Do najbliższych obchodów Dnia Aproksymacji Pi zostało 95 dni, czyli 3 miesiące i 4 dni.
W 2025 roku Dzień Aproksymacji Pi przypada na 22 lipca (wtorek).
Święto przypada 22 lipca i oczywiście nie jest to data przypadkowa. Kiedy podzielimy 22 przez 7, otrzymamy wynik zbliżony do 3,14, a więc równowartość liczby Pi.
Amerykańskie święto z europejską datą
Ze względu na swoją datę, święto jest częściej obchodzone w Europie. W Stanach Zjednoczonych popularniejszy jest Dzień Pi, który przypada 14 marca. Dlaczego? Amerykanie zapisują daty w inny sposób niż my – najpierw pojawia się miesiąc, a potem dzień. Dlatego właśnie data 3.14 jest dla nich idealnym pomysłem. W USA tego dnia spożywa się dużo jedzenia, które swoją nazwą nawiązuje do liczby Pi (amerykańskie „pie” to ciasto, ale można to też rozumieć jako pizzę).
Liczba Pi jak wiemy ze szkoły, została stworzona przez Archimedesa i często jest nazywana stałą Archimedesa. To właśnie ten uczony badał jej zastosowanie. Jak wykazał, liczba Pi stanowi stosunek obwodu do średnicy okręgu. Chociaż zazwyczaj mówiąc o liczbie Pi, stosujemy jej przybliżenie do drugiego miejsca po przecinku, to niektórzy potrafią wymienić nawet kilkaset cyfr po przecinku! Na świecie odbywają się specjalne zawody dla osób z nieprzeciętną pamięcią, gdzie jednym z zadań jest właśnie zapamiętanie cyfr liczby Pi po przecinku.
Jak możemy obchodzić święto w Polsce? Możemy wziąć przykład z Amerykanów i jeść rzeczy nawiązujące do Pi – piwo, pizzę, pierniki, pierogi. Może wpadniemy na własną potrawę z Pi w środku?
