Dzień Mincerza 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Mincerza zostało 297 dni, czyli 9 miesięcy i 21 dni.

W 2025 roku Dzień Mincerza przypada na 10 lutego (poniedziałek).

Mincerzem nazywamy pracownika mennicy. Zawód ma długą historię, sięgającą wczesnego średniowiecza. Dzień Mincerza obchodzimy 10 lutego.


Święto przypada w rocznicę powstania Mennicy Warszawskiej

Dzisiejsza Mennica Polska kiedyś była znana pod nazwą Mennica Warszawska. Ta powstała właśnie 10 lutego w 1766 roku. Właśnie wtedy za rządów Stanisława Augusta oficjalnie uchwalono nowy system monetarny w Polsce. 200 lat później tego dnia ustanowiono święto mincerza.


Dzisiaj w Mennicy Polskiej pracuje około 20 mincerzy. Pracują oni na nowoczesnych prasach, które są zautomatyzowane i obsługiwane komputerowo. Cały proces obsługuje jednak aż 120 osób. Jeżeli produkowana jest moneta specjalna, np. barwiona albo wysadzana cyrkoniami, do procesu włączane są dalsze osoby.


Kiedyś praca mincerzy wyglądała zupełnie inaczej. Żeby wyrobić monetę, potrzebny był młot i siła mięśni. W czasach średniowiecza mincerz był też urzędnikiem królewskim, który kontrolował monety będące w obiegu, ich wymianę oraz karanie fałszerzy. Kiedyś monety często wymieniano, nawet 3 razy do roku, w celu wyprzedzenia oszustów. Nowe monety musiały się różnić od poprzednich. Dopiero w latach późniejszych zawód mincerza polegał tylko na produkcji monet


Odwiedź muzeum numizmatyczne i poznaj historię zawodu mincerza

Najbardziej znane monety w historii oraz historię zawodu mincerza można poznać w różnego rodzaju muzeach i gabinetach w całej Polsce.