Międzynarodowy Dzień Księżyca 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Księżyca zostały 92 dni, czyli 3 miesiące i 1 dzień.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Księżyca przypada na 20 lipca (sobota).

20 lipca świętujemy Dzień Księżyca. Święto ustanowione przez prezydenta Nixona ma honorować lądowanie człowieka na księżycu. Do dzisiaj jest ono uznawane za jedno z najważniejszych osiągnięć ludzkości.

Mały krok dla człowieka


To właśnie 20 lipca 1969 roku załoga Apollo 11 stanęła na księżycu. Pierwszy krok postawił Neil Armstrong. Spędził wtedy 2,5 godziny na powierzchni księżyca. Ten historyczny moment oglądały miliony ludzi na całym świecie. Było to uwiecznienie długiej walki pomiędzy Amerykanami i Rosjanami, którzy rywalizowali o eksplorację księżyca. Apollo 11 było tylko początkiem – od tego czasu ludzkość poznała lepiej zarówno księżyc, jak i inne planety.

Święto celebruje ten ważny dzień, ale też drogę, jaką musiała pokonać technologia, ludzka wytrzymałość i granice naszej wyobraźni.
Teraz czas na Marsa Świat wypraw kosmicznych skupia teraz swoją uwagę na Marsie. Ta czerwona planeta jest uznawana za nadzieję dla
ludzkości, która wykorzystuje do cna zasoby Ziemii. Na razie nie udało się potwierdzić śladów życia na Marsie, ale badania i wyprawy na tę planetę nabierają tempa. Na początku 2021 roku Elon Musk, technologiczny geniusz, wysłał na Marsa łazik, który ma zbierać informacje o planecie. Zaplanowanych jest na razie co najmniej 5 wypraw na tę planetę, ale droga do potencjalnego zasiedlenia jest jeszcze daleka.

Międzynarodowy Dzień Księżyca


Zgromadzenie Ogólne ONZ w swojej rezolucji nr A/RES/76/76 w sprawie „Międzynarodowej współpracy w pokojowym wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej” w 2021 r. ogłosiło Międzynarodowy Dzień Księżyca, wyznaczony przez ONZ międzynarodowy dzień, który ma być obchodzony corocznie 20 lipca.

W uzasadnieniu napisano m.in.:
Od tysięcy lat ludzkie cywilizacje spoglądały w niebo, zastanawiając się nad pochodzeniem i tajemnicami Księżyca – naszego jedynego naturalnego satelity. Obserwacje naziemne, które umożliwiły wynalezienie pierwszych teleskopów, otworzyły nowy rozdział w naszym rozumieniu naszego niebiańskiego towarzysza. Wraz z narodzinami działań kosmicznych Księżyc stał się ostatecznym celem niezliczonych misji, w tym lotów załogowych, które przeniosły pierwsze ślady ludzkich stóp do innego miejsca we wszechświecie. W miarę jak wysiłki eksploracji Księżyca nabierają kształtu wraz z ambitnymi planami, to globalne święto będzie służyć nie tylko jako przypomnienie sukcesów z przeszłości, ale także jako coroczne świadectwo przyszłych wysiłków.

Od samego początku ery kosmicznej Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała, że ​​przestrzeń kosmiczna nadała egzystencji ludzkości nowy wymiar. Rodzina Narodów Zjednoczonych nieustannie dąży do wykorzystania wyjątkowych korzyści z przestrzeni kosmicznej dla dobra całej ludzkości.


Jakie są Twoje wspomnienia związane z księżycem?


W Dzień Księżyca warto powspominać. Może sami pamiętacie dzień lądowania? Jeżeli jesteście za młodzi, spytajcie rodziców i dziadków co czuli tego dnia. Jeżeli mamy lunetę, to warto zapatrzyć się w tę białą kulę na niebie. Możemy to też zrobić gołym okiem i docenić, do czego zdolny jest
nasz gatunek.

Występowanie Dnia Księżyca w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa20.07.2022Międzynarodowy Dzień Księżyca 2022
Czwartek20.07.2023Międzynarodowy Dzień Księżyca 2023
Niedziela20.07.2025Międzynarodowy Dzień Księżyca 2025
Poniedziałek20.07.2026Międzynarodowy Dzień Księżyca 2026
Wtorek20.07.2027Międzynarodowy Dzień Księżyca 2027
Czwartek20.07.2028Międzynarodowy Dzień Księżyca 2028
Piątek20.07.2029Międzynarodowy Dzień Księżyca 2029
Sobota20.07.2030Międzynarodowy Dzień Księżyca 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 lipca