Zielone Świątki w Niemczech 2019

Obchody Zesłania Ducha Świętego w Niemczech były 75 dni, czyli 2 miesiące i 14 dni temu.

W 2019 roku Zielone Świątki w Niemczech przypadały na 9 czerwca (niedziela).

Zielone Świątki, czyli święto Zesłania Ducha Świętego, w Niemczech znane jest pod nazwą Pfingsten. Nasi sąsiedzi należą do tej grupy państw, które to historyczne wydarzenie obchodzą przez dwa dni (w niektórych miejscach nawet dłużej). Pfingsten wyróżnia się przede wszystkim kolorytem lokalnych zwyczajów, jakich nie zobaczymy nigdzie indziej.

Zielone Świątki

Zielone Świątki przypadają na niedzielę i poniedziałek pięćdziesiąt dni po świętach Wielkanocnych. Stąd jego nazwa, która pochodzi od greckiego „pentecoste hemera”, co oznacza „pięćdziesiąty dzień po Wielkiej Nocy”. Wtedy nastąpiło Zesłanie Ducha Świętego - na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Uczniowie Jezusa zaczęli przemawiać różnymi językami i otrzymali w darze tzw. charyzmaty. Zielone Świątki uważa się za narodziny Kościoła, jest to więc jedno z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich. Dawniej było powiązane z Wielkanocą, ale już od od IV wieku zaczęto traktować je jako zupełnie oddzielne święto.

Forma obchodów ściśle jest powiązana z wiosną, a więc porą roku największego rozkwitu roślin. Wielu badaczy uważa, że Zielone Świątki wywodzą się od pogańskiego święta wiosny, ku czci drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej płodności. Dzisiejszy odpust zielonoświątkowy ma korzenie w jeszcze wcześniejszym słowiańskim święcie zwanym Stado.

W okręgach katolickich zwyczajem jest przystępowanie w tym dniu do sakramentu bierzmowania.


Obchody w Niemczech

Pierwsza rzecz, która odróżnia niemieckie Zielone Świątki od polskich, to fakt, że to święto celebrowane jest przez dwa dni – w Niedzielę Zielonoświątkową nazywaną Pfingstsonntag oraz Poniedziałek Zielonoświątkowy, czyli Pfingstmontag (w większości krajów związkowych, m. in. w Bawarii). W naszym kraju drugi dzień Zielonych Świątków zniesiono w 1951 roku, wyjątek stanowią jedynie wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego, którzy mają dzień wolny na mocy ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej. W Niemczech w czasie trwania Pfingsten urzędy pocztowe, banki, sklepy i inne firmy są zamknięte. Wraz z świętem Zesłania Ducha Świętego w niektórych częściach kraju (w Bawarii, w Saksonii-Anhalt oraz Badenii-Wirtembergii) rozpoczynają się dwutygodniowe szkolne ferie. W innych landach przerwa ogranicza się najczęściej do kilku dni.

Dwa dni obchodów wypełnione są przede wszystkim nabożeństwami na świeżym powietrzu oraz kultywowaniem zwyczajów o kilkusetletnich tradycjach. Warto więc wyróżnić kilka regionalnych wydarzeń, które ubarwiają święto. Większości towarzyszy śpiewanie rytualnych piosenek, imprezy plenerowe, pikniki, nierzadko spożywanie alkoholu. Zabawa jest przednia do tego stopnia, że w niektórych regionach obchody Pfingsten przedłużają się na wtorek i środę.

Oto kilka charakterystycznych tradycji:

- Magiczna brzoza

W Dolnej Saksonii ścina się młode brzozy, które potem mocuje się przy drzwiach wejściowych do domu. W zależności od regionu, można wyróżnić różne sposoby „instalacji” - np. poprzez wkopanie pnia albo przywiązanie go. Ta tradycja wywodzi się z dawnych wierzeń, zgodnie z którymi młode brzozy miały chronić domostwo przed złymi duchami.

Inny ciekawy zwyczaj związany z brzozami kultywowany w wielu regionach to ten, w którym kawalerowie stawiają brzózki przy ścianach domów swych wybranek. Co bardziej zapobiegliwi mężczyźni zostawiają ślady wapna biegnące od postawionej brzozy do domu, aby panna wiedziała, kto się o nią stara.

- Procesja bydła

W Meklemburgii w Zielone Świątki po raz pierwszy wyprowadza się bydło, które uczestniczy w tradycyjnej procesji. Zwyczaj ten nazywany jest „die Pfingstochse”. Najsilniejsze ze zwierząt prowadzi stado i zostaje przystrojone kwiatami, słomą i wstążkami. Od tego zwyczaju pochodzi powiedzenie „geschmückt wie ein Pfingstochse“ (przystrojony jak wół zielonoświątkowy) używane w stosunku do osób ubranych na specjalną okazję. Dziś zwierzaki maja lepszy los niż dawniej, bowiem do XIX wieku zabijano wybrane zwierzę i przyrządzano z niego posiłek.

- Oelder Pfingstenkranz

W miejscowości Oelde w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia celebrowany jest zwyczaj Oelder Pfingstenkranz. W jego ramach wznoszone są duże, piramidalne wieńce (Pfingstenkranz) wielkości kilku metrów. W pierwszy i drugi dzień Zielonych Świątków ludzie tańczą wokół tej dekoracji i śpiewają tradycyjne piosenki. To wielowiekowa tradycja, której nawet lokalni historycy nie potrafią osadzić w czasie. Najprawdopodobniej sięga ona czasów starożytnych, kiedy mieszkańcy okolicznych regionów oddawali kult bogu Wodanowi (szerzej znany jako Odyn). Majowy festiwal był podziękowaniem dla Wodana, boga zbiorów, rolnictwa i zwierząt za obfite plony.

- Zielonoświątkowy „cukierek albo psikus”

W górskim regionie Bergisches Land w Nadrenii Północnej-Westfalii w ramach Pfingsten młodzi ludzie chodzą od domu do domu i oferują muzykalne powitanie Pięćdziesiątnicy. W zamian dostają jajka, bekon i inne drobne prezenty, niekiedy także pieniądze. W pewnym sensie przypomina to halloweenowy „cukierek albo psikus”. Podobny zwyczaj kultywowany jest w Lesie Bawarskim, gdzie znajduje się pierwszy niemiecki park narodowy.

- Święto lasu

We Frankfurcie nad Menem wtorek po Zielonych Świątkach znany jest jako Dzień Lasu (Waeldchestag). W Oberforsthaus, zalesionym terenie parku na przedmieściach, odbywa się festyn folklorystyczny, gdzie można najeść się do syta różnymi potrawami z regionu, jak i całego świata i posłuchać muzyki. Tradycja ta sięga XVIII wieku. Mniejsze festiwale odbywają się również w innych dzieleniach metropolii.

- Aukcja kozy

Inne ciekawe wtorkowe wydarzenie odbywa się w Deidesheim – to festiwal związany z lokalną historią. Największą atrakcją Deidesheimer Geißbockversteigerung jest... aukcja kozy. Przez kilka stuleci miasto Lambrecht musiało co roku dostarczać kozę, aby płacić za prawa do wypasania w leśnej części miasta Deidesheim. Z tego poważnego niegdyś sporu w XIX wieku narodził się wesoły festiwal, który przyciąga do niewielkiego miasteczka w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat turystów z całego kraju.

- Czosnkowa środa

W Saksonii-Anhalt i Saksonii środa znana jest jako „czosnkowa środa” (Knoblauchsmittwoch). Tradycja pochodzi z XI wieku, kiedy król Henryk IV w 1085 roku zwrócił się przeciwko Saksonom. Ci wystawili przeciw niemu swojego władcę Hermanna von Salma a najeźdźcę nazwali „królem czosnku” (Knoblauchkönig), ponieważ ten region znany jest z upraw czosnku. Henryk IV został zabity w środę po Pięćdziesiątnicy w 1088 roku. Dziś w tym regionie odbywają się festiwale (m. in. w Halle, Krosigk, Thaldorf) upamiętniające to wydarzenie, na których nie może zabraknąć tego warzywa o intensywnym smaku.

Występowanie Zesłania Ducha Świętego w Niemczech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela04.06.2017Zielone Świątki w Niemczech 2017
Niedziela20.05.2018Zielone Świątki w Niemczech 2018
Niedziela31.05.2020Zielone Świątki w Niemczech 2020
Niedziela23.05.2021Zielone Świątki w Niemczech 2021
Niedziela05.06.2022Zielone Świątki w Niemczech 2022
Niedziela28.05.2023Zielone Świątki w Niemczech 2023
Niedziela19.05.2024Zielone Świątki w Niemczech 2024
Niedziela08.06.2025Zielone Świątki w Niemczech 2025

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Francja 🇫🇷 - Zielone Świątki