Światowy Dzień Kociewia 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Kociewia zostało 237 dni, czyli 7 miesięcy i 22 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Kociewia przypada na 10 lutego (poniedziałek).

Kociewie to obok Kaszub najchętniej odwiedzany region Pomorza. Piękna kraina słynąca z wielu przysmaków obchodzi swój dzień 10 lutego.


Początki Kociewia sięgają 1807 roku

To właśnie 10 lutego podczas wojny napoleońskiej generał Dąbrowski otrzymał meldunek o wysłaniu patrolu „ku Gociewiu”. Jest to uznawane za pierwszą wzmiankę o regionie kociewskim. Samo święto zostało ustanowione w 2007 roku przez Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE. Dlaczego światowy dzień? Ponieważ podczas internetowego spisu kociewiaków odezwały się osoby, mieszkające po drugiej stronie globu, ale dalej identyfikujące się jako mieszkańcy regionu. Podczas święta organizowane są różne festyny, jarmarki, koncerty, degustacje kociewskich przysmaków.


Kociewie to region w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim. Zamieszkuje go 300-350 tysięcy osób. Najważniejsze miasta Kociewia to Starogard Gdański, Tczew, Świecie, Gniew, Pelplin. Region może poszczycić się pięknymi zabytkami, takimi jak fortyfikacje pokrzyżackie w Gniewie czy Bazylika Katedralna w Pelplinie. Położenie nad 3 rzekami – Wierzycą, Wdą i Dolną Wisłą – sprawia, że Kociewie może się pochwalić pięknymi widokami i naturą. Przecież właśnie do tego regionu należy część Borów Tucholskich.


Kociewiacy mają bogatą kulturę. Posiadają własny język, słyną z haftów i przysmaków. Warto tam zjeść śledzia po kociewsku, parzybrodę, gęsią kiszkę, krucholec, pyszne wędliny i nalewki.


W jego święto odwiedź Kociewie

Luty to czas ferii, a więc piękny moment na podróże. Kociewie na pewno zapewni wiele atrakcji dzieciom, również zimą. Zwiedzanie zamków, kuligi, próbowanie pysznego jedzenia - to najlepszy sposób na uczczenie Kociewia.