Poniedziałek Zielonoświątkowy w Niemczech 2024

Do najbliższych obchodów Poniedziałku Zielonoświątkowego w Niemczech zostały 62 dni, czyli 2 miesiące i 1 dzień.

W 2024 roku Poniedziałek Zielonoświątkowy w Niemczech przypada na 20 maja (poniedziałek).

Niemcy należą do nielicznego grona państw, które Zielone Świątki celebrują przez dwa dni - w Niedzielę Zielonoświątkową nazywaną Pfingstsonntag oraz Poniedziałek Zielonoświątkowy, czyli Pfingstmontag (w większości krajów związkowych, m. in. w Bawarii). W naszym kraju drugi dzień Zielonych Świątków zniesiono w 1951 roku, wyjątek stanowią jedynie wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego, którzy mają dzień wolny na mocy ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej. W Niemczech drugi dzień święta Zesłania Ducha Świętego urzędy pocztowe, banki, sklepy i inne firmy są zamknięte. W niektórych częściach kraju (w Bawarii, w Saksonii-Anhalt oraz Badenii-Wirtembergii) w Poniedziałek Zielonoświątkowy rozpoczynają się dwutygodniowe szkolne ferie. W innych landach przerwa ogranicza się najczęściej do kilku dni.

W drugi dzień świąteczny Niemcy po prostu dalej się bawią i świętują wydarzenie uważane za początek Kościoła. Śpiewanie rytualnych piosenek, imprezy plenerowe, pikniki to normalność w kraju naszych sąsiadów. Wiele lokalnych festiwali rozłożonych jest na dwa dni, choćby słynny Oelder Pfingstenkranz w Oelde w Nadrenii Północnej-Westfalii. Uczestnicy tańczą tam i śpiewają wokół ogromnych wieńców.


Procesja konna z Steinbühl do Kötzting

Słynne wydarzenie z okazji Poniedziałku Zielonoświątkowego o kilkusetletniej tradycji to procesja konna Kötztinger Pfingstritt odbywająca się w Bawarii. Jej historia zaczęła się w 1412 roku, kiedy umierający mieszkaniec Steinbühl chciał się wyspowiadać. Poprosił o wizytę proboszcza z pobliskiego Kötzting, ten jednak bał się jednak grasujących w Lesie Bawarskim bandytów i dzikich zwierząt. Postanowił do niego dołączyć młody chłopak, dzięki czemu we dwójkę spełnili prośbę. Ksiądz po powrocie odprawiał mszę dziękczynną i co roku odbywał pokonywał trasę z Kötzting do Steinbühl, z czasem przyłączali się do niego kolejni towarzysze. W drugi dzień Zielonych Świątek na pamiątkę tej historii około 900 jeźdźców na koniach odtwarza drogę. Tradycyjnie o godzinie 8.00 wyrusza pochód, który prowadzi jeździec z dużym krzyżem oraz drugi z latarnią. Uczestnicy odprawiają na kilku stacjach różaniec, końcowa ma miejsce u bram kościoła św. Mikołaja w Steinbühl.


Górnicze obchody

Wyjątkowe obchody Poniedziałku Zielonoświątkowego odbywają się w Berchtesgaden, z udziałem górników z tamtejszej kopalni soli. Tradycja ta sięga XVI wieku. W ramach tego wydarzenia ma miejsce m. in. koncert, parada górników, zjazd do kopalni i nabożeństwo. Pracownicy kopalni w uroczystościach niosą nie tylko swoje mundury, ale i narzędzia. Najdłużej pracujący górnik dzierży natomiast znak gildii górników.

W północno-niemieckim mieście Marwede w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego pali się i polewa piwem tradycyjną słomianą lalkę.


A zabawa trwa dalej…

W niektórych regionach obchody Pfingsten przedłużają się na wtorek i środę. We Frankfurcie nad Menem wtorek po Zielonych Świątkach znany jest jako Dzień Lasu (Waeldchestag). W Oberforsthaus, zalesionym terenie parku na przedmieściach, odbywa się festyn folklorystyczny, gdzie można najeść się do syta różnymi potrawami z regionu, jak i całego świata i posłuchać muzyki. Tradycja ta sięga XVIII wieku. Mniejsze festiwale odbywają się również w innych dzielnicach metropolii.
Inne ciekawe wtorkowe wydarzenie odbywa się w Deidesheim – to festiwal związany z lokalną historią. Największą atrakcją Deidesheimer Geißbockversteigerung jest... aukcja kozy. Przez kilka stuleci miasto Lambrecht musiało co roku dostarczać kozę, aby płacić za prawa do wypasania w leśnej części miasta Deidesheim. Z tego poważnego niegdyś sporu w XIX wieku narodził się wesoły festiwal, który przyciąga do niewielkiego miasteczka w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat turystów z całego kraju.

W Saksonii-Anhalt i Saksonii środa znana jest jako „czosnkowa środa” (Knoblauchsmittwoch). Tradycja pochodzi z XI wieku, kiedy król Henryk IV w 1085 roku zwrócił się przeciwko Saksonom. Ci wystawili przeciw niemu swojego władcę Hermanna von Salma a najeźdźcę nazwali „królem czosnku” (Knoblauchkönig), ponieważ ten region znany jest z upraw czosnku. Henryk IV został zabity w środę po Pięćdziesiątnicy w 1088 roku. Dziś w tym regionie odbywają się festiwale (m. in. w Halle, Krosigk, Thaldorf) upamiętniające to wydarzenie, na których nie może zabraknąć tego warzywa o intensywnym smaku.

Występowanie Poniedziałku Zielonoświątkowego w Niemczech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek09.06.2025Poniedziałek Zielonoświątkowy w Niemczech 2025
Poniedziałek25.05.2026Poniedziałek Zielonoświątkowy w Niemczech 2026
Poniedziałek17.05.2027Poniedziałek Zielonoświątkowy w Niemczech 2027
Poniedziałek05.06.2028Poniedziałek Zielonoświątkowy w Niemczech 2028
Poniedziałek21.05.2029Poniedziałek Zielonoświątkowy w Niemczech 2029
Poniedziałek10.06.2030Poniedziałek Zielonoświątkowy w Niemczech 2030
Poniedziałek02.06.2031Poniedziałek Zielonoświątkowy w Niemczech 2031
Poniedziałek17.05.2032Poniedziałek Zielonoświątkowy w Niemczech 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 maja