Międzynarodowy Dzień Pizzy 2025

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Pizzy zostało 68 dni, czyli 2 miesiące i 6 dni.

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada na 9 lutego (niedziela).

W kalendarzu świąt nietypowych znajdziemy kilka propozycji związanych z z jedzeniem. Jest w nim również pizza, czemu nikt nie powinien się dziwić. To jedno z najpopularniejszych i najsmaczniejszych dań na świecie. Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada 9 lutego, ale np. w Brazylii Dzień Pizzy celebrowany jest 31 sierpnia a we Włoszech Dzień Pizzy świętowany jest 17 stycznia, w dniu św. Antoniego, uznawanego za patrona twórców pizzy.

Trudno ustalić, kto wpadł na pomysł obchodzenia Międzynarodowego Dnia Pizzy. Jedno jest pewne, musiał być jej fanem. W USA ten dzień obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pizzy. Można też zaryzykować stwierdzenie, że świętowali już w XVIII Neapolitańczycy, gdzie powstała znana we współczesnej formie pizza. Jak wyglądają obchody tego dnia współcześnie? Wiele pizzerii oferuje specjalne promocje, jak dwie pizze w cenie jednej, wejściówka bez ograniczeń na wszystkie rodzaje pizzy, darmowe dodatki, bezpłatny dowóz. Niektóre organizują nawet eventy z pizzą w roli głównej. W Polsce miało to miejsce choćby w Łodzi (podobno w tym mieście zamawia się najwięcej pizzy w całym kraju), gdzie na ulicy Piotrkowskiej można było w kilku restauracjach spróbować specjalnej festiwalowej pizzy, która na co dzień nie jest dostępna. Wśród propozycji m. in. pizza na chlebowym spodzie z konfiturą z czerwonej cebuli i porchettą czy ze szpinakiem, fetą oraz kurczakiem. Dla fanów słodkiego – pizza z czekoladą. Nie zabrakło także opcji dla wegetarianów, czyli placka z pieczonymi buraczkami, karmelizowaną cebulką, marynowanym tofu a’la feta, wegańską mozzarellą i świeżą rukolą. Podobne festiwale organizowane są także w innych polskich miastach: Poznaniu, Trójmieście, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i oczywiście na całym świecie.

Świętować można ze znajomymi w lokalu, ale i we własnym domu. Wystarczy zamówić pizzę z ulubionej pizzerii bądź kupić odpowiednie składniki, zaktywować innych domowników lub znajomych i do dzieła! To fajny sposób na spędzenie wolnego czasu, budowanie więzi rodzinnych. Przy okazji można obejrzeć fajny film czy pograć w Monopol.

Historia Pizzy


Historia pizzy lub raczej potraw podobnych do niej sięga czasów starożytnych, a okrągłe placki były jedzone już przez antycznych Rzymian czy starożytnych Greków, którzy wymyślili okrągłe duże chleby pokryte warzywami, przyprawami i oliwą z oliwek. Wówczas raczej używano określenia "pissa" lub "pita", ale koncepcja dania jest bardzo zbliżona. Pierwsze udokumentowane użycie słowa "pizza" datowane jest na 997 r. - jest to dokument wynajmu domu w Gaeta, na północ od Neapolu. Najemca obiecał zapłacić właścicielowi za mięso wieprzowe i pizzę, ale nawet wtedy "pizzą" były kawałki chleba. Historycy odnaleźli także przepis na pizzę szefa kuchni papieża z około 1570 r., ale było to ciasto zrobione z migdałów i cukru.

Obecnie przyjmuje się, że pizza znana współcześnie powstała we Włoszech, kiedy pojawiły się w tym kraju pomidory, odkryte w Ameryce. Na Półwyspie Apenińskim powstały też pierwsze pizzerie w XVIII wieku, najstarszą jest Antica Pizzeria otwarta w Neapolu w 1738 roku. Początkowo pizza była uznawana jako jedzenie biednych, ale jak już wtedy zdobywała serca i żołądki nawet królów. Z czasem popularność była tak duża, że jedną z nich odwiedził sam król Ferdynand II Burbon, tym samym przyczynił się do wzrostu popularności pizzy. Król Neapolu Ferdynand kazał nawet zainstalować ceglany piec do pizzy w swojej letniej rezydencji.

