Zielone Świątki we Francji 2024

Obchody Zielonych Świątek we Francji były 6 dni temu.

W 2024 roku obchody Zielonych Świątek we Francji przypadły na 19 maja (niedziela).

Zielone Świątki to jedno z najważniejszych świąt w Kościele. Święto nazywane we Francji Pentecôte upamiętnia Zesłanie Ducha Świętego, które miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy. Na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił anioł, dzięki czemu posiedli umiejętność przemawiania w różnych językach oraz otrzymali charyzmaty.


Zesłania Ducha Świętego

Zesłanie Ducha Świętego, czyli potocznie Zielone Świątki, uważa się za początek całego Kościoła. Dzięki darom od Boga apostołowie mogli nauczać innych ludzi oraz tworzyć wspólnoty chrześcijańskie. Naturalnym przewodnikiem został św. Piotr, który w imieniu wszystkich uczniów wystąpił przed tłumem i przekonał niedowiarków o nadzwyczajnych zdolnościach, tym samym nawracając tysiące ludzi. Obchody Dnia Pięćdziesiątnicy, bo tak również nazywa się to święto, zostały ustanowione w IV wieku. Przypada 49 dni od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a więc zawsze jest to niedziela.

W okresie średniowiecza Pięćdziesiątnica we Francji oraz krajach gdzie wspominano Zesłanie Ducha Świętego była dniem, podczas którego palono wysokie ogniska, by chronić domostwa przed złymi duchami. Z kolei procesje z zapalonymi świecami ołtarzowymi miały na celu powstrzymanie wszelkiego rodzaju szkodników oraz niebezpiecznych zwierząt (szczurów, niedźwiedzi, wilków itp.). Płomienie symbolizowały języki ognia, które zstąpiły na każdego z Apostołów.


Zielone Świątki we Francji

We Francji odbywają się w tym dniu specjalne nabożeństwa oraz procesje. Do tych najbardziej znanych należy Notre Dame de Chrétienté. Każdego roku podczas weekendu Pięćdziesiątnicy tysiące pielgrzymów pokonuje 100 kilometrów między Notre-Dame i katedrą w Chartres. Jej idea narodziła się w 1982 roku, dziś biorą w niej udział ludzie również z innych państw jak Polska, Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania czy Kanada. Warto wspomnieć, że pielgrzymka skutecznie wychodzi ze swoją misją do młodych ludzi, posiada choćby kanał na Youtube czy Facebooku. Dzięki otwarciu na nowe kanały komunikacji można zobaczyć tam wielu nastolatków czy studentów.

Na nabożeństwach zielonoświątkowych dla uczczenia zstąpienia Ducha Świętego na wyznawców Jezusa Chrystusa wierni grają na trąbach. Ten dźwięk symbolizuje potężny wiatr, który wiał, gdy Bóg obdarował apostołów charyzmatami. Ten dzień świąteczny jest też okazją w rodzinach chrześcijańskich do świętowania komunii i chrztu.

Ostatnio we Francji pojawiła się nowa inicjatywa sektora rolnego, której celem jest zwiększenie spożycia mięsa: „Veau de la Pentecôte” (Cielęcina z Zesłania Ducha Świętego). Nieprzypadkowo wybrano właśnie Zielone Świątki. Ponieważ cielęta zazwyczaj rodzą się pod koniec zimy i ubijane są trzy lub cztery miesiące później, często trafiają na francuskie (i europejskie) talerze obiadowe właśnie w niedzielę Zesłania Ducha Świętego.

Zielone Świątki we Francji są przez wielu traktowane nie tylko jako ważne wydarzenie religijne, ale i okres odpoczynku. Długi weekend to okazja do wyjścia na festiwal, koncert, do restauracji czy kina. Wiele osób spędzą też niedzielę w gronie rodzinnym, racząc się winem i różnymi przysmakami. Sprzyja temu fakt, że poniedziałek, czyli Lundi de Pentecôte, także jest świętem państwowym…

Występowanie Zielonych Świątek we Francji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela05.06.2022Zielone Świątki we Francji 2022
Niedziela28.05.2023Zielone Świątki we Francji 2023
Niedziela08.06.2025Zielone Świątki we Francji 2025
Niedziela24.05.2026Zielone Świątki we Francji 2026
Niedziela16.05.2027Zielone Świątki we Francji 2027
Niedziela04.06.2028Zielone Świątki we Francji 2028
Niedziela20.05.2029Zielone Świątki we Francji 2029
Niedziela09.06.2030Zielone Świątki we Francji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 maja