Niepokalane Poczęcie NMP w Hiszpanii 2024

Do najbliższych obchodów Niepokalanego Poczęcia NMP w Hiszpanii zostały 173 dni, czyli 5 miesięcy i 20 dni.

W 2024 roku Niepokalane Poczęcie NMP w Hiszpanii przypada na 8 grudnia (niedziela).

Święto Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej (Inmaculada Concepción) to jedno z najważniejszych świąt w Hiszpanii. Raz, że to katolicki i religijny kraj, dwa - Inmaculda, czyli Niepokalana jest patronką tego kraju od XVIII wieku. Jej kult jest jednak znacznie starszy.

Pisarze, duchowni, władcy hiszpańscy i prości ludzie uznawali kult Niepokalanej już we wczesnym średniowieczu. Choćby wizygocki król Wamba, który na XI Synod w Toledo w 675 roku przybył z tytułem „Obrońcy Najczystszego Poczęcia Maryi”. Także Królowie Hiszpańscy oraz zakony z tego kraju podczas walk używali sztandarów ku jej czci. Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego składali z kolei śluby na jej cześć, jako choćby obywatele Villalpando i 12 okolicznych miejscowości w 1466 roku. W 1760 roku Niepokalana została oficjalnie uchwalona przez papieża Klemensa XIII patronką Hiszpanii.

W Hiszpanii Święto Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej (El Día de la Inmaculada) jest świętem narodowym. W całym kraju odbywają się uroczyste wydarzenia, których celem jest złożenie hołdu królowej. Są to przede wszystkim czuwania modlitewne i nabożeństwa, podczas których hiszpańscy księża mają przywilej noszenia niebieskiego ornatu . To nagroda nadana przez Stolicę Apostolską w 1864 roku za obronę przez Hiszpanię dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Tradycją jest także, że uczestników czuwania maryjnego w Hiszpanii pozdrawia papież. Po raz pierwszy zrobił to Jan Paweł II w 1978 roku, jego następcy kontynuują ten zwyczaj.

Ważnym elementem celebracji święta są procesje z figurkami Matki Bożej. W miejscowości Nava del Rey, której Matka Boża jest patronką, od 1745 roku ma miejsce „procesja pochodni”. Jej wizerunek znajduje się w pustelni położonej dwa kilometry od centrum miasta, na wzgórzu. Prowadzi tam kamienna droga Via Crucis, która jest właśnie areną procesji. Każdego roku, 30 listopada obraz trafia do świątyni Santos Juanes, gdzie odprawiona jest nowenna. Powrót odbywa się 8 listopada, a droga oświetlona jest pochodniami, natomiast wizerunek Matki Bożej niesiony jest w specjalnym powozie. Po celebracji mieszkańcy udają się do ratusza na poczęstunek - degustacje kasztanów oraz białego wina i anyżu.

W Walencji bohaterkami uroczystości są siostrzane siostry Córek Maryi. Każdego roku kilkanaście młodych kobiet zgłasza się, aby zostać członkami parafii una cofradía (stowarzyszenie sióstr) poświęconej adoracji Matki Boskiej. Przez rok las clavariesas (imię, które otrzumają te dziewczęta) uczestniczą w zajęciach parafialnych i zbierają fundusze na obchody Święta Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej. 8 grudnia na nabożeństwie każdej z wybranek towarzyszy młody mężczyzna, chłopak, brat, czy kuzyn. Ich status podkreśla strój – czarna suknia i grzebień trzymający koronkę.

Występowanie Niepokalanego Poczęcia NMP w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek08.12.2022Niepokalane Poczęcie NMP w Hiszpanii 2022
Piątek08.12.2023Niepokalane Poczęcie NMP w Hiszpanii 2023
Poniedziałek08.12.2025Niepokalane Poczęcie NMP w Hiszpanii 2025
Wtorek08.12.2026Niepokalane Poczęcie NMP w Hiszpanii 2026
Środa08.12.2027Niepokalane Poczęcie NMP w Hiszpanii 2027
Piątek08.12.2028Niepokalane Poczęcie NMP w Hiszpanii 2028
Sobota08.12.2029Niepokalane Poczęcie NMP w Hiszpanii 2029
Niedziela08.12.2030Niepokalane Poczęcie NMP w Hiszpanii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 grudnia