Dzień Wirtualnej Miłości 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Wirtualnej Miłości zostało 226 dni, czyli 7 miesięcy i 13 dni.

W 2024 roku Dzień Wirtualnej Miłości przypada na 24 lipca (środa).

Dzień Wirtualnej Miłości (ang. Virtual Love Day) został wpisany w kalendarz obchodów w 2001 roku, z inicjatywy angielskojęzycznych portali randkowych. Corocznie do obchodów przyłączają się również fora internetowe, komunikatory, a nawet gry online. Celem akcji jest promowanie wirtualnego sposobu poszukiwania miłości, jako metody, która może być skuteczniejsza niż tradycyjne biura matrymonialne. W Polsce dzień ten często określany jest jako Międzynarodowy Dzień Wirtualnej Miłości, choć w angielskiej nazwie święta nie znajdujemy przymiotnika "International".

W społeczeństwie wciąż funkcjonuje przekonanie, że strony randkowe służą w głównej mierze do jednorazowych spotkań w celach seksualnych. Jednak badania przeprowadzone w 10 krajach na zlecenie C- Date pokazują, że mniej niż połowa użytkowników portalów randkowych szuka niezobowiązujących znajomości. Jak się okazuje, jedno spotkanie na cztery przeradza się w stały związek partnerski.

Internet staje się najbardziej powszechnym środkiem komunikacji międzyludzkiej. To przez Internet można poznać wiele osób z całego świata. Ale czy prawdziwa miłość z sieci jest możliwa? Liczne przykłady par poznanych przez Internet stają się dowodem na znalezienie wirtualnej miłości. Również portale randkowe stają się alternatywą dla nieśmiałych osób, zwłaszcza, że niektóre strony umożliwiają zaawansowane wyszukiwanie partnera pod względem zainteresowań, wyglądu, wieku lub celu życiowego.

Wiele osób z zawstydzeniem przyznaje się do szukania partnera przez Internet, choć coraz więcej znajomości zostaje zapoczątkowanych w wirtualnym świecie. Zwłaszcza, że prawie 3 mln Polaków szuka swojej „drugiej połówki” w sieci. I tak powstają portale randkowe dla singli, partnerów znudzonych dotychczasowym związkiem, osób niepełnosprawnych, nawet dla wiernych Kościoła katolickiego. Również zaczynają pojawiać się aplikacje przeznaczone na urządzenia multimedialne, które „kojarzą” osoby na podstawie danych pobranych z profilów portali społecznościowych. Przykładem jest aplikacja „Tinder”, z której korzysta kilkanaście mln użytkowników. W czasie zimowej olimpiady w Soczi, aplikacja dostępna w 28 wersjach językowych, zanotowała aż 400% wzrost liczby użytkowników.

Wirtualne sposoby szukania miłości stają się coraz popularniejsze, ale zawsze warto zadbać o własne bezpieczeństwo w sieci internetowej. Nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie monitora. Jeśli więc umawiamy się na randkę przez czat czy portal randkowy, powinniśmy wybrać miejsce publiczne, np. kawiarnię. Dobrze też poinformować kogoś bliskiego, że wybieramy się na „randkę w ciemno".

Występowanie Dnia Wirtualnej Miłości w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela24.07.2022Dzień Wirtualnej Miłości 2022
Poniedziałek24.07.2023Dzień Wirtualnej Miłości 2023
Czwartek24.07.2025Dzień Wirtualnej Miłości 2025
Piątek24.07.2026Dzień Wirtualnej Miłości 2026
Sobota24.07.2027Dzień Wirtualnej Miłości 2027
Poniedziałek24.07.2028Dzień Wirtualnej Miłości 2028
Wtorek24.07.2029Dzień Wirtualnej Miłości 2029
Środa24.07.2030Dzień Wirtualnej Miłości 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 24 lipca