Międzynarodowy Dzień Jazzu 2022

Obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu były 63 dni, czyli 2 miesiące i 2 dni temu.

W 2022 roku obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu przypadły na 30 kwietnia (sobota).

Międzynarodowy Dzień Jazzu został ustanowiony w listopadzie 2011 roku na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Data święta powiązana jest z obchodzonym miesiącem jazzu w Stanach Zjednoczonych.

Celem Międzynarodowego Dnia Jazzu jest promowanie i podkreślenie ważnej roli muzyki w komunikacji społecznej, zwłaszcza jazzu. Święto należy do oficjalnego kalendarza dni obchodzonych przez UNESCO i ONZ. Według Iriny Bokovy, Dyrektor Generalna UNESCO, jazz „łączy ludzi i buduje pokój, tolerancję i zrozumienie. Jest „ścieżką dźwiękową” pozytywnych zmian społecznych, od walki z rasizmem po batalie na rzecz demokracji”.

W tym dniu na całym świecie organizowane są wydarzenia artystyczne, koncerty muzyki jazzowej, warsztaty muzyczne, spotkania oraz lekcje muzyki prowadzone przez czołowych artystów, pedagogów i dyplomatów. Inauguracja święta odbyła się w Paryżu 27 kwietnia 2012 roku a rozpoczęli ją: Dyrektor Generalna i Ambasador Dobrej Woli UNESCO Herbie Hancock. Imprezie towarzyszyły koncerty, wykłady i dyskusje prezentujące twórczość Marcusa Millera, Barbary Hendricks czy Hugh Masekeli.

Corocznie, główne obchody organizowane są w różnych miastach. Na przykład w 2014 roku Międzynarodowy Dzień Jazzu miał miejsce w mieście Osaka w Japonii. Święto stało się okazją do przypomnienia orz podkreślenia związków Japonii z muzyką jazzową w pierwszej połowie lat 20. XX wieku. Sławni japońscy artyści, tacy jak, kompozytor Hattori Ryoichi lub trębacz Nanri Fumio przyczynili się do rozwoju muzyki jazzowej w Japonii.
Z kolei edycja 2017 odbyła się w Hawanie na Kubie. Celebracja obejmowała tygodniowy cykl edukacji i programów pomocowych dla społeczności, w tym artystów jazzowych. Ukoronowaniem Międzynarodowego Dnia Jazzu był koncert ponad pięćdziesięciu muzyków z Brazylii, Kamerunu, Chile, Chin, Kuby, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Meksyku, Rosji, Południowej Korea i Stany Zjednoczone w Gran Teatro de La Habana.

W Polsce z okazji MIędzynarodowego Dnia Jazzu organizowane są międzynarodowe festiwale: „KatowiceJazzArt” oraz „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”. Katowice corocznie organizują festiwal, który trwa przez cały tydzień. W ostatnich latach, w różnych miejscach tego miasta wystąpili między innymi Polar Bear, Eric Truffaz, Neil Cowley, czy Jan Garbarek. W Krakowie na scenie muzycznej prezentują się zarówno młodzi artyści jak i mistrzowie jazzu z całego świata, na przykład Dino Saluzzi, Art Lande czy Enrico Rava. Międzynarodowy Dzień Jazzu jest niepowtarzalną okazją do wzięcia udziału w wielu artystycznych wydarzeniach w skali światowej.

Z okazji miesiąca jazzu w Stanach Zjednoczonych, Urząd Pocztowy Narodów Zjednoczonych wydał okolicznościowe znaczki i pamiątkowe karty zaprojektowane przez dyrektora artystycznego United Nations Postal Administration, Sergio Baradata.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Jazzu w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek30.04.2020Międzynarodowy Dzień Jazzu 2020
Piątek30.04.2021Międzynarodowy Dzień Jazzu 2021
Niedziela30.04.2023Międzynarodowy Dzień Jazzu 2023
Wtorek30.04.2024Międzynarodowy Dzień Jazzu 2024
Środa30.04.2025Międzynarodowy Dzień Jazzu 2025
Czwartek30.04.2026Międzynarodowy Dzień Jazzu 2026
Piątek30.04.2027Międzynarodowy Dzień Jazzu 2027
Niedziela30.04.2028Międzynarodowy Dzień Jazzu 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Kalendarz Prawosławny ☦ - Tydzień Paschy

Święta i obchody w kolejnych dniach po 30 kwietnia