Dzień Bezpiecznego Kierowcy 2020

Do najbliższych obchodów Dnia Bezpiecznego Kierowcy zostało 229 dni, czyli 7 miesięcy i 16 dni.

W 2020 roku Dzień Bezpiecznego Kierowcy przypada na 25 lipca (sobota).

Dzień Bezpiecznego Kierowcy został ustanowiony 25 lipca 2006 roku, w dniu imienin Krzysztofa. Św. Krzysztof jest bowiem patronem kierowców. Pomysłodawcą Dnia było krajowe Duszpasterstwo Kierowców, które współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz kierowcy rajdowego – Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji „Kierowca Bezpieczny”. Tydzień, w którym przypada Dzień Bezpiecznego Kierowcy obchodzony jest w Kościele katolickim, jako „Tydzień św. Krzysztofa” we współpracy z „MIVA Polska” – agendą „Komisji ds. Misji” Konferencji Episkopatu Polski.

Obchody Dnia Bezpiecznego Kierowcy są okazją do apelu o bezpieczną jazdę i poszanowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego. W tym Dniu inicjowane są akcje policyjne, które dążą do kontroli szybkości i trzeźwości kierowców. Wydarzenia organizowane są na poziomie komend powiatowych, miejskich, rejonowych. Policja w trakcie Święta przypomina o Dekalogu Kierowcy, który wożony jest przez wiele osób w swoich samochodach. Dekalog przypomina o poprawnym zachowaniu na drodze i przestrzeganiu ważnych zasad:

1. Nie będziesz egoistą na drodze.
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Św. Krzysztofa kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
4. Szanuj pieszych.
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.
7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy staje się momentem do refleksji nad poprawieniem bezpieczeństwa na polskich drogach. Współpraca Policji oraz kierowców prowadzi do minimalizowania zagrożeń, takich jak wypadki lub potrącenia pieszych. Dzięki akcjom uświadamianiu kierowców oraz pracy Policji maleje liczba śmiertelnych wypadków. Warto zawsze przestrzegać zasad poprawnego zachowania się na drodze i należy pamiętać, że w głównej mierze, to od nas zależy bezpieczeństwo bliskich osób w trakcie podróży.