Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej 2025

Do najbliższych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej zostały 242 dni, czyli 7 miesięcy i 27 dni.

W 2025 roku Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej przypada na 11 lutego (wtorek).

W trakcie srogiej zimy zwierzęta leśne mają utrudniony dostęp do pożywienia - 11 lutego z myślą o nich obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej.

W tym dniu leśnicy, myśliwi i wolontariusze przygotowują akcje dokarmiania zwierząt w lesie. Zwierzęta mają własny wypracowany system poszukiwania pożywienia, jednak gruba warstwa śniegu uniemożliwia zaspokojenie głodu. Według leśników w Polsce występuje około 25 tak zwanych dni głodowych, w których pomoc człowieka jest niezbędna. Należy pamiętać, że samodzielne dokarmianie zwierzyny bez wcześniejszego uzgodnienia z leśnikami lub myśliwymi nie jest wskazane, bowiem bardzo ważny jest rodzaj i jakość karmy. Nieodpowiednie pożywienie może przyczynić się do zachorowania lub śmierci zwierzęcia, na przykład same buraki lub siano stanowią zbyt uboga dietę, gdyż zwierzęta w okresie zimowym potrzebują zróżnicowanych roślin.

W jaki sposób przeprowadza się dokarmianie zwierząt? Jeleniom lub sarnom pożywienie zostawianie jest w paśnikach lub wykładane na drzewach bądź krzewach. Główną karmą tych zwierząt jest tak zwana liściarka, sporządzana z pędów drzew i krzewów, siana, traw oraz nasion zbóż. W celu wzbogacenia diety, leśnicy dodają warzywa, takie jak buraki, marchew, kapusta. Ważne w przypadku dzików jest zapobieganie niszczeniu upraw rolnych przez te zwierzęta, więc ich dieta składa się z kukurydzy, bukwi i żołędzi wykładanych w pasach zaporowych. Ptaki zamieszkujące lasy potrzebują szczególnej pomocy ze strony człowieka i w okresie zimowym żywią się kulami wykonanymi z tłuszczu oraz ziaren z najróżniejszych zbóż. Bażanty i kuropatwy dokarmiane są poprzez wysypanie karmy w podsypy (niskie zadaszenia) oraz w grzebowiska (miejsca, do których wysypywane są plewy oraz na przemian zboże i żwirek). Bardzo ważne jest dokarmianie małych zwierząt, które powinno odbywać się z dala od wysokich drzew w celu zapewnienia ochrony przed atakiem drapieżnego ptactwa.

Czy należy dokarmiać zwierzęta? Tak, zwłaszcza w okresie zimowym, ale pomoc udzielana zwierzynie leśnej powinna odbywać się pod opieką leśniczego lub myśliwego. Nasza pomoc musi opierać się na zdrowym rozsądku i pewnych zasadach, aby nie przyniosła więcej szkody niż pożytku.

Występowanie Ogólnopolskiego Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota11.02.2023Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej 2023
Niedziela11.02.2024Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej 2024
Środa11.02.2026Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej 2026
Czwartek11.02.2027Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej 2027
Piątek11.02.2028Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej 2028
Niedziela11.02.2029Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej 2029
Poniedziałek11.02.2030Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej 2030
Wtorek11.02.2031Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 11 lutego