Dzień Lodów 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Lodów zostało 241 dni, czyli 7 miesięcy i 29 dni.

W 2025 roku Dzień Lodów przypada na 20 lipca (niedziela).

Dzień Lodów to święto wypadające corocznie w trzecią niedzielę lipca. Ten przepyszny dzień pochodzi ze Stanów Zjednoczonych - w 1984 r. prezydent Reagan ustanowił Narodowy Dzień Lodów (ang. National Ice Cream Day) oraz ogłosił lipiec miesiącem lodów. W Polsce Dzień Lodów nie jest aż tak popularny, ale my także bardzo lubimy ten zimny deser.

Historia lodów sięga czasów starożytnych. Praktycznie wszystkie źródła podają, że pierwsze mrożone desery powstawały w Chinach już kilka wieków przed naszą erą. Wiadomo także, że Aleksander Wielki lubił śnieg i lód o smaku miodu i nektaru. Biblijne odniesienia pokazują również, że król Salomon lubił mrożone napoje podczas zbiorów. W czasach Cesarstwa Rzymskiego Neron Cezariusz Cezar (54–86 ne) często wysyłał biegaczy w góry po śnieg, który był następnie aromatyzowany owocami i sokami. Ponad tysiąc lat później Marco Polo powrócił do Włoch z Dalekiego Wschodu z przepisem, który bardzo przypomina to, co nazywa się współcześnie sorbetem. Historycy szacują, że ten przepis ewoluował w lody w XVI wieku. Za wynalazcę współczesnych lodów uznaje się włoskiego inżyniera Bernardo Buontalentiego. Na polecenie Wielkiego Księcia Toskanii Kosmy I Medyceusza wynalazł nowy deser: sorbet zrobiony z lodu, soli (w celu obniżenia temperatury), cytryny, cukru, jajka, miodu, mleka i kropli wina. Choć trzeba zauważyć, że w tamtych czasach także w innych europejskich krajach szefowie kuchni na dworach tworzyli rożnej maści desery lodowe. Lody przez wiele wieków były luksusem dla bogatych. Dopiero pod koniec XVIII wieku stawały się bardziej dostępne, choć nadal był to deser na specjalne okazje. W 1851 r. Amerykanin Jacob Fussel zbudował pierwszą fabrykę lodów. Fussell był sprzedawcą mleka, które kupował od rolników w Pensylwanii i sprzedawał je w Baltimore. Odkrył, że niestabilne zapotrzebowanie często pozostawiało mu dużo mleka i śmietany, które następnie zamieniał w lody. Jego biznes był tak udany, że otworzył kilka innych fabryk. Ponieważ masowa produkcja znacznie obniżyła koszty lodów, stała się znacznie bardziej popularna i bardziej opłacalna dla osób z niższych klas. Lody otrzymały kolejny impuls, gdy w latach 70. XIX wieku Carl von Linde z Niemiec wynalazł chłodnictwo przemysłowe. To, wraz z innymi postępami technologicznymi, takimi jak energia pary, pojazdy silnikowe i energia elektryczna, sprawiło, że lody są znacznie łatwiejsze do produkcji, transportu i przechowywania.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, zawsze popularny rożek do lodów nie został wynaleziony na Światowych Targach w 1904 roku. Na przykład, rożki do lodów są wspomniane w książce kucharskiej pani Marshall z 1888 roku i uważa się, że pomysł serwowania lodów w rożkach istniał już wcześniej. Jednak praktyka ta stała się popularna dopiero w 1904 roku. O tym, kto konkretnie na Światowych Targach podawał rożki, które spopularyzowały smakołyk, nikt nie wie dokładnie. Historia głosi, że sprzedawcom lodów na targach światowych w St. Louis zabrakło kartonowych kubków, w których można podawać lody. Na stoisku obok w ofercie były gofry, ale z powodu upału nie sprzedano zbyt wielu. W ten sposób złożono ofertę zwijania gofrów w celu przygotowania rożków, a powstały produkt był hitem. Jednak może to być tylko legenda, ponieważ nie ma żadnych udokumentowanych szczegółów, takich jak nazwy sprzedawców, aby móc zweryfikować historię, a wielu sprzedawców lodów na tych Światowych Targach twierdziło, że to oni podają tam rożki jako pierwsi. W każdym razie, lody zostały po raz pierwszy sprzedane w sklepach spożywczych w 1930 roku. Druga wojna światowa spopularyzowała deser, ponieważ smakołyk był świetny dla morale żołnierzy i stał się w pewnym momencie symbolem Ameryki (do tego stopnia, że ​​Mussolini zakazał lodów, aby uniknąć skojarzenia). Lody z czasów wojny doprowadziły do ​​tego, że największym producentem lodów w Ameryce w 1943 r. były Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych.

Współczesny rynek lodów wart jest ponad 80 miliardów dolarów. Wg statystyk worldatlas.com najwiecej lodów na świecie jedzą Nowozelandczycy (28,4 l/osobę/rok), dalej są Amerykanie (20,8) i Australijczycy (18). W Polsce zjadamy około 4 litry na osobę na rok.

W Europie od 2013 roku obchodzony jest inne święto lodów: Europejski Dzień Lodów Rzemieślniczych, ale z racji marcowych obchodów święto nie jest popularne.