Dzień Gumy Balonowej 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Gumy Balonowej zostało 286 dni, czyli 9 miesięcy i 10 dni.

W 2025 roku Dzień Gumy Balonowej przypada na 7 lutego (piątek).

Zarówno dzieci, jak i dorośli uwielbiają gumy do żucia. Nie tylko zapewniają nam opiekę stomatologiczną i obniżają poziom kortyzolu, ale są też formą relaksu, która daje radość. Jeśli jesteś jednym z miłośników gum balonowych, powinieneś wiedzieć, że co roku obchodzony jest Dzień Gumy Bubble. Co więcej, to nie tylko dzień zabawy, ale także zbiórka pieniędzy na cele charytatywne. W jaki sposób?

Pomysł wyszedł od Ruth Spiro - pisarki, autorki książek dla dzieci, ale także wielbicielki gumy balonowej i mamy. Jako osoba, która rozumie sposób myślenia dziecka, wiedziała, że ​​wszystkie dzieci uwielbiają kolorowe, smaczne gumy balonowe i świetnie się bawią, robiąc największe balony. Chociaż guma do żucia jest zwykle zabroniona w szkole, pewnego dnia dzieci mogą to robić - to własnie Dzień Gumy Balonowej!

Jak to działa? Pomysł jest bardzo prosty. W każdy pierwszy piątek lutego od 2006 roku dzieci w Stanach Zjednoczonych mają możliwość przekazania 50 centów w zamian za możliwość żucia gumy balonowej na zajęciach - co jest zwykle zabronione. Pieniądze zebrane tego dnia w szkołach są przekazywane na dowolną organizację charytatywną wybraną przez szkołę. To wzajemna korzyść - pieniądze zbierane są na szczytny cel, a dzieci podczas zabawy dowiadują się o wartości dobroczynności. Świetny przykład sytuacji, w której wszyscy wygrywają! Co więcej, uczestniczyć mogą nie tylko szkoły. Wiele bibliotek, domów kultury, muzeów dla dzieci, a nawet firm i ośrodków seniora dołącza do nich w obchodach Dnia Gumy Balonowej. Nawet NASA obchodziła ten dzień w 2011 roku! W końcu nie tylko dzieci uwielbiają gumy balonowe, prawda?

Pieniądze zebrane podczas Bubble Gum Day zostały wykorzystane na niesamowite cele, co pokazuje, jak wspaniała jest ta inicjatywa. Służył na przykład do wysyłania przekąsek żołnierzom stacjonującym w Iraku, do kupowania zwierząt hodowlanych za pośrednictwem Heifer International (to organizacja walcząca z ubóstwem i głodem) lub do kupowania książek do Reading is Fundamental (organizacją non-profit zajmującą się alfabetyzacją dzieci w Stanach Zjednoczonych). Zwyczaj zapoczątkowany przez Ruth Spiro jest najlepszym dowodem na to, że żucie gumy balonowej może zrobić coś dobrego dla świata!

Jak możesz dołączyć do uroczystości? Na początek upewnij się, że w pierwszy piątek lutego Ty i Twoje dzieci macie co najmniej 50 centów (lub równowartość) do przekazania i wystarczająco dużo gum balonowych w kieszeniach. Wybierz swój ulubiony smak lub zrób test smaku, aby dowiedzieć się, który to byłby. Jeśli możemy dać ci małą podpowiedź - dzieci zazwyczaj uwielbiają truskawkowe. Po drugie, naucz swoje dziecko działalności charytatywnej i wyjaśnij, jak ważne jest zbieranie pieniędzy na szczytny cel. Jeśli nie masz dzieci, ale pracujesz z dziećmi, postaraj się zachęcić je do wzięcia udziału w wydarzeniu, na przykład organizując konkurs na dmuchanie baniek. Możesz to również robić w pracy - czemu nie?

Czy wiedziałeś?

Ludzie od dziesięcioleci próbowali stworzyć idealną gumę balonową. W 1906 roku Frank Fleer wynalazł gumę balonową, która była zbyt lepka. Nazywało się Blibber Blubber. Jednak 22 lata później pracownik Fleer Corporation stworzył pierwszą dostępną na rynku wersję gumy balonowej o nazwie Dubble Bubble i nadal jest to jedna z najpopularniejszych gum balonowych w USA. W 2004 roku w Alabamie wydmuchano największą bańkę z gumy balonowej - miała 50,8 centymetra (20 cali) średnicy!

Dzień Gumy Balonowej w Polsce obchodzony jest również jako Dzień Gumy do Żucia.