Do najbliższych obchodów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Austrii zostały 223 dni, czyli 7 miesięcy i 9 dni.
W 2025 roku Niepokalane Poczęcie NPM w Austrii przypada na 8 grudnia (poniedziałek).
Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny to chrześcijańskie święto przypadające na 8 grudnia. Często bywa mylone z poczęciem Zbawiciela. Tymczasem wydarzenie to dotyczy momentu poczęcia Maryi przez świętą Annę, babcię Jezusa. Według apokryfów była ona bezpłodna. W tych czasach wierzono, że to kara za grzechy. Jej mąż, święty Joachim, pościł z tego powodu na pustyni przez 40 dni. Gdy jego modlitwy zostały wysłuchane, Anna urodziła mu córkę, która później została Matką Chrystusa. 9 miesięcy po Niepokalanym Poczęciu NMP, 8 września, w Kościele celebruje się Narodziny Najświętszej Maryi Panny.
Mariä Empfängnis
W Austrii święto obchodzone jest od XVII wieku dzięki zarządzeniu cesarza Ferdynanda III wydanym podczas wojny trzydziestoletniej. Obchody zostały zniesione kilka stuleci później przez władze nazistowskie, a następnie przywrócone przez Radę Narodową po odzyskaniu niepodległości w 1955 roku.
Współcześnie jest to święto państwowe i dzień wolny od pracy. Z tego powodu początkowo sklepy były w tym czasie zamknięte. W 1995 roku wprowadzono zmiany w prawie ze względu na straty ekonomiczne. Handel tego dnia wyjątkowo jest dozwolony. Obecnie 8 grudnia Austriacy robią największe zakupy przed świętami, a sklepy osiągają rekordowe zyski.
W przeszłości uważano, że nie wolno wykonywać żadnej pracy tego dnia – zwłaszcza kobietom. Zgodnie z wierzeniami tego, kto mimo zasad podjął się wymagających czynności w święto, miała nawiedzić biała dama, by przemówić mu do rozsądku... Ta znana w folklorze postać nadal straszy w wielu pałacach Europy.
Dawniej 8 grudnia w austriackich domach zaczynał się czas świątecznego pieczenia. Od tego dnia kuchnie wypełnione były wspaniałymi aromatami. Już 12 grudnia wszystkie ciasta i ciasteczka musiały w pełnej gotowości czekać na święta razem z domownikami. Później aż Bożego Narodzenia nie można było nic piec. Obecnie nie praktykuje się szczególnych tradycji związanych ze świętem Niepokalanego Poczęcia NMP. Obchody mają miejsce w Kościele i rzadko wykraczają poza tę sferę.