Potem nadszedł przełomowy moment, o którym wszyscy słyszeliśmy. Król i królowa nowo zjednoczonych Włoch przybył z wizytą do Neapolu w 1889 roku, a królowa Margarita chętnie spróbowała tamtejszej specjalności. Kucharz Raffaelo Esposito zaserwował królowej Małgorzacie Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy, w tym nową wersję z mozzarellą. Danie zawierało trzy składniki, które reprezentowały barwy Italii: oprócz mozzarelli (kolor biały) była to bazylia (zielony) oraz pomidory (czerwony). Historia mówi, że królowa wybrała trzecią, ponieważ przypominała jej flagę Włoch. Tak narodziła się pizza Margherita. Ale to nie królowa wywołała światowy trend. Pizzę spopularyzowali na całym świecie najbiedniejsi imigranci Włoch. Na początku XIX wieku nastąpiła masowa migracja z południa Włoch do Stanów Zjednoczonych. I oczywiście zabrali ze sobą swoje przepisy. Tam otwierali włoskie restauracje i serwowali specjały kuchni włoskiej. Pierwsza pizzeria w USA została otworzona w 1895 r. w Nowym Jorku. Pizza wprawdzie podbijała świat, ale prawdziwą popularność zdobyła dopiero po II wojnie światowej. Amerykanie mówią, że pizza została stworzona przez Neapolitańczyków, ale podarowana światu przez Amerykanów. Kiedy Amerykanie przybyli do Włoch pod koniec wojny, stwierdzili, że uwielbiają pizzę, więc przywieźli ją z powrotem do Stanów Zjednoczonych. Wcześniej znajdowała się głównie w kulturze włosko-amerykańskiej, ale po wojnie stała się daniem, które jedzą wszyscy. Różne rodzaje pizzy w USA rozwinęły się ze względu na potrzeby i populacje na różnych obszarach. Także w samych Włoszech pizza pozostawała neapolitańską rzeczą przez wiele lat - przed II wojną światową była ledwo znana na północ od Rzymu i nie odniosła natychmiastowego sukcesu. Przyszła wraz z wewnętrzną migracją w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku.

Współczesna Pizza


Oficjalnie Istnieje około 50 rodzajów pizzy, w rzeczywistości jednak potrawa ta doczekała się setki różnych wariantów, zależnych od kraju, składników i pomysłu osoby, która ją przygotowuje. Oprócz tradycyjnych rodzajów pizzy, takich jak margherita, capricciosa czy neapolitana, ludzie używają takich składników jak banan, ananas, krewetki, tuńczyk, łosoś czy jajko. W przybliżeniu każdego roku na świecie zjada się 5 miliardów pizza.
Pizza stanowi ciekawe wyzwanie dla osób specjalizujących się w biciu rekordów. Powstały więc już takie rzeczy, jak pizza ważąca 23 tony o średnicy około 40 metrów, czy taka która ma ponad 1,5 km długości (rekord Guinessa).

W 2009 roku Komisja Europejska uznała pizzę neapolitańską za wyrób tradycyjny i przyznała jej certyfikat TSG (Traditional Specialities Guaranteed). Certyfikat TSG poświadcza, że ​​dany produkt spożywczy obiektywnie posiada specyficzne cechy, które odróżniają go od wszystkich innych w jego kategorii, a jego surowce, skład lub metoda produkcji są spójne od co najmniej 30 lat. W 2017 r. włoska pizza została wpisana także na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Pierwsza pizzeria w Polsce powstała 8 marca 1975 roku w Słupsku przy barze „Poranek”. Bar ten nadal funkcjonuje i można tam niezmiennie zjeść dobrą pizzę.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Pizzy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek09.02.2023Międzynarodowy Dzień Pizzy 2023
Piątek09.02.2024Międzynarodowy Dzień Pizzy 2024
Poniedziałek09.02.2026Międzynarodowy Dzień Pizzy 2026
Wtorek09.02.2027Międzynarodowy Dzień Pizzy 2027
Środa09.02.2028Międzynarodowy Dzień Pizzy 2028
Piątek09.02.2029Międzynarodowy Dzień Pizzy 2029
Sobota09.02.2030Międzynarodowy Dzień Pizzy 2030
Niedziela09.02.2031Międzynarodowy Dzień Pizzy 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 9 lutego