Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom zostało 38 dni, czyli 1 miesiąc i 8 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom przypada na 25 lipca (czwartek).

Statystyki są bezlitosne: rocznie w wyniku utonięcia ginie około 250 tysięcy osób na całym świecie, kilkaset w Polsce. Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom (World Drowning Prevention Day) to inicjatywa Organizacji Narodów Zjednoczonych, która ma za zadanie zredukować te przykre liczby. Środkiem do celu jest podniesienie świadomości na temat zasad bezpiecznej kąpieli i informowanie o katastrofalnych i długoterminowych skutkach utonięć dla rodzin ofiar i społeczeństwa.

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom


W 2014 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała pierwszy raport poświęcony wyłącznie utonięciom. Wskazano w nim, że dotychczas problem ten był pomijany i jednocześnie zaapelowano do rządów, środowisk naukowych, politycznych i biznesowych o zintensyfikowanie działań. W 2021 roku ONZ uchwaliła Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. Pierwsza edycja odbyła się pod hasłem przewodnim „Zrób jedno – aby zapobiec utonięciu”.

Obchody święta skoncentrowane są na profilaktyce – uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniach, organizowanie nauki pływania dla dzieci i młodzieży, szkolenia w zakresie bezpiecznego ratownictwa i resuscytacji, montaż barierek zabezpieczających w miejscach niebezpiecznych przed dostępem do wody, ustanawianie i bezwzględne egzekwowanie przepisów dotyczących bezpiecznego pływania łódką, żeglugą i promem.

Utonięcie – jedna z najczęstszych przyczyn zgonów.


Według ONZ utonięcie to jedna z 10 głównych przyczyn śmierci na świecie, WHO wskazało je na trzecim miejscu. Co najsmutniejsze, większości zgonów z tego powodu można było uniknąć, postępując zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Ofiary to przeważnie ludzie, którzy przeszacowali swoje umiejętności pływackie, kąpali się w niestrzeżonych miejscach lub pod wpływem alkoholu. Według statystyk, najbardziej narażone na utonięcie są dzieci, mężczyźni oraz osoby mające dostęp do dużych zbiorników wodnych, jak jezioro, morze. Problem ten występuje we wszystkich gospodarkach i regionach, jednak około 90% niezamierzonych zgonów spowodowanych utonięciem ma miejsce w krajach o niskich i średnich dochodach. Ponad połowa zgonów dotyczy regionu Zachodniego Pacyfiku i Azji Południowo-Wschodniej.

Zasady bezpiecznego pływania


Warto poznać kilka podstawowych reguł, które mogą uratować nam życie.

- Pływajmy tylko w wyznaczonym miejscu, na strzeżonym kąpielisku. Omijamy także miejsca w pobliżu urządzeń i budowli wodnych, falochronów czy wodorostów.
- Jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności, nie wypływajmy tam, gdzie nie mamy gruntu pod nogami.
- Wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu, narkotyków jest niedopuszczalne, podobnie kiedy jesteśmy zmęczeni, przejedzeni czy głodni. Optymalna temperatura wody to 22-25 stopni, nie pływajmy jeśli jest to poniżej 14 stopni. Zwróćmy uwagę także na warunki atmosferyczne, które ograniczają nasze możliwości, jak deszcz, silny wiatr czy mgła.
- Nie skaczemy na tzw. „na główkę”! Jest to szczególnie niebezpieczne i grozi kalectwem.
- Podczas zabaw we wodzie ze znajomymi czy dziećmi, zachowujmy się rozsądnie. Nie wykonujmy niebezpiecznych ruchów, jak podtapianie, zrzucanie z pomostu czy materaców.
- Nie spuszczajmy z oczu naszych dzieci nawet na moment, nie wolno ich wpuszczać do wody bez nadzoru.
- Pływając na rowerku wodnym, łódce czy kajaku używajmy kamizelki ratunkowej.
- W razie niebezpieczeństwa alarmujmy ratowników lub ludzi w pobliżu. Nie podpływajmy bezpośrednio do tonącego, należy podać mu wiosło, piłkę itp.

Występowanie Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek25.07.2022Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom 2022
Wtorek25.07.2023Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom 2023
Piątek25.07.2025Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom 2025
Sobota25.07.2026Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom 2026
Niedziela25.07.2027Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom 2027
Wtorek25.07.2028Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom 2028
Środa25.07.2029Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom 2029
Czwartek25.07.2030Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 lipca