Zielone Świątki w Holandii 2024

Obchody Zielonych Świątek w Holandii były 30 dni temu.

W 2024 roku obchody Zielonych Świątek w Holandii przypadły na 19 maja (niedziela).

Zielone Świątki w Holandii (Pinksteren) obchodzone są przez dwa dni – niedzielę i poniedziałek (w języku niderlandzkim odpowiednio Eerste Pinksterdag oraz Tweede Pinksterdag). To święto upamiętniające Zesłanie Ducha Świętego (tak brzmi zresztą jego oficjalna nazwa, określa się je też Pięćdziesiątnica), które dało początek Kościołowi we współcześnie znanej formie. W pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy w wieczerniku doszło do spotkania Apostołów. Wtedy zstąpił na nich Duch Święty i uczniowie Chrystusa przemówili w różnych językach oraz otrzymali charyzmaty (dary duchowe). Następnie zaczęli zwracać się do wszystkich narodów w swoim własnym języku. W ten sposób chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się na całym świecie. Pięćdziesiątnica, po Wielkanocy i Bożym Narodzeniu, jest najważniejszym świętem chrześcijańskim. Kończy okres wielkanocny.

Zielone Świątki w Holandii dawniej

Obchody związane z Zesłaniem Ducha Świętego obchodzono już w czasach przedchrześcijańskich, miały one jednak charakter hołdów związanych z płodnością, urodzajem przyrody. Ludzie prosili bogów o błogosławieństwo nad ich uprawami. Przez lata powstawały nowe obyczaje, jak choćby rozpalanie wielkich ognisk, jarmarki, procesje, zawody łucznicze, festiwale. W Holandii już w XVII wieku znane były pieśni zielonoświątkowe, m. in. „Van de Pinxter-blom”, „Fiere Pinxter Bloem”, „Doar kom wi'j”. Według dawnych niderlandzkich zwyczajów, z okazji Zesłania Ducha Świętego w wielu wioskach wybierano najładniejszą dziewczynę, a chłopi obdarowywali sąsiadów mlekiem, by był to dobry rok. Dość makabrycznym zwyczajem było polowanie na kukułki, które uznawane są za posłańców wiosny. Dziś ma to na szczęście jedynie wymiar symboliczny, ptakom nie dzieje się krzywda.

Zielone Świątki w Holandii dziś

Wiele osób w dniu Pięćdziesiątnicy udaje się na nabożeństwo, nawet jeśli nie uczęszczają regularnie do kościoła. Jest to spokojny dzień, okazja do spotkania z rodziną i przyjaciółmi, spędzenia czasu na łonie natury, w ogrodzie czy na rowerze. W Holandii organizowane są też najróżniejsze wydarzenia związane z upamiętnieniem Zesłania Ducha Świętego. Są to np. festiwale rodzinne, koncerty czy jarmarki.

W Purmerend odbywają się targi bydła, ich historia sięga XVI wieku. Nawiązuje do historii, zgodnie z którą w Zielone Świątki 1574 roku w Zaanse Schans Hiszpanie zostali powstrzymani przed Niderlandczyków. By to uczcić, w Purmerend. zorganizowano targ, który odbywa się do dziś, choć już nie głównie jako rynek żywego inwentarza.

Nietypowe wydarzenie z okazji Zielonych Świątków ma miejsce na wyspie Schiermonnikoog. Festiwal Kallemooi rozpoczyna się w sobotę o północy podniesieniem ponad 18 metrowego masztu
z koszem i kogutem w środku, który zostaje wcześniej zabrany z kurnika na wyspie. Kogut przebywa tam trzy dni, ma zapasy jedzenia i wody, a w tym czasie miejscowa ludność oddaje się zabawie, odbywa się też tam targ zielonoświątkowy. Zielone Świątki trwają tam aż do wtorku. Całe to wydarzenie ma korzenie w nordyckich zwyczajach, kogut symbolizuje płodność.

We współczesnej Holandii celebruje się dawne tradycje na Zielone Świątki, ale do głosu doszły też imprezy kulturalne w bardziej nowoczesnej formie. W Limburgii Południowej, w Landgraaf, w weekend Pięćdziesiątnicy od 1970 roku odbywa się festiwal popowy Pinkpop, kiedyś nazywany nawet „Pop with Pentecost”. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy Wielkanoc wypadnie bardzo wcześnie, a więc i zależne od tej daty Zielone Swiątki – impreza przenoszona jest na czerwiec. Pinkpop trwa trzy dni, przyciąga około 70 000 osób i jest to najdłużej organizowany coroczny festiwal muzyki pop na świecie. Grały na nim takie gwiazdy jak U2, The Rolling Stones, Paul McCartney, Metallica, DJ Tiesto. Kolejne muzyczne wydarzenie odbywające się w Zielone Świątki w Holandii to Music Meeting. To cykl koncertów, warsztatów, wywiadów obejmujących różne gatunki muzyczne. Festiwal odbywa się w Nijmegen.

Dla miłośników sportu organizowany jest Roparun (skrót od „Ro tterdam Pa rijs run") , czyli wyścig między Paryżem a Rotterdamem. To sztafetowa rywalizacja dla drużyn o łącznej długości 520 kilometrów, zebrane pieniądze trafiają na cele charytatywne.

Występowanie Zielonych Świątek w Holandii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela05.06.2022Zielone Świątki w Holandii 2022
Niedziela28.05.2023Zielone Świątki w Holandii 2023
Niedziela08.06.2025Zielone Świątki w Holandii 2025
Niedziela24.05.2026Zielone Świątki w Holandii 2026
Niedziela16.05.2027Zielone Świątki w Holandii 2027
Niedziela04.06.2028Zielone Świątki w Holandii 2028
Niedziela20.05.2029Zielone Świątki w Holandii 2029
Niedziela09.06.2030Zielone Świątki w Holandii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 maja