Międzynarodowy Dzień Tańca 2024

Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca były 22 dni temu.

W 2024 roku obchody Międzynarodowego Dnia Tańca przypadły na 29 kwietnia (poniedziałek).

Międzynarodowy Dzień Tańca został ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Dzień święta upamiętnia datę chrztu reformatora sztuki tańca oraz stworzyciela europejskiego teatru baletowego, Jeana-Georges'a Noverre'a. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na uniwersalizm sztuki tańca oraz na jego znaczenie w integrowaniu różnych środowisk, narodowości oraz kultur.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca każdego roku 29 kwietnia Międzynarodowy Instytut Teatralny zaprasza swoich członków wraz z tancerzami, choreografami, studentami tańca i entuzjastami na uroczystą galę. Gala odbywa się w wybranym mieście-gospodarzu, przyjętym przez Radę Wykonawczą Międzynarodowego Instytutu Teatralnego - na przykład w Szanghaju czy Hawanie.

Program Gali zazwyczaj składa się z przedstawień tanecznych z całego świata, występów studenckich, przemówień programowych i recitalu Orędzia, odczytanego osobiście przez wybranego autora. Każdego roku, orędzie dla wszystkich zakochanych w tej dziedzinie sztuki, przygotowuje wybitna postać artystyczna związana z tańcem. W ostatnich latach autorką mowy była amerykańska tancerka i specjalistka w zakresie antropologii tańca - Katherine Dunham. Orędzia pisali także m.in. Maurice Béjart, Mahmound Reda, Kazuo Ohno, Robert Joffrey, Trisha Brown i Lemi Ponifasio.

W 1956 roku powstało polskie stowarzyszenie kulturalno-sportowe zajmujące się promocją tańca towarzyskiego. Organizacja jest także inicjatorem krajowych oraz międzynarodowych turniejów sportowych. Polskie Towarzystwo Taneczne (PTT) współpracuje z międzynarodowymi organizacjami wspierającymi taniec na świecie, na przykład IDSF, WRRC i IDO.

Taniec przekracza wszelkie bariery i łączy wszystkich w przyjaźni oraz miłości do tańca. Jest niezwykłą dziedziną sztuki, która może dotyczyć każdego, bez względu na wiek, wyznanie, czy narodowość. Od wieków, taniec łączył ludzi i był nośnikiem wielu emocji. Przez taniec można wyrazić każde uczucie. W Polsce taniec staje się coraz popularniejszy wśród wszystkich grup wiekowych. Powstają szkoły tańca, które proponują szeroką ofertę nauki tańca, od technik scenicznych, takich jak balet, Jazz po gorące latynoskie rytmy czy breakdance. Wiele osób obawia się, że przy braku doświadczenia nie będzie w stanie nauczyć się tańczyć, ale jak zapewniają trenerzy, każdy może zacząć przygodę z tańcem w zależności od charakteru, wieku i oczekiwań wobec wybranej szkoły tańca. A wraz z nabytymi umiejętnościami można wziąć udział w wielu konkursach tanecznych. Taniec odmładza ciało i duszę oraz sprawia, że codzienność nabiera nowych barw. A przede wszystkim taniec pomaga odkryć siebie na nowo.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Tańca w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek29.04.2022Międzynarodowy Dzień Tańca 2022
Sobota29.04.2023Międzynarodowy Dzień Tańca 2023
Wtorek29.04.2025Międzynarodowy Dzień Tańca 2025
Środa29.04.2026Międzynarodowy Dzień Tańca 2026
Czwartek29.04.2027Międzynarodowy Dzień Tańca 2027
Sobota29.04.2028Międzynarodowy Dzień Tańca 2028
Niedziela29.04.2029Międzynarodowy Dzień Tańca 2029
Poniedziałek29.04.2030Międzynarodowy Dzień Tańca 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 kwietnia