Dzień Uczciwości 2023

Obchody Dnia Uczciwości były 41 dni, czyli 1 miesiąc i 11 dni temu.

W 2023 roku obchody Dnia Uczciwości przypadły na 30 kwietnia (niedziela).

Dzień Uczciwości to okazja stworzona przez amerykańskiego pisarza M. Hirsh Goldberga w latach 90 XX wieku. Goldberg jest współautorem książki pod tytułem "The Book of Lies: Schemes, Scams, Fakes, and Frauds That Have Changed the Course of History and Affect Our Daily Lives" (pol. Księga kłamstw: schematy, oszustwa, podróbki i oszustwa, które zmieniły bieg historii i wpływają na nasze codzienne życie). Wcześniej pracował także jako sekretarz prasowy burmistrza Baltimore i gubernatora stanu Maryland. W jednym z wywiadów powiedział: "Uczciwość to najlepsza polityka - zarówno w życiu, jak i w wydawnictwie". Prawdopodobnie właśnie to przekonanie skłoniło go do ustanowienia Dnia Uczciwości (ang. Honesty Day).

Goldberg wybrał ostatni dzień kwietnia na Dzień Uczciwości, ponieważ pierwszy dzień kwietnia - Prima Aprilis - to nic innego jak święto kłamstwa, więc chciał ten miesiąc zakończyć. 30 kwietnia to także dzień kiedy rozpoczęła się prezydentura pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga Washingtona, ojca narodu amerykańskiego.

Dzień uczciwości jest kampanią na rzecz zapobiegania kłamstwom politycznym i służy zwiększeniu świadomości na temat najbardziej kłamliwych kłamstw w historii, takich jak skandal Richarda Nixona Watergate z 1972 r. , Francuski sprawa Dreyfusa oraz piramida Bernarda Madoff. Ma zachęcać polityków, by trzymali się z dala od kłamstw i mówili prawdę. Corocznie 30 kwietnia sam Goldberg przyznawał nagrody za uczciwość firmom, organizacjom, grupom i osobom, które pozostały wierne swoim ludziom.

Dzień Uczciwości to święto pochodzenia amerykańskiego i najbardziej znane jest właśnie w USA. Włosi obchodzą święto o podobnych charakterze w ostatnią niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia, a Australijczycy prawdopodobnie takie święto mają 23 października. Uznaliśmy, że warto taką okazję przenieść także do polskich realiów, gdyż i u nas wielu polityków, niezależnie od barw partyjnych, powinno mieć motto podobne do inicjatora Dnia Uczciwości.