stanowi symbol milczenia osób nieheteroseksualnych. Na koniec akcji, uczestnicy zrywają taśmę i dmuchają w gwizdki przerywając milczenie. W Polsce od 1997 roku działa Stowarzyszenie Lambda, którego celem jest tworzenie przestrzeni do budowania pozytywnej tożsamości społeczności LGBTQ oraz niesienie niezależnej, profesjonalnej i eksperckiej pomocy w sytuacjach trudnych i kryzysowych osobom homoseksualnym.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek17.05.2022Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii 2022
Środa17.05.2023Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii 2023
Sobota17.05.2025Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii 2025
Niedziela17.05.2026Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii 2026
Poniedziałek17.05.2027Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii 2027
Środa17.05.2028Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii 2028
Czwartek17.05.2029Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii 2029
Piątek17.05.2030Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 17 maja