Zielone Świątki w Austrii 2025

Do najbliższych obchodów Zielonych Świątek w Austrii zostały 324 dni, czyli 10 miesięcy i 20 dni.

W 2025 roku Zielone Świątki w Austrii przypada na 8 czerwca (niedziela).

Zielone Świątki to święto zwane inaczej Zesłaniem Ducha Świętego lub Pięćdziesiątnicą. Obchodzone jest 49 dni (7 tygodni) po Niedzieli Wielkanocnej. Przypada zawsze w maju lub czerwcu. To ważna uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim i protestanckim.

Nazwa Zielone Świątki nawiązuje do zwyczajów pogańskich dotyczących płodności oraz wiosny, przyrody i zieleni. W tej tradycji obchodzono je poprzez ozdabianie domów, pieśni i tańce. Miało to zapewnić obfite plony.

Inne nazwy (Zesłanie Ducha Świętego, Pięćdziesiątnica) są już bardziej związane z rzeczywistym, współczesnym znaczeniem święta i odnoszą się do wiary chrześcijańskiej.

Zielone Świątki – znaczenie dla chrześcijan

W 50. dniu od zmartwychwstania Chrystusa zgodnie z zapowiedzią apostołowie otrzymali Ducha Świętego. Wszystko miało miejsce w wieczerniku.

Jak można przeczytać w Dziejach Apostolskich, uczniowie zebrali się tam razem. Usłyszeli szum z nieba, a nad ich głowami pojawiły się płomyki ognia. To moment, w którym zostali napełnieni Duchem Świętym. Od tego czasu mówili językami, jakich wcześniej nie znali.

Pięćdziesiątnicę jako święto chrześcijańskie obchodzi się od 130 roku. Dla wierzących jest to symbol narodzin Kościoła i rozpoczęcia jego misji.

Obchody Pfingstsonntag w Austrii

W niektórych krajach obchody Pięćdziesiątnicy trwają dwa dni. Poniedziałek zielonoświątkowy w Austrii jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Obywatele tego kraju zaprzestali praktykowania dawnych zwyczajów zielonoświątkowych na rzecz czasu spędzanego z rodziną. Mieszkańcy wsi wciąż jednak nie rezygnują z tradycji.

Z niedzieli na poniedziałek ma miejsce Noc Niepokojów (Unruhnacht). To czas psikusów i dowcipów. Co ciekawe, kawały robi się w miejscach publicznych. Smarowanie klamek pastą do zębów czy zamiana szyldów sklepowych mogą zaskoczyć poniedziałkowych zakupowiczów. Na obszarach wiejskich Górnej Austrii odbywają się tańce zielonoświątkowe i zabawy plenerowe.

Warto też wspomnieć o świątecznej kuchni. W dniu Pięćdziesiątnicy Austriacy z chęcią jedzą precle zielonoświątkowe (Pfingstbrezeln) i pączki Ducha Świętego (Heilige-Geist-Krapfen).

Najważniejsze wydaje się jednak mleko zielonoświątkowe (Pfingstmilch). Przyrządza się z niego zupę z jajkami i migdałami. Dzielenie się mlekiem z biednymi ma przynosić rolnikom obfite plony.

Występowanie Zielonych Świątek w Austrii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela28.05.2023Zielone Świątki w Austrii 2023
Niedziela19.05.2024Zielone Świątki w Austrii 2024
Niedziela24.05.2026Zielone Świątki w Austrii 2026
Niedziela16.05.2027Zielone Świątki w Austrii 2027
Niedziela04.06.2028Zielone Świątki w Austrii 2028
Niedziela20.05.2029Zielone Świątki w Austrii 2029
Niedziela09.06.2030Zielone Świątki w Austrii 2030
Niedziela01.06.2031Zielone Świątki w Austrii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 czerwca