Dzień Księżyca 2022

Obchody Dnia Księżyca były 23 dni temu.

W 2022 roku obchody Dnia Księżyca przypadły na 20 lipca (środa).

20 lipca świętujemy Dzień Księżyca. Święto ustanowione przez prezydenta Nixona ma honorować lądowanie człowieka na księżycu. Do dzisiaj jest ono uznawane za jedno z najważniejszych osiągnięć ludzkości.


Mały krok dla człowieka

To właśnie 20 lipca 1969 roku załoga Apollo 11 stanęła na księżycu. Pierwszy krok postawił Neil Armstrong. Spędził wtedy 2,5 godziny na powierzchni księżyca. Ten historyczny moment oglądały miliony ludzi na całym świecie. Było to uwiecznienie długiej walki pomiędzy Amerykanami i Rosjanami, którzy rywalizowali o eksplorację księżyca. Apollo 11 było tylko początkiem – od tego czasu ludzkość poznała lepiej zarówno księżyc, jak i inne planety.

Święto celebruje ten ważny dzień, ale też drogę, jaką musiała pokonać technologia, ludzka wytrzymałość i granice naszej wyobraźni.
Teraz czas na Marsa Świat wypraw kosmicznych skupia teraz swoją uwagę na Marsie. Ta czerwona planeta jest uznawana za nadzieję dla
ludzkości, która wykorzystuje do cna zasoby Ziemii. Na razie nie udało się potwierdzić śladów życia na Marsie, ale badania i wyprawy na tę planetę nabierają tempa. Na początku 2021 roku Elon Musk, technologiczny geniusz, wysłał na Marsa łazik, który ma zbierać informacje o planecie. Zaplanowanych jest na razie co najmniej 5 wypraw na tę planetę, ale droga do potencjalnego zasiedlenia jest jeszcze daleka.


Jakie są Twoje wspomnienia związane z księżycem?

W Dzień Księżyca warto powspominać. Może sami pamiętacie dzień lądowania? Jeżeli jesteście za młodzi, spytajcie rodziców i dziadków co czuli tego dnia. Jeżeli mamy lunetę, to warto zapatrzyć się w tę białą kulę na niebie. Możemy to też zrobić gołym okiem i docenić, do czego zdolny jest
nasz gatunek.