Poniedziałek Wielkanocny na Słowacji 2024

Obchody Poniedziałku Wielkanocnego na Słowacji były 22 dni temu.

W 2024 roku obchody Poniedziałku Wielkanocnego na Słowacji przypadły na 1 kwietnia (poniedziałek).

Po dniach refleksji i zadumy nad cierpieniem Chrystusa przychodzi czas zabaw. Veľkonočný pondelok to dzień, kiedy Słowacy odpoczywają po wielkanocnej uczcie, a młodzież gania się z wiadrami wody.


Poniedziałek wielkanocny to dzień uciech, szczególnie dla chłopców

Poniedziałek po Wielkanocy jest na Słowacji oczywiście dniem wolnym. Tak jak w wielu domach, jest to okazja do spędzenia czasu z rodziną i przede wszystkim jedzenia wszystkich pyszności, które przygotowały gospodynie. Nie oznacza to jednak długiego leniuchowania w łóżku, szczególnie dla dziewcząt.


Oblievačka to stary słowacki zwyczaj, według którego chłopcy ganiają dziewczyny i oblewają je wodą. Nie robią tego jednak symbolicznie – płeć piękna często jest ganiana z wiadrami pełnymi wody. Jedynym pocieszeniem jest to, że taki los czeka je tylko do południa. Chłopcy zbierają się w tym celu w grupy i pukają do drzwi panny, która już spodziewa się, co ją czeka. W dawnych czasach chłopcy oblewali też gospodynię, żeby nie było jej smutno. Uratowane były dziewczyny, które miały już chłopaka – ten mógł przyjść z samego rana i "chronić ją" przed oblaniem. Inaczej dziewczyna mogła być oblana jeszcze nawet w czasie snu albo w łóżku. Pomimo że zwyczaj brzmi dosyć nieprzyjemnie, to oczywiście panny też go lubią, a zwyczaj nakazuje im nawet nagrodzić chłopców. Zazwyczaj otrzymują oni pisanki i słodycze. Tradycja oblewania jest nam dobrze znana, szczególnie na wsiach.

Słowacy mają jednak drugą tradycję, która nie była już u nas tak popularna. Jest to šibačka, a więc smaganie rózgami, które chłopcy przygotowują już w Wielkanoc. Muszą być one wyplecione z młodych gałązek wierzby. Chłopcy często dodają do nich wstążki i ozdoby. Smaganie koleżanek jest oczywiście symboliczne.


Dziewczynki mają też szanse odwdzięczyć się swoim kolegom. W niektórych rejonach wtorek jest dniem słodkiej zemsty – tego dnia to dziewczyny ganiają chłopaków i odpłacają im się za nadobne.


Chociaż obydwie tradycje wydają się mało przyjemne dla dziewcząt, to jeśli do drzwi którejś nie zapukali chłopcy z wiadrem albo rózgami, mogła się ona poczuć bardzo urażona. Według zabobonów traci wtedy swoje piękno i nigdy nie wyjdzie za mąż. Słowacja jest podzielona jeśli chodzi o obydwie tradycje - wschód preferuje oblewanie, a zachód smaganie. Oczywiście dzisiaj odchodzi się od tych wesołych tradycji i można je spotkać tylko jako element folkloru na wsiach.

Występowanie Poniedziałku Wielkanocnego na Słowacji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek18.04.2022Poniedziałek Wielkanocny na Słowacji 2022
Poniedziałek10.04.2023Poniedziałek Wielkanocny na Słowacji 2023
Poniedziałek21.04.2025Poniedziałek Wielkanocny na Słowacji 2025
Poniedziałek06.04.2026Poniedziałek Wielkanocny na Słowacji 2026
Poniedziałek29.03.2027Poniedziałek Wielkanocny na Słowacji 2027
Poniedziałek17.04.2028Poniedziałek Wielkanocny na Słowacji 2028
Poniedziałek02.04.2029Poniedziałek Wielkanocny na Słowacji 2029
Poniedziałek22.04.2030Poniedziałek Wielkanocny na Słowacji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 1 kwietnia