Międzynarodowy Dzień Jazzu 2023

Obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu były 32 dni, czyli 1 miesiąc i 2 dni temu.

W 2023 roku obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu przypadły na 30 kwietnia (niedziela).

Międzynarodowy Dzień Jazzu został ustanowiony w listopadzie 2011 roku na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Data święta powiązana jest z obchodzonym miesiącem jazzu w Stanach Zjednoczonych.

Celem Międzynarodowego Dnia Jazzu jest promowanie i podkreślenie ważnej roli muzyki w komunikacji społecznej, zwłaszcza jazzu. Święto należy do oficjalnego kalendarza dni obchodzonych przez UNESCO i ONZ. Według Iriny Bokovy, Dyrektor Generalna UNESCO, jazz „łączy ludzi i buduje pokój, tolerancję i zrozumienie. Jest „ścieżką dźwiękową” pozytywnych zmian społecznych, od walki z rasizmem po batalie na rzecz demokracji”.

W tym dniu na całym świecie organizowane są wydarzenia artystyczne, koncerty muzyki jazzowej, warsztaty muzyczne, spotkania oraz lekcje muzyki prowadzone przez czołowych artystów, pedagogów i dyplomatów. Inauguracja święta odbyła się w Paryżu 27 kwietnia 2012 roku a rozpoczęli ją: Dyrektor Generalna i Ambasador Dobrej Woli UNESCO Herbie Hancock. Imprezie towarzyszyły koncerty, wykłady i dyskusje prezentujące twórczość Marcusa Millera, Barbary Hendricks czy Hugh Masekeli.

Corocznie, główne obchody organizowane są w różnych miastach. Na przykład w 2014 roku Międzynarodowy Dzień Jazzu miał miejsce w mieście Osaka w Japonii. Święto stało się okazją do przypomnienia orz podkreślenia związków Japonii z muzyką jazzową w pierwszej połowie lat 20. XX wieku. Sławni japońscy artyści, tacy jak, kompozytor Hattori Ryoichi lub trębacz Nanri Fumio przyczynili się do rozwoju muzyki jazzowej w Japonii.
Z kolei edycja 2017 odbyła się w Hawanie na Kubie. Celebracja obejmowała tygodniowy cykl edukacji i programów pomocowych dla społeczności, w tym artystów jazzowych. Ukoronowaniem Międzynarodowego Dnia Jazzu był koncert ponad pięćdziesięciu muzyków z Brazylii, Kamerunu, Chile, Chin, Kuby, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Meksyku, Rosji, Południowej Korea i Stany Zjednoczone w Gran Teatro de La Habana.

W Polsce z okazji MIędzynarodowego Dnia Jazzu organizowane są międzynarodowe festiwale: „KatowiceJazzArt” oraz „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”. Katowice corocznie organizują festiwal, który trwa przez cały tydzień. W ostatnich latach, w różnych miejscach tego miasta wystąpili między innymi Polar Bear, Eric Truffaz, Neil Cowley, czy Jan Garbarek. W Krakowie na scenie muzycznej prezentują się zarówno młodzi artyści jak i mistrzowie jazzu z całego świata, na przykład Dino Saluzzi, Art Lande czy Enrico Rava. Międzynarodowy Dzień Jazzu jest niepowtarzalną okazją do wzięcia udziału w wielu artystycznych wydarzeniach w skali światowej.

Z okazji miesiąca jazzu w Stanach Zjednoczonych, Urząd Pocztowy Narodów Zjednoczonych wydał okolicznościowe znaczki i pamiątkowe karty zaprojektowane przez dyrektora artystycznego United Nations Postal Administration, Sergio Baradata.