Międzynarodowy Dzień Pizzy 2021

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Pizzy zostało 19 dni.

W 2021 roku Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada na 9 lutego (wtorek).

W kalendarzu świąt nietypowych znajdziemy kilka propozycji związanych z z jedzeniem. Jest w nim również pizza, czemu nikt nie powinien się dziwić. To jedno z najpopularniejszych i najsmaczniejszych dań na świecie. Dzień Pizzy przypada w USA, Polsce i Rosji 9 lutego, w Wielkiej Brytanii 1 lipca, w Brazylii 14 lipca a we Włoszech Dzień Pizzy świętowany jest 17 stycznia, w dniu św. Antoniego, uznawanego za patrona twórców pizzy.

Trudno ustalić, kto wpadł na pomysł obchodzenia międzynarodowego Dnia Pizzy. Jedno jest pewne, musiał być jej fanem. Można też zaryzykować stwierdzenie, że świętowali już w XVIII Neapolitańczycy, gdzie powstała znana we współczesnej formie pizza. Jak wyglądają obchody tego dnia współcześnie? Wiele pizzerii oferuje specjalne promocje, jak dwie pizze w cenie jednej, wejściówka bez ograniczeń na wszystkie rodzaje pizzy, darmowe dodatki, bezpłatny dowóz. Niektóre organizują nawet eventy z pizzą w roli głównej. W Polsce miało to miejsce choćby w Łodzi (podobno w tym mieście zamawia się najwięcej pizzy w całym kraju), gdzie na ulicy Piotrkowskiej można było w kilku restauracjach spróbować specjalnej festiwalowej pizzy, która na co dzień nie jest dostępna. Wśród propozycji m. in. pizza na chlebowym spodzie z konfiturą z czerwonej cebuli i porchettą czy ze szpinakiem, fetą oraz kurczakiem. Dla fanów słodkiego – pizza z czekoladą. Nie zabrakło także opcji dla wegetarianów, czyli placka z pieczonymi buraczkami, karmelizowaną cebulką, marynowanym tofu a’la feta, wegańską mozzarellą i świeżą rukolą. Podobne festiwale organizowane są także w innych polskich miastach: Poznaniu, Trójmieście, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i oczywiście na całym świecie.

Świętować można ze znajomymi w lokalu, ale i we własnym domu. Wystarczy zamówić pizzę z ulubionej pizzerii bądź kupić odpowiednie składniki, zaktywować innych domowników lub znajomych i do dzieła! To fajny sposób na spędzenie wolnego czasu, budowanie więzi rodzinnych. Przy okazji można obejrzeć fajny film czy pograć w Monopol.

W Dniu Pizzy jej miłośnicy mają okazję dowiedzieć się ciekawych faktów z nią związanych. By ułatwić to zadanie, zebraliśmy je w jednym miejscu.

- Historia pizzy lub raczej potraw podobnych do niej sięga czasów starożytnych, a okrągłe placki były jedzone już przez antycznych Rzymian czy starożytnych Greków, którzy wymyślili okrągłe duże chleby pokryte warzywami, przyprawami i oliwą z oliwek. Przyjmuje się jednak, że pizza powstała we Włoszech, kiedy pojawiły się w tym kraju pomidory, odkryte w Ameryce. Tam pierwszy raz użyto słowa „pizza” w 997 roku, na Półwyspie Apenińskim powstały też pierwsze pizzerie w XVIII wieku, najstarszą jest Antica Pizzeria otwarta w Neapolu w 1738 roku. Ich popularność była tak duża, że jedną z nich odwiedził sam król Ferdynand II Burbon, tym samym przyczyniając się do wzrostu popularności pizzy.

- W 1889 roku w Neapolu powstała słynna pizza Margherita. Kucharz Raffaelo Esposito zadedykował królowej Małgorzacie Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy, w tym nową wersję z mozzarellą. Danie zawierało trzy składniki, które reprezentowały barwy Italii : oprócz mozzarelli (kolor biały) była to bazylia (zielony) oraz pomidory (czerwony). Przypadła ona do gustu królowej i stąd wzięła się jej nazwa.

- Do Stanów Zjednoczonych pizza trafiła oczywiście z Włoch, za sprawą emigrantów z tego kraju. Dziś to popularny przysmak w całej Ameryce, który doczekał się nawet własnego święta National Pizza Month. Ma ono miejsce w październiku, obchodzone jest od 1984 roku z inicjatywy Gerry'ego Durnella, wydawcy czasopisma Pizza Today.

- Oficjalnie Istnieje około 50 rodzajów pizzy, w rzeczywistości jednak potrawa ta doczekała się setki różnych wariantów, zależnych od kraju, składników i pomysłu osoby, która ją przygotowuje. Oprócz tradycyjnych rodzajów pizzy, takich jak margherita, capricciosa czy neapolitana, ludzie używają takich składników jak banan, ananas, krewetki, tuńczyk, łosoś czy jajko.

- W 2009 roku Komisja Europejska uznała pizzę neapolitańską za wyrób tradycyjny i przyznała jej certyfikat TSG.

- Pierwsza pizzeria w Polsce powstała 8 marca 1975 roku w Słupsku przy barze „Poranek”. W Stanach Zjednoczonych w 1895 roku w Nowym Jorku otworzono natomiast Gennaro Lombardi.

- W przybliżeniu każdego roku na świecie zjada się 5 miliardów pizz.

- Pizza stanowi ciekawe wyzwanie dla osób specjalizujących się w biciu rekordów. Powstały więc już takie rzeczy, jak pizza ważąca 23 tony o średnicy około 40 metrów, czy taka która ma ponad 1,5 km długości (rekord Guinessa).

Występowanie Międzynarodowego Dnia Pizzy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota09.02.2019Międzynarodowy Dzień Pizzy 2019
Niedziela09.02.2020Międzynarodowy Dzień Pizzy 2020
Środa09.02.2022Międzynarodowy Dzień Pizzy 2022
Czwartek09.02.2023Międzynarodowy Dzień Pizzy 2023
Piątek09.02.2024Międzynarodowy Dzień Pizzy 2024
Niedziela09.02.2025Międzynarodowy Dzień Pizzy 2025
Poniedziałek09.02.2026Międzynarodowy Dzień Pizzy 2026
Wtorek09.02.2027Międzynarodowy Dzień Pizzy 2027

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 9 lutego