Dzień Włóczykija 2022

Obchody Dnia Włóczykija były 16 dni temu.

W 2022 roku obchody Dnia Włóczykija przypadły na 23 lipca (sobota).

23 lipca obchodzony jest Dzień znanego filozofa z Doliny Muminków – Włóczykija. To jednocześnie najbardziej tajemnicza postać z tej bajki. Święto ma swoje drugie dno, bowiem jest dedykowane wszystkim, którzy chcieliby zostawić za sobą obowiązki i wyruszyć w podróż pełną przygód.

Autorka Tove Jansson napisała w „Opowiadaniach z Doliny Muminków”, że Włóczykij wędrował cały dzień przez niezbadane okolice, słysząc nad sobą nawoływanie ptaków przelotnych (...) Szło mu się łatwo, plecak był niemal pusty, a trosk nie miał żadnych. To jest wieczór na piosenkę - pomyślał Włóczykij - na nową piosenkę, która składać się będzie w jednej części z nadziei, w dwóch z wiosennej tęsknoty i której resztę stanowić będzie niewypowiedziany zachwyt. Włóczykij to niezwykła postać pojawiająca się w książkach o przygodach Muminków. Z jednej strony chodzi swoimi ścieżkami, kocha wolność, ale również jest najbliższym przyjacielem Muminka i emanuje ciepłem oraz optymizmem w każdej sytuacji. Sentencje Włóczykija, choć proste, zaskakują swoją głębią czytelnika. A tak to już jest, że z wiekiem pewne zdania nabierają nowego znaczenia. Przykładem jest rozmowa Włóczykija i Muminka na temat pracy oraz samotności latarnika: „Samotność szybko się nudzi! Zdziwiłbyś się jak wielu ją lubi”.

Lub

„Dokąd oni płyną? – zastanawiał się Muminek, obserwując opuszczających wyspę Hatifantów. Włóczykij odpowiedział mu: Myślę, że tego to już nigdy się nie dowiemy... Nie smuć się Muminku. Pomyśl, o ile mniej byłby ciekawy świat bez tajemnic”.|

To postać Włóczykija sprawia, że wielu czytelników głębiej zapoznaje się z przygodami Muminków. Tove Jansson stworzyła niezwykłe opowieści, które wciąż zachwycają dzieci i dorosłych. Każdy z bohaterów jest niepowtarzalny i posiada swój charakter. A włóczykij, z zielonym kapeluszem i organkami stał się wzorem dla wielu osób.

Dzień Włóczykija jest także okazją do wybrania się w podróż, tylko z najpotrzebniejszym bagażem. To dzień, w którym można zostawić wszelkie obowiązki, zmartwienia oraz problemy i pójść na wędrówkę. Czasami samotny spacer potrafi sprawić, że spojrzymy na nasze codziennie życie w inny sposób. Włóczykij jest symbolem wolności, która niczym nie skrępowana pozwala na odkrycie siebie. To on siedząc na moście i grając na organkach udowadniał, że warto zatrzymać się na chwilę i celebrować w prosty sposób każdą chwilę życia.