Niepokalane Poczęcie NPM we Włoszech 2024

Do najbliższych obchodów Niepokalanego Poczęcia NPM we Włoszech zostało 200 dni, czyli 6 miesięcy i 17 dni.

W 2024 roku Niepokalane Poczęcie NPM we Włoszech przypada na 8 grudnia (niedziela).

W kraju, gdzie katolicy stanowią większość, każde święto religijne ma szczególny wymiar. Dla Włochów Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny jest więc ważnym wydarzeniem, w którym co roku osobiście udział bierze papież. Zgodnie z tradycją w Rzymie błogosławi on miasto, ale w całym kraju ludzie oddają hołd Maryi.


Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny

Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny oficjalnie w Kościele katolickim został ogłoszony 8 grudnia 1854 roku przez Piusa IX. Wiedza o nadprzyrodzonej aurze matki Jezusa była jednak znana znacznie wcześniej, już od pierwszych wieków chrześcijaństwa. To inaczej twierdzenie teologiczne, które potwierdza wyjątkowy stan świętości Maryi z Nazaretu. Upraszczając: Dogmat oznacza, że od momentu swojego poczęcia Maria została zachowana od wszystkich grzechów, jakie mogłaby popełnić, włącznie z dziedziczonym przez wszystkich ludzi grzechem pierworodnym.

Obchody Niepokalanego Poczęcia NPM we Włoszech

- Rzym

Niepokalane Poczęcie NPM we Włoszech, nazywane w tym języku Immacolata Concezione, przypada 8 grudnia i jest to dzień wolny od pracy. Głównym punktem uroczystych obchodów jest ceremonia pod pomnikiem Niepokalanie Poczętej Maryi na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Jego powstanie Włosi zawdzięczają Królowi Ferdynandowi II. 8 grudnia 1856 roku, a więc w dniu Niepokalanego Poczęcia, władca stał się celem ataku wyprowadzonego przez własnego żołnierza. Nic mu się jednak nie stało, a cudowne ocalenie przypisał mocy boskiej. W ramach wdzięczności postanowił sfinansować budowę Kolumny Niepokalanego Poczęcia. Pomnik został pobłogosławiony po raz pierwszy już rok później (8 grudnia 1857 roku) przez papieża Piusa IX.

Zwyczaj celebrowania uchwalenia Dogmatu przetrwał do czasów współczesnych. Już od wczesnych godzin rannych figurę Matki Boskiej białymi kwiatami (biel jest kolorem symbolem Maryi) dekorują strażacy, następnie w południe przedstawiciele ambasady Hiszpanii. Kwiaty można poznać po wstążce w kolorze flagi tego kraju. O godzinie 16 papież błogosławi przed kolumną kosz białych róż oraz mieszkańców Rzymu, po czym udaje się do innej rzymskiej bazyliki, Santa Maria Maggiore, pierwszej w Europie świątyni pod wezwaniem Matki Bożej. Tam modli się przed ikoną Salus Populi Romani (Matki Boskiej Śnieżnej), która jest opiekunką i wybawicielką stolicy Włoch.

- Reszta kraju

We Włoszech, gdzie przeważającą większość stanowią katolicy, Niepokalane Poczęcie jest ważnym wydarzeniem. Z jednej strony w ten sposób oddawany jest hołd matce Jezusa, z drugiej obchody mają zacieśnić więzy między ludźmi, nie tylko przyjaciółmi i rodziną. W całym kraju w ramach święta powszechne jest rozpalanie ogromnych ognisk. Ma to zarówno wymiar symboliczny, bowiem zgodnie z tradycyjnymi przekonaniami, pożary te niszczą grzechy i usuwają negatywną energię ze społeczności, ale i praktyczny. 8 grudnia dzięki ciepłu bijącemu od ognia, ludzie mogą wspólnie spędzać czas. Niekiedy nawet sąsiednie miasta czy gminy rywalizują ze sobą, kto rozpali większe ognisko. Te zwyczaje opierają się na najbardziej starożytnych tradycjach Italii, sięgających okresu przed bizantyjskiego. Ważnym elementem są także procesje z pochodniami oraz figurami Matki Boskiej, które mają zazwyczaj miejsce w ciągu dnia.

W tak uroczystym dniu nie może oczywiście zabraknąć wspólnego posiłku. Różnią się one w zależności od regionu, ale zazwyczaj przygotowuje się tradycyjne potrawy, w tym makaron, sosy, owoce morza. Po kolacji Włosi udają się całą rodziną do kościoła, aby uczestniczyć we mszy św. Podczas nabożeństwa czytane są fragmenty Pisma Świętego dotyczące Niepokalanego Poczęcia Maryi. Wiele religijnych rodzin na tym nie poprzestaje, śpiewając pieśni i czytając pismo święte we własnych domach do późnych godzin nocnych.

Dla większości Włochów świętowanie Dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny rozpoczyna okres świąteczny. W domach pojawiają się szopki i bożonarodzeniowe dekoracje.

Występowanie Niepokalanego Poczęcia NPM we Włoszech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek08.12.2022Niepokalane Poczęcie NPM we Włoszech 2022
Piątek08.12.2023Niepokalane Poczęcie NPM we Włoszech 2023
Poniedziałek08.12.2025Niepokalane Poczęcie NPM we Włoszech 2025
Wtorek08.12.2026Niepokalane Poczęcie NPM we Włoszech 2026
Środa08.12.2027Niepokalane Poczęcie NPM we Włoszech 2027
Piątek08.12.2028Niepokalane Poczęcie NPM we Włoszech 2028
Sobota08.12.2029Niepokalane Poczęcie NPM we Włoszech 2029
Niedziela08.12.2030Niepokalane Poczęcie NPM we Włoszech 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 grudnia